WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

BAŞKAN AKSOY ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ

Bu haber 05 Temmuz 2013 - 17:25 'de eklendi ve 5.854 kez görüntülendi.

kah_basin

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy Safranbolu’da Belediye çalışmalarını değerlendirdi.

Başkan Aksoy bu sabah SAKEM’de basın mensuplarıyla kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi.

Başkanın gündeminde ilk olarak Festival hazırlıkları vardı. Festivalin bu yıl Ekim ayının başına bırakılmadan Eylül ayı içinde yapılacağını söyledi. Başkan Aksoy; “Festivalimiz Ekim ayına kaldığı zaman mutlaka yağmurlu havalardan etkileniyor bu nedenle de festivali öne çekiyoruz. Festivalimizin bu yılki teması da mezar taşları olacak” dedi.

SAFRANBOLU ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULUYOR

Safranbolu Belediyesi bünyesinde Safranbolu Araştırma Merkezi kuruluyor. Araştırma Merkezi ilk planda Safranbolu’ya dair çeşitli konularda 8 cilt eser ortaya çıkaracak. Bunların çalışmalarına başlanmış durumda. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Necdet Aksoy Araştırma Merkezi ile hedeflenenin asıl olarak Turizm Mastır Planı hazırlamak olduğunu kaydetti.

Aksoy; ” Araştırma merkezimiz ilk olarak 8 cilt eser ortaya çıkarıyor. Bunlardan 5’i Osmanlı dönemindeki mahkeme kayıtlarından oluşuyor. Bunun yanında Safranbolu’nun tüm kitabelerinin yer aldığı bir cilt bulunuyor. Bilindiği gibi Osmanlı döneminde Safranbolulu bir Sadrazamımız var. Sadrazam Mehmet İzzet Paşa. Kendisinin hayatını, vakfiyesini anlatan bir cilt kitabımız da bunlar arasında yer alıyor.

8 eserin arasında 200 mezar taşının okunması ve resimleriyle oluşan bir cilt kitabımız daha var. Ve yine Safranbolu evleri mimarisi ve tüm yönleriyle, Safranbolu da sosyolojik yapısıyla  ele alınıyor. Araştırma Merkezimizin bu ilk çalışması gerçekten ilçemize önemli bir katkı sunacak. Tabi bizim Araştırma Merkezi ile asıl düşündüğümüz Safranbolu’da turizm mastır planının oluşturulması. Bu çalışmayı Belediye olarak doğrudan sürdüremediğimiz için Araştırma Merkezinin kurulmasına öncülük etmeye karar verdik.” dedi.

SAFRANBOLU’YA AVRUPA BAYRAĞI ÖDÜLÜ

Safranbolu Belediyesi olarak uluslararası ödüller almaya devam ediyoruz. Bunlardan ilki bildiğiniz gibi Avrupa Diploması idi. Bu ödüller 5 ayrı basamaktan oluşuyor. Şimdi Safranbolu bu ödüllerin 2.si olan Avrupa Bayrağını alacak. Avrupa Konseyinden gelecek olan heyet Temmuz ayı içerisinde Avrupa Bayrağını Safranbolumuza çekecekler. Avrupa ile ilişkilerimiz anlamında da oldukça olumlu bir adım olacaktır.

RAMAZAN ETKİNLİKLERİ

Safranbolu Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan etkinliklerine hazır. Belediyenin Ramazan program günler öncesinden açıklandı. Dolu dolu geçecek olan etkinliklerde bir çok sanatçı da yerini alacak.

Etkinlikler Misak-ı Milli meydanında düzenleme çalışmaları devam ettiği için Aslanlar Kültür Merkezinde başlayacak. Ramazan ayı içinde Misak-ı Milli Meydanındaki düzenlemelerin tamamlanması ve etkinliklerin önceki yıllarda olduğu gibi buraya taşınması planlanıyor.

Başkan Aksoy düzenlediği basın toplantısında Ramazan boyu etkinliklere katılacak sanatçılar ve program ile ilgili bilgi verdi.

SAFRANBOLU’DA TOKİ PROJELERİ

Belediye Başkanı Necdet Aksoy yıl boyunca mahallelerde geziler düzenlediklerini vatandaşlarla biraraya gelerek onların sıkıntılarını ve taleplerini dinlediklerini ifade ederek “Beyaz Gezi ” olarak ifadelendirilen bu çalışmalarını da değerlendirdi.

Aksoy ayrıca TOKİ’nin projeleriyle ilgili de bilgi verdi.

Aksoy; ” Gümüş mahallesi için yapılan konutlar %50 tamamlanmış durumda. Depreme dayanıklı Safranbolu mimarisinde 3 katlı evler yapılıyor. Buradaki 192 konutun yılbaşına tamamlanması hedefleniyor. Gümüş’ten boşalan alana da Kent Park yapacağız.

Yazıköy’de de yerin değiştiği konusunda bazı söylentiler çıktı fakat bu doğru değil, yer aynı yani 125. Alayın karşı tarafı. İhalesi yapıldı. 46 dönüm arazide 506 konut, ilkokul, cami ve sosyal alanlar olacak. Buranın da yine bir yıl içinde tamamlanması hedefleniyor” dedi

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy basın toplantısında diğer pek çok konuyu da ele aldı.

Karayolları tarafından Belediyeye tahsis edilen 19 dönüm arsada Kent Parkı yapılacağını ve bunun bedelinin de 890 bin TL olduğunu söyledi.

Aksoy ayrıca Safranbolu’nun en kısa zamanda büyük ve 5 yıldızlı iki otele kavuşacağını bunların birinin ÜNsal Tülbentçi tarafından başlatılan ve şu anda da Şefik Dizdar’ın yaptırdığı otel olduğunu diğerinin de Danaköy’de yarım kalmış bir şekilde yıllardır bekleyen ve Anı Tur tarafından alınan bina olduğunu söyledi.

Aksoy ayrıca Hızar deresinden gelen içmi suyu için DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından arıtma tesisi yapılması kararı alındığını ifade etti.

Safranbolu’da bu yıl 70 bir ton asfalt kullanmayı hedeflediklerini söyleyen Belediye Başkanı Necdet Aksoy şimdiden 15 bin tonluk asfalt ile çalışmanın tamamlandığını ve geri kalanını da bu yıl bitireceklerini söyledi.

Basın mensuplarının Hatice Hanım Konağı konusundaki sorusunu da yanıtlayan Başkan Aksoy, bu konak ile ilgili olarak Koruma kurulunun konağın üst katında tehlikeli ve Safranbolu’ya yakışmayan kısmının yıkılması kararını verdiğini ve yıkımın da bu nedenle gerçekleştiğini ifade etti. Başkan Aksoy;” Konağın tadilatı konusunda elimizden geleni yaptık. Konak sahiplerinin projeyi vermeleri gerekiyordu fakat onlar vermedi. Proje verilmiş olsaydı zaten onlara gereken yardım yapılacaktı. Yıkımı ise tamamen Koruma Kurulunun kararı ile gerçekleşmiştir” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.