WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

DEVLETE AİT TARIM ARAZİLERİ KİRACILARINI BEKLİYOR

DEVLETE AİT TARIM ARAZİLERİ KİRACILARINI BEKLİYOR
Bu haber 09 Ekim 2018 - 12:03 'de eklendi.

Devlete ait tarım arazileri çiftçilere kiralanıyor.

Tarımsal faaliyetleri desteklemek için yeni bir düzenlemeye giden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hazineye ait tarım arazilerinin ecrimisil ödenerek kullanılması yerine kira sözleşmesi ile kullanılmasını sağlıyor.Karabük’teki çiftçilerin yararlanabileceği düzenleme ile, çiftçiler tarımsal üretim desteklerinden yararlanabilecek.

Ayrıca kira süresi sonunda yükümlülüklerini yerine getirenlere kira süresini yeniden uzatma veya on yıl boyunca kullananlara doğrudan satın alma hakkı tanınan düzenleme ile birlikte sözleşmesiz kullanımdan kaynaklanan ihtilafların giderilmesi amaçlanıyorç  .

Başvuru Süresi ve Şartları

Vatandaşlarımızın bu imkândan yararlanabilmesi için 19 Kasım 2018 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri Milli Emlak Birimlerine başvurmaları gerekmektedir,

Kiralama yapılabilmesi için, Hazineye ait tarım arazisinin 31.12.2017 tarihinden önce en az üç yıldan beri tarımsal amaçla kullanıldığının İdarece tespit edilmiş olması, başvuru tarihi itibarıyla kullanımlarının halen devam etmesi ve ecrimisil borcunun bulunmaması şartları aranacaktır.

Kira Bedeli ve Süresi

Kira bedelleri, cari yıl için belirlenen ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden hesaplanacaktır. Kira bedellerinin tahsilâtı hâsılat dönemine göre yapılacaktır.

Hazineye ait tarım arazileri kullanıcılarına on yıla kadar doğrudan kiralanabilecektir. Kira süresi sonunda yükümlülüklerini yerine getirdiği tespit edilen ve talepte bulunan kiracılara tekraren on yıla kadar kiralama hakkı verilecektir.

Satın Alma İmkânı

Bu araziler, sözleşme hükümleri çerçevesinde on yıllık kullanımı müteakip yükümlülüklerini yerine getirdiği tespit edilen kiracılarına doğrudan satılabilecektir.

 

Bu haber 3.108 kez görüntülendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.