WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 3A Frekans:11650 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 13600 FEC: 2/3
SON DAKİKA

Güvenli Yarınlar, İş Güvenliğiyle Başlar

Güvenli Yarınlar, İş Güvenliğiyle Başlar
Bu haber 06 Mayıs 2017 - 12:23 'de eklendi.

 

Sıfır İş Kazası” hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Kardemir, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda 4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftasında, tüm çalışanlar arasında farkındalık yaratacak etkin programlar düzenledi. İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda daha yüksek bilinç oluşturmak ve bu konudaki duyarlılıkları artırmak amacıyla düzenlenen etkinliklere Kardemir üst yönetimi ve çalışanlarının yanı sıra Çelik İş  Sendikası Karabük Şube Başkanı Ulvi Üngören ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı ve İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sezgin Tiryaki’de katıldı.

 

Çubuk Kangal Haddehanesi önünde gerçekleştirilen kurban kesiminin ardından Kardemir Eğitim Kültür Merkezinde düzenlenen ana oturum, iş kazalarında hayatlarını kaybeden çalışanların manevi huzurlarında saygı duruşu ile başladı.

 

Genel Müdür’den Anlamlı Mesajlar;

 

Kardemir tarihi filmi gösterimi ve Kardemir marşının okunmasının ardından yıllık değerlendirme için söz alan Kardemir Genel Müdürü Ercüment Ünal, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda çalışanlarına önemli mesajlar verdi.  Kardemir’de hedeflerinin “ Sıfır İş Kazası” olduğunu ve bu hedefe, şirket genelinde uygulamaya konulan İSG sistematiklerinin tüm çalışanlar tarafından sahiplenilmesi ile ulaşılabileceğine dikkat çeken Genel Müdür Ercüment Ünal “ Kazasız çelik üretimi ulaşılabilir bir hedeftir ve Kardemir’de bu hedefe ulaşmak için en önemli önceliğimiz  İş Sağlığı ve Güvenliğidir” dedi.

 

Şirketlerin yıl içerisinde gerçekleştirdikleri faaliyetler sonrasında bazen kar, bazen de zarar edebildiğini ancak, oluşan zararın her zaman telefi edebilecek bir parasal değer olduğunu belirten Kardemir Genel Müdürü Ercüment Ünal “ ne kadar kar ederseniz edin, ya da ne kadar zarar ederseniz edin, hiçbir iş insan sağlığından, insan hayatından daha değerli değildir. Zarar edersiniz ama, bu zararı her zaman kara çevirebilecek imkanı yakalayabilirsiniz. Teknolojinizi geliştirerek, verimliliklerinizi artırarak, daha fazla katma değer üreterek, karı yakalamanız her zaman mümkündür. Ancak, yitirilen canı geri getirmeniz, yitirilen bir uzvunuzu yerine koymanız mümkün değildir ”dedi.

 

İş Sağlığı ve Güvenliğine ilişkin görmezden gelinen her bir uygunsuzluğun acı ve gözyaşı olarak geri döneceğine dikkat çeken Kardemir Genel Müdürü Ercüment Ünal çalışanlarına “ hiç birimizin evimizde bizi bekleyen ailemizi bu acıya sürükleme hakkımız yoktur” diye seslendi. Ünal konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ Her şeyi öteleyebiliriz, her şeyden vazgeçebiliriz ama çalışanımızın sağlığından ve güvenliğinden vazgeçemeyiz ve öteleyemeyiz. Bunun için şirketimizde kurulan İSG sistematiklerini koruyacak ve geliştireceğiz. Bu konuda her birimize büyük sorumluluk düştüğünü unutmayacağız. Gerçekleştirdiğimiz tatbikatları aralıksız sürdürecek ve bu konudaki pratiklerimizi geliştireceğiz. Kaza paylaşım sunumlarımızı çok önemsediğimi bilmenizi isterim. Yaşadıklarımızdan elde ettiğimiz tecrübeler, yeni olası kazalarımızı önleyecektir. 2016 yılında iki kez kaza paylaşımı yaptık. Bu yıl sonuna kadar 3 kez daha kaza paylaşım sunumu gerçekleştireceğiz. 2016 yılında ünitelerimizde gerçekleştirilen 23 Haberli Güvenlik Turunda tespit edilen İSG uygunsuzluklarının % 85’ini giderdik. 2017 yılında bu sayıyı 30’a çıkararak  belirlenen uygunsuzlukların tamamını da gidermeliyiz.  Gelecek yıldan itibaren bu turları habersiz güvenlik turlarına çevirmeliyiz. Sürdürülebilir bir İSG politikasını şirketimizde hakim kılamadığımız sürece, sıfır iş kazası hedefine ulaşmamız mümkün olamaz. Habersiz güvenlik turlarının ödül ve ceza sistemi, bizler için hem teşvik edici, hem de caydırıcı olacaktır”

İSG haftası etkinliklerinin ilk gün oturumu Kardemir’de düzenlenen İSG konulu şiir, resim ve slogan yarışmaları ile en çok İSG önerisi veren ünite ve çalışanın ayrıca, son 1 yıldır ve son 3 yıldır iş kazası yaşamayan başmühendisliklerin ödüllendirilmesi, İSG konulu tiyatro gösterisi ve Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencilerinin sahne aldığı müzik dinletisi ile sona erdi.

 

Kardemir’deki İSG etkinliklerine hafta boyunca düzenlenecek acil durum tatbikatları ile devam edilecek.

 

Saygılarımızla

KARDEMİR A.Ş.

Bu haber 954 kez görüntülendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.