WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

KARDEMİR GENEL MÜDÜRÜNÜN HASSASİYETLERİ

KARDEMİR GENEL MÜDÜRÜNÜN HASSASİYETLERİ
Bu haber 05 Ekim 2017 - 17:18 'de eklendi.

Kardemir’in başarılı Genel Müdürü Ercüment Ünal, Kardemir’deki bazı gelişmeler, Kardemir ile ilgili iftiraya dayalı çeşitli haber ve yorumlar, yapılan yatırımlar ve özellikle de Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin çevre ve hava kirliliği ile ilgili son açıklamalarının ardından görüş alış verişinde bulunmak amacıyla bizi Kardemir’e davet etti.

Çelik sektöründeki uzmanlığının yanı sıra, tam bir İstanbul beyefendisi olan, nazik ve zarif kişiliği ile tanıdığımız Kardemir Genel Müdürü Ercüment Ünal’ı bazı konularda son derece üzgün gördük. Özellikle, Kardemir’in kapatılması gibi bir takım lafların Karabük’te telaffuz edilmesinden çok büyük üzüntü duyduğunu belirten Ünal “Kardemir Cumhuriyet’in ilk ağır sanayi kuruluşudur. Buradan şimdiye kadar yüz binlerce aile ekmek yemiştir, halende on binlerce insan geçimini buradan sağlamaktadır” dedi. Son aylarda kendine basın mensubu süsü veren ve sanal medya aracılığı ile yayınlar yapan bazı kişilerin sürekli olarak Kardemir düşmanlığı yaptığına şahit olduğunu ve bundan büyük üzüntü duyduğunu belirten Ercüment Ünal üzerine basa basa “Abuk subuk yayınlar yapıldığını” belirtti.

BRTV ilgili  Sayın Genel Müdürün, bizzat şahsım ve BRTV kurumu için bu bölgede çok büyük mücadele ile yapmış olduğumuz uydu yayıncılığı, Karabük’ümüzün sesini hem bölgemizin en ücra köşelerine, hem Türkiye, hem de Avrupa’ya duyurmamız ile ilgili övgü dolu sözleri bize güç verdi. Kendilerine BRTV ailemiz adına çok teşekkür ediyorum. Demek ki, güzel işler yapıyorsanız bu takdir ediliyor. Şarlatanlık yaparak, bir yerlere gelmek istiyorsanız bunlar da dikkatlerden kaçmıyor. İşte Sayın Kardemir Genel Müdürü Ercüment Ünal ile yaptığımız sohbetin satır başları ve sizler için aldığımız notlar:

ABUK SUBUK YAYINLAR:

Kardemir Genel Müdürü Ercüment Ünal, “Karabük’te adına basın veya medya diyemeyeceğimiz bazı mecralarda abuk subuk yayınlar yapıldığını öne sürerek, kendilerine gazeteci süsü veren ve sürekli Kardemir düşmanlığı yapan kişilerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Karabük’te adına basın veya medya diyemeyeceğim bazı mecralarda abuk sabuk yayınlar yapılıyor. Öyle ki, dünyada eşi benzeri görülmeyen bir biçimde aldığımız kömür ve cevherden tutunda, yaptığımız yapmadığımız yatırımdan yağa şekere kadar her şeyi haber ve yorum yaparak, günlük spekülasyon yaratmayı  kendisine görev edinmiş, bardağın tamamen boş tarafına odaklanmış birileri var. Bu yayınların ne Kardemir’e, ne bölgeye, ne ülkeye, ne de bu yayını yapanların kendisine bir faydası var. Bunlara basın mensubu veya medya kuruluşu demekten de imtina ediyorum.

Hiçbir uzmanlıkları olmadan tamamen günlük spekülasyon yaratma amacıyla yayın yapan bu kişilere karşı tabi ki bizde hukuki süreçlerimizi işleteceğiz. Ancak, bu kişilere karşı özellikle küçük yatırımcılarımızı zarara uğratacak yayınlar yapmasına da sessiz kalamayız.”

CİDDİ BİR YATIRIM SÜRECİ İÇİNDEYİZ:

Genel Müdür Ünal, Kardemir’in ciddi bir yatırım süreci içinde olduğunu belirterek, 2010 yılından bu yana yaklaşık 1.1 milyar dolarlık yatırım yapıldığını belirterek, şöyle dedi:

“Tüm kamuoyunun yakından bildiği gibi ciddi bir yatırım sürecindeyiz. 2010 yılından buyana yaklaşık 1.1 Milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildi. Geçen süre içerisinde bunun 600 Milyon doları ödenmişti. Benim Genel Müdür olarak göreve başladığım dönemde yaklaşık 500 Milyon dolar civarında borcumuz bulunuyordu. Dövizin son derece kırılgan olduğu bu dönemde bu borcunda yaklaşık 140 Milyon dolarını ödedik ve 360 Milyon dolar civarında bir borç kaldı. Bugün güçlü bir finansal yapımız var ve büyüme sürecinde kalan yatırımlarımızı da hızla tamamlamaya çalışıyoruz.

Benim Genel Müdür olarak konsantre olduğum konu eksik kalan bu yatırımları tamamlayarak şirketi 3,5 Milyon ton üretim hedefine ulaştırmak, şirketi kar ettirmek, elde edilecek olan bu karı temettü dağıtarak paydaşlarımızla paylaşmak, toplumla ilgili sorumluluk kapsamında da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ile  İl Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığına taahhüdümüz olan çevre yatırımlarını tamamlayarak Kardemir’i uluslararası emisyonlarla yönetilecek hale getirmektir. Ben Kardemir Genel Müdürü olarak, tüm mesai arkadaşlarımla birlikte buna konsantre olmuş durumdayım. Biz bu kişilere cevap verecek ne vakte sahibiz, nede böyle bir duruşumuz var.

Bizim icra olarak iş yapış biçimiyle ilgili sorumluluklarımız var. Yönetim Kurulumuza karşı sorumluyuz, Sermaye Piyasası Kuruluna ve Rekabet Kuruluna karşı sorumluyuz.  Bütün faaliyetlerimizi ve ticari kayıtlarımızı bu kurullara karşı sorumluluklarımız çerçevesinde yürütürüz.”

ÇEVRE İLE İLGİLİ YATIRIMLAR:

Kardemir Genel Müdürü Ercüment Ünal, Belediye Başkanı Rafet Vergili tarafından gündeme getirilen çevre ve hava kirliliği konusunda ise, çevre yatırımları yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini vurgulayarak “Sayın Belediye Başkanımızın çevre konusundaki son açıklamalarını ise bizim çevre yatırımlarını daha da fazla hızlandırmamız konusunda motive edici bir güç olarak değerlendiriyorum” şeklinde değerlendirdi. Ünal, çevre konusunda da şunları söyledi:

“Çevre ile ilgili bugüne kadar çok önemli yatırımlar yaptık.  Kalan çevre yatırımlarımızda planlanmış durumda ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığından müsaadesini aldığımız takvime göre her ay ilerleme raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile paylaşarak sürdürüyoruz. Böylesi büyük bir entegre tesiste her bir yatırım 1- 1,5 yıl gibi süreç alıyor. Bu, bir şikayetle veya bir çivi çakılarak düzeltilebilecek bir konu değil. Zaman ve kaynak planı gerektiriyor. Zaten Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile Belediye Başkanlığımız devam eden çevre yatırımlarımızı da yakından takip ediyor. Her iki kurumda bu yatırımları yapmadığımız veya ötelediğimiz durumda kapıya kilit vuracak duruşu gerek uyguladıkları yazılı cezalar, gerekse toplantılardaki beyanları ile bizlere bildiriyorlar. Eğer bizim bir planımız yoksa ve bu konuda bir çivi çakmıyorsak bunu bize yazsınlar ve bizde bedelini kabul edelim. Sayın Belediye Başkanımızın çevre konusundaki son açıklamalarını ise bizim çevre yatırımlarını daha da hızlandırmamız konusunda motive  edici güç olarak değerlendiriyorum.” 

Bu haber 9.569 kez görüntülendi.
Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Karabük Kız Yurdu