Son güncellenme :09.03.2017 17:12

Anasayfa > > KARDEMİR’DE GÜZEL GELİŞMELER…

09.03.2017 Per, 17:12

KARDEMİR’DE GÜZEL GELİŞMELER…

2-3 hafta sonra temelinin atılışının 80. yıldönümünü kutlayacağımız Kardemir’den heyecan verici, umut verici güzel haberler alıyoruz. Dün Karabük basınına Kardemir’den yapılan açıklamada Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği çağrısı kapsamında mevcut personelinin yüzde 10’u kadar yeni personel alınacağı haberi ile ilimize yeni bir okul yapılacağı müjdesi haberleri geçildi. Biz de BRTV kanalımızda bu haberleri dün akşam ana haber bültenimizde verdik. Bir süre önce de yine Sayın Cumhurbaşkanının çağrısı ile Kardemir’de satışlar dolar yerine Türk Lirası üzerinden yapılmaya başlanmıştı.

Son 6 yıl içinde 1.1 milyar dolarlık yatırım yapan, yine aynı süre içinde 2 bin dolayında işsize iş ve aş kapısı olan Kardemir’de geleceğe umutla bakmamızı sağlayan çok önemli gelişmeler yaşanıyor. 0.55’den 55 mm. ye kadar çok çeşitli ürünlerin üretildiği Çubuk Kangal Fabrikası’nın faaliyete geçmesi, Devlet Demir Yolları’nın ray ihtiyacını yıllardır karşılayan, bunun yanı sıra İran başta olmak üzere bir çok ülkeye de ray ihraç eden Kardemir, şimdi de trenlerin teker ihtiyacını karşılayacak Teker Fabrikası’nı kurma çalışmalarını yoğun biçimde sürdürüyor. Bu fabrikanın da önümüzdeki yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

Birkaç yıl önce hedef olarak 3 milyon ton hedefini açıklayan Kardemir, şu ana kadar 2 milyon ton/yıl üretimi aşmış olup, 2017 yılında 2 milyon 400 bin ton/yıl üretim bekliyor. Yönetim; bölgemizin önemli iş ve aş kapısı olan Kardemir’i uzun yıllar her geçen gün artan kapasite ile üretime devam ettirmek için milyar dolarlarla anılan yatırımlar yaparken, bir yandan da bölgedeki sosyal dengeleri de göz önünde bulundurarak başta üniversite olmak üzere kentimizin çeşitli ihtiyaçlarını da sosyal sorumluluk programları çerçevesinde yerine getiriyor.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan Genel Müdür ve bazı yardımcılarının değişiminin ardından, Genel Müdürlük görevine getirilen Ercüment Ünal, sektörün içinden gelen ve finans başta olmak üzere çelik sektörünü çok iyi bilen bir yönetici olarak, yönetim ile uyum içinde adeta bir orkestra şefi gibi Kardemir’in geleceğe güvenle bakması için çok ciddi çalışmalar yürütüyor. Dövizde son haftalarda yaşanan ciddi dalgalanmalar ve Türkiye ve Dünya piyasalarındaki bir çok olumsuzluklara rağmen, 2017 yılı içinde üretim hedefleri olan 2 milyon 400 bin ton hedefine ulaşacakları konusunda çok umutlu konuşuyor. BRTV Yönetimi, Genel Müdürümüz ve Haber Müdürümüz ile birlikte ziyaret ettiğimiz Kardemir Genel Müdürü’nü kendinden emin, konulara son derece vakıf ve Kardemir’in geleceğine güvenle baktığını görmekten son derece mutlu olduk.

Kardemir bu kentin olmazsa olmazıdır, oradan gelecek olumsuz haberler kentte morallerin bozulmasına, dün yapılan basın bildirisinde belirtildiği üzere 350 dolayında yeni istihdam sağlanması, bölgemize yeni bir okulun daha yaptırılacağı müjdesinin verilmesi gibi haberlerde ketimiz yaşayanlarının mutlu olmasına neden olmaktadır. Bir başka değişle, Kardemir nezle olursa, kent zatürre olduğu gibi, Kardemir tebessüm ettiğinde, kentin yüzü gülmektedir.

Geçtiğimiz aylarda Sayın Başbakan tarafından temeli atılan Filyos Liman projesinin de tamamlanması ile birlikte Kardemir’in geleceği son derece parlak gözükmektedir. 15 yıl önce “artık bu fabrikadan umut yok.” Diye düşünülen Kardemir, bugün doğrudan 5 bin, dolaylı olarak Karabük’ün çok önemli bir iş, aş kapısı olmaya devam etmektedir. Kısa bir gelecekte 350 dolayında daha gencimizin istihdam edileceği de düşünülürse, Kardemir’in bölgemiz ekonomisi ve sosyal hayatı yönünden önemi bir kez daha anlaşılacaktır.

5.317 kez okundu.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

fuat yildiz

Ben fuat İstanbulda oturuyorum.ancak memleketimde olmak ve çalışmayı düşünüyorum.ama iş imkanları olmayışı nedeni ile gelemiyoruz.lutfen bize Karabük’te yaşamayı ve Kardemir çalışma imkanı sağlayın.biliyorm sağlam bir torpil olmayınca zor.benim torpil yapacak dayım yok ama Allah’ım var.insallah bu sesine ses olurda iş imkanı sağlanır bize diye ümit ediyorum.tel 05427886894

09.03.2017, 18:12