WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK
Bu haber 12 Ocak 2018 - 15:30 'de eklendi.

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Özcan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile ilgili bir açıklama yaptı. Tuncay yaptığı açıklamada; “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Karayolları Taşıma Yönetmeliğinde 08.01.2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere çeşitli düzenlemeler yapılmıştır.

Odamız tarafından yürütülen K türü yetki belgelerini de kapsayan bu değişiklikler 08.01.2018 tarih, 30295 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile yapılan başlıca değişiklikler şunlardır;

Yürürlükten kaldırılan Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre 02.01.2018 tarihinde 24.307 TL olan K1 belgesi 10.000 TL’ye, 12.152 TL olan K2 belgesi 10.000 TL’ye 12.152 TL olan K3 belgesi 5.000 TL’ye düşürülmüştür.

Yeni yönetmelik ile yeni K1 belgesi almak için şahıslardan istenen asgari kapasite şartı 30 tondan 25 tona, şirketlerden istenen asgari kapasite şartı 110 tondan 50 tona, K3 belgesi almak için istenen asgari kapasite şartı 45 tondan 35 tona indirilmiştir.

K1 ve K3 yetki belgeleri için asgari kapasiteyi sağlayacak araçlardan istenen 20 yaş şartı ve gerekli olan sermaye şartı kaldırılmıştır.

Yeni yönetmelik ile Taşıt Kartı ilave ücreti 300 TL olmuş, muayene süresinin geçirilmesi nedeniyle (muayene bitim tarihinden itibaren 30 gün) K belgelerinden düşen araçların yeniden ilave edilmesi ve yetki belgesinin yenilenmesi sırasında alınan taşıt kartı ücretleri 112 TL’den 60 TL’ye düşürülmüştür.

Daha önceden yetki belgesi alıp da yetki belgesi iptal olan ya da yenileme süresi geçen yetki belgelerinde aynı belgenin talep edilmesi halinde yeni yönetmeliğe göre %50 indirimli olarak düzenlenmesi imkanı getirilmiştir.

Yeni karayolu taşıma yönetmeliği ile yetki belgesi sahibi gerçek kişinin vefatı halinde varislerin talebi doğrultusunda yetki belgesinin geçerlilik süresinin bitim tarihine kadar Bakanlığa yazılı olarak başvurmaları şartıyla yetki belgesinin kalan süresi kadar belge ücreti iadesi yapılacaktır.

Yönetmelikte yapılan diğer değişiklikler hakkında ayrıntılı bilgi almak için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün www.kugm.gov.tr internet sitesini ya da Odamız www.karabuktso.org.tr internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında yapılan protokol gereği K türü yetki belgelerini düzenlemeye yetkili odadır. Bu kapsamda ilimiz sınırları içerisinde bulunan gerçek ve tüzel kişilik başvuruları odamız tarafından özenle yapılmaya devam edilmektedir. 8 ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin ticari taşımacılık faaliyetinden bulunan gerçek ve tüzel kişi sahiplerine hayırlı olmasını dileriz.” dedi

Bu haber 2.044 kez görüntülendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Karabük Kız Yurdu