Son güncellenme :13.12.2016 15:50

Anasayfa > > Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş, İnsan Hakları Konulu Konferans Verdi

13.12.2016 Sal, 15:50

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş, 10 Aralık 1948’te yayınlanan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 68’inci yıldönümü nedeniyle Karabük Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen “İnsan Hakları” konulu konferansta konuştu. Prof. Dr. Güneş “İnsan hakları vaadinde bulunanlar bugün insanlığı sömürüyor.” dedi.

Karabük Belediyesi Nikâh ve Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta konuşmacı olarak bulunan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş’in yanı sıra Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, KBÜ Yenice Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İsmail Karacan, İnsan hakları kurulu üyeleri, daire müdürleri ve Karabük halkı katıldı.

Prof. Dr. Ali Güneş, konferanstaki konuşmasında her yıl 10 Aralık’ta insan haklarının konuşulduğunu ve bunu konuşmanın da medeni olmanın bir ölçüsü haline geldiğini ifade etti. İnsan haklarının günümüzde en çok ihlal edilen konulardan biri olduğunu söyleyen Güneş, insan hakları vaadinde bulunanların bugün Suriye’de, Filistin’de ve dünyanın pek çok yerinde insanlara zulüm uyguladığını ve sömürmeye devam ettiklerini kaydetti.

“Kuran-ı Kerim en büyük insan hakları beyannamesidir”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş konuşmasında Kuran-ı Kerim’in en büyük insan hakları beyannamesi olduğunu da vurgulayarak şunları söyledi: “İnsan Hakları Evrensel beyannamesi dediğimiz beyanname aslında Cenab-ı Hak tarafından gönderilen Kuran-ı Kerim’dir. Kuran-ı Kerim’de; insan hayatının kutsallığı, mülkiyet hakları, din özgürlüğü, bilgi edinme, cezanın yargılanmadan verilmemesi, mahremiyet hakkı, vicdan özgürlüğü ve eşitlik hukukunun korunması, meslek edinme ve kazanç özgürlüğü gibi birçok hak vardır.”

İnsan hakları beyannamesi için ikinci en önemli kaynağın ise Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Güneş şöyle devam etti: “Veda Hutbesi’nde; kadın haklarının korunması, Araplar ile diğer milletlerin ve ırkların eşitliği, dil ve dinlerin ayırt edilmemesinin gerekliliği üzerinde durulmuş başlıca konulardır. Bir diğer insan hakları beyannamesi ise Fatih Sultan Mehmet’in Bosna Ahitnamesi’dir. Yapmamız gereken özümüze dönmektir. Müslüman toplumlar olarak kendimizi iyi bilmemiz gerekir.”

1.638 kez okundu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.