WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 3A Frekans:11650 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 13600 FEC: 2/3
SON DAKİKA

Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alınışının 23. Yıldönümü

Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alınışının 23. Yıldönümü
Bu haber 19 Aralık 2016 - 10:13 'de eklendi.

 Karabük Üniversitesi (KBÜ) Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonu’nda, Safranbolu’nun, Dünya Miras Listesi’ne alınışının 23. Yıldönümü’nde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Safranbolu’nun, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Listesi’ne alınmasının 23. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde söyleşi, panel ve sergi düzenlendi.

Etkinliğe katılan konuklar Fakülte’nin Fuaye Salonu’nda Prof. Dr. Levend Kılıç’ın “Süha Arın’ın İzinde Safranbolu da Zaman” adlı sergisi ile karşılandı ve sergi programın öncesinde konuklar tarafından gezildi.

Programa; Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Fethi Toker ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Gökkaya, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Başkanı Prof. Dr. İclal Dinçer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Yılmaz Dizdar, Karabük Gazeteciler ve İletişimciler Derneği Başkanı Osman Çetinkaya, ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Üniversite olarak Safranbolu’ya katkımız artarak devam edecek”

Programın açılışında Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, ICOMOS Başkanı Prof. Dr. İclal Dinçer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat sırasıyla konuşma yaptı.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Safranbolu’nun konumu ve tarihi dokusuyla birlikte evleri, sakinliği ve atmosferi ile bir bütün olduğunu belirterek koruma sürecinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Polat sözlerinin devamında, “Bir tarafta insanların modern yaşam tarzlarına uygun imkânları ayaklarına götürmeniz gerekiyor bir taraftan da tarihi dokuyu korumak gerekiyor. Bu yüzden burada yöneticilik yapmak ayrıcalıklı bir iştir. Sıradan bir belediyecilik hizmeti veremezsiniz. Dolayısıyla bunu başaran eski, yeni tüm belediye başkanları, kaymakamlar ve herkesi gönülden tebrik ediyorum.” dedi.

Polat konuşmasında Safranbolu için yapılacak daha çok iş olduğunu da belirterek şunları söyledi: “Safranbolu’ya gelen bir kişinin en azından bir veya iki gününü burada geçirmesini sağlamamız gerekiyor. Çok çeşitli projelerle bunun sağlanabileceği kanaatindeyim. Örneğin, tarihi alanda bir açık sinemasını geçtiğimiz zaman diliminde dile getirmiştim. En azından yaz aylarında faaliyet gösterecek böyle bir hizmet bir başlangıç olabilir.”

“Önemli bir organizasyonun hazırlığındayız”

Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Üniversite olarak Dünya Miras Kenti Safranbolu ile ilgili çalışmaların her zaman içinde olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini söyleyerek yeni yılda yapılması planlanan önemli bir etkinliğin de haberini paylaştı. Rektör Polat “Üniversitemiz Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında bu yıl Belediye ve Kaymakamlık işbirliğinde önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapacak. Eko turizm ile ilgili uluslararası ve çok katılımlı bir etkinlik hazırlığımız var. Ayrıca, Safranbolu’ya gönül vermiş Karabük’ün hafızası olan kişiler ile çok güzel bir söyleşi veya panel yapmak da hedeflediğimiz etkinlikler arasında.”

“Bu sokak, Safranbolu’nun üniversitesi olarak sanat alanı olsun”

Rektör Prof. Dr. Refik Polat sözlerinin sonunda burada bulunan Fakülte’nin ve meslek Yüksekokulu’nun sanat ve kültürel ağırlıklı bölümler olduğunu bu yüzden bu sokağı sanat alanı olarak düşündüklerini ifade ederek konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Biz üniversite olarak Safranbolu’ya gönül verenler ile her zaman çalışmaya devam edeceğiz. Birçok fakültemizi Safranbolu’ya taşıdık ve İletişim Fakültemizin de burada olmasını istiyoruz. Önümüzdeki yıl İletişim Fakültesi’ne öğrenci alımına başlayacağız. Binamızı da Kaymakamlık binası olarak düşünüyoruz. İstiyoruz ki bu sokak Safranbolu’nun üniversitesi olarak sanat alanı olsun.”

Açış konuşmalarının ardından Dünya Miras Listesine Giriş ve Sonrasında Korumacılık Faaliyetleri konulu panelde; “Safranbolu Çevresindeki Yöresel Mirasın Korunması” konusunda Karabük Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aysun Özköse, “Safranbolu Çevresindeki Arkeolojik Zenginlik” konusunda Bartın Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım, “Safranbolu’ya Güzelleme: Dünya Miras Kentinde Yaşamak” konusunda Yüksek Mimar İbrahim Canbulat, “Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfının Korumacılığa Katkıları” konusunda Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Yılmaz Dizdar konuşmalarını gerçekleştirdi.

Moderatörlüğünü Zafer Acar’ın yaptığı “Korumada Sivil Çabalar” söyleşisinde Duvan İnşaat Mehmet Baki Duvan, Aydın İnşaat Resterasyon Ustası Kamil Aydın, Resterasyon Ustası Kadir Öğüt konuştu.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aysun Özköse’nin “Röleve ve Restorasyon Maketleri ile Safranbolu ve Çevresindeki Köylerde Kültürel Miras” sergisi gezildi. Program Safranbolu Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Resitali ile sona erdi.

Bu haber 1.191 kez görüntülendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.