WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

Şırnak’ta 24 saat…

Şırnak’ta 24 saat…
Bu haber 05 Ağustos 2017 - 17:39 'de eklendi.

Karabük’te bir yıla yakın süre başarılı valilik yapmış, ardından da son valiler kararnamesi ile Şırnak ilimize atanan Vali Mahmet Aktaş’ı ziyaret amacıyla Şırnak ve Cizre’ye yaklaşık 24 saat süren bir gezi imkanı buldum. Yaklaşık bir buçuk yıl önce, Şırnak ve Cizre’nin de aralarında bulunduğu bir çok yerleşim yerinde devlete başkaldıran, şehirleri adeta kuşatan terör çetesi ile verilen amansız mücadelenin tüm izlerini hem Şırnak il merkezinde hem de en büyük ilçesi Cizre’de görmek mümkün. Devlete başkaldıran yılanın başının nasıl ezildiği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne başkaldırının bedelinin nasıl ağır olduğunu anlamak için Şırnak’ta ve Cizre’de yaklaşık ikişer üçer saatlik gezi yeterli oldu.
Şırnak, Cizre başta olmak üzere terör unsurlarından temizlenen il ve ilçelerimiz ile diğer yerleşim yerlerinde devlet kontrolü tamamen ele geçirmiş, kelimenin tam anlamıyla yerle bir olan bazı yerleşim yerlerinin yeniden imarına başlanmış. TOKİ aracılığı ile bölgeye binlerce konut yapılırken, kayyum atanan belediyeler aracılığı ile de her türlü alt yapı hizmeti büyük bir hızla yapılıyor.
İlk valiliğini Karabük’te başarı ile yapan Sayın Valimizin Karabük’ten Şırnak Valiliği’ne atanması, bazı malum kesimler tarafından değişik şekillerde nitelendirilse de, Şırnak’ın stratejik önemi ve Karabük il genelinin iki katı kadar nüfusa sahip olması göz önüne alındığında bunu ciddi bir terfi olarak nitelendirmek mümkündür. Hem Irak, hem de Suriye’ye 300 km. ye yakın sınırı olan, yıllardır PKK terörü ile mücadelenin en yogun şekilde sürdürüldüğü bünyesinde Cudi, Gabar, Kato gibi dağların olduğu ve il merkezi ile ilçelerinin yeniden imarı sürecinin yaşandığı Şırnak’ta Sayın Valimize görev tevdi edilmiş olmasının önemi ortadadır. Başta Mehmet Aktaş valimiz olmak üzere, Şırnak’ta ve benzeri illerde görev yapan devletimizin tüm yöneticileri, güvenlik güçleri ve devlet memurları ülkemizin bölünmez bütünlüğü adına kahramanca bir mücadele içindedir. Vatanımız uğruna canlarını hiçe sayan, başta Sayın Valimiz olmak üzere güvenlik güçlerimizin özverili çalışmalarını kısa bir süre de olsa tanıklık etmekten, kahraman Türk evlatları ile bir arada olmaktan son derece mutlu olduk. Bir önceki görev yeri Karabük’ten Şırnak’a yapmış olduğumuz bu ziyaret Sayın Valimizi de sen derece mutlu etti. Bize göstermiş olduğu yakın ilgi, misafirperverlik ve dostluğu için kendilerine bir kez daha teşekkürü borç biliyoruz. Gözlerimizle görüp tanık olduğumuz gibi, güzel ülkemizin birlik ve bütünlüğü için, huzuru ve kalkınması için çok büyük özverilerle görev yapan tüm kamu görevlilerine, güvenlik güçlerimize minnettar olduğumuzu özellikle vurgulamak istiyorum.
Ülkemizde lanet terör olayları 1984 yılının içinde bulunduğumuz Ağustos ayının 15 in de başlamıştı. O tarihde biz de askerlik görevimizi yapıyorduk. Daha sonra 1985 ve 1986 yıllarında Siirt’te devlet memurluğu görevinde bulunmuştuk. O yıllardan, günümüze bölgedeki müthiş gelişmeleri de bizzat görme fırsatımız oldu. Cizre yakınlarındaki “Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı” ile bölgeye her gün karşılıklı uçak seferlerinin yapıldığını, Şırnak ilimizde asla tahmin bile edilemeyecek kadar 5 yıldızlı otelinden, birbirinden güzel muhteşem konutlara kadar ciddi gelişmelerin yaşandığını bizzat gördük, yaşadık. 150 bine yakın nüfusu bulunan ve il namzeti Cizre’de Hz. Nuh’un ayak izlerini, türbesini ve bir çok tarihi yerini gördük ve etkilendik.
Sayın Valimiz ile hem Karabük, hem de Şırnak ile ilgili bir söyleşi fırsatı bulduk. BRTV yayın akışı içinde ana haber bültenlerimiz içinde bu söyleşiyi yayınlayacağız. Özel sohbetimiz sırasında da Sayın Valimizin Kardemir, Karabük Üniversitesi, Kardemir Karabükspor gibi kentimizin önemli markaları hakkında söylediği güzel söyler göğsümüzü kabarttı. “Karabük’ün Mehmet Ali Şahin gibi önemli bir değeri, devlet adamı var. Karabüklüler kıymetini bilmesi gerekir” sözlerine aynen katıldığımızı, Şefik Dizdar ve benzeri bir çok çok değerli işadamına sahip olmakla Karabük’ün ne kadar şanslı olduğunu vurguladı. Karabük’te ilk geldiği günden bu yana asla yabancılık çekmediğini, sanki bu şehirde daha önce yaşamış gibi kendini hissettiğini belirtmesi de Karabükümüz için ayrı bir gurur vesilesi oldu bizim için…
Bu arada, Sayın Valimiz BRTV için de çok güzel söyler söyledi, kurumumuzda övgü ile söz etti. Karabüklülerin BRTV uydu kanalını yaşatması gerektiğinin önemine değindi. Bizi, kardeşimiz Osman’ın Genel Müdürümüz Zafer Acar ve tüm BRTV ailemizi özverili çalışmalarımızdan dolayı kutladı. Sonuç olarak iyi ki Şırnak ilimize 24 saatlik kısa da olsa bir ziyaret imkanı yarattık, ülkemizin stratejik bir ilinde koca, aslan gibi yüreği ile devletimizi temsil eden Sevgili Valimiz, dostumuz Mehmet Aktaş’ın misafiri olduk. Kendilerine ve mahiyetindeki başta özel kalem müdürlüğü personeli olmak üzere Şırnak ve Cizre’deki ziyaret ve gezimizde bize eşlik eden kahraman güvenlik güçlerimize yürekten teşekkürü bir borç biliyoruz. Önümüzdeki aylarda, yıllarda Sayın Valimizi dikkatle takip edin göreceksiniz ki, devlet terbiyesi ile yetişmiş bu yürekli valimiz; ülkemizin çok daha önemli illerinde, çok daha etkili makamlarında halkımızın ve devletimizin hizmetinde olacaktır.

Bu haber 5.841 kez görüntülendi.
Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.