WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

TOPLU-İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU-İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI
Bu haber 19 Mart 2019 - 18:37 'de eklendi.

Kardemir ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam etmekte olan ve 2019-2020 yıllarını kapsayan 14. Dönem Toplu İş Sözleşmesi bugünkü oturumda anlaşma ile sonuçlandı.

Şirket merkezinde yapılan bugünkü oturuma Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Faruk Öz ve Genel Müdür Dr. Hüseyin Soykan ile şirketin diğer yetkilileri katılırken, sendika tarafında ise Genel Başkan Yunus Değirmenci, Genel Başkan Yardımcıları Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner ve Genel Sekreter Hicret Bozoklu ile Karabük Şube Başkan ve Yöneticileri masada yer aldı.

İmzalanan sözleşmeyle, çalışanların saat işçilik ücretlerine;

  • İlk altı ay için % 13,19
  • İkinci altı ay için TÜFE,
  • Üçüncü altı ay için TÜFE,
  • Dördüncü altı ay için TÜFE + 1 puan,

artış yapılırken, sosyal haklarda da ilk yıl % 18, ikinci yıl TÜFE+1 puan artış yapıldı.

15 yıl ve üstü kıdeme sahip tüm çalışanlara aylık brüt 400-TL kıdem ödemesi yapılacak ve 9. kademede olan çalışanların 10 ve üstü kademelere geçişleri gerçekleştirilecek.

Toplu İş Sözleşmesinin imzalanmasından sonra işveren ve sendika heyeti, Haddehane Meydanına geçerek, sözleşme sonuçlarını çalışanlarla paylaştı.

Burada çalışanlara seslenen Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç, Kardemir’in çok büyük bir aile olduğunu belirterek şunları söyledi. “ 25 yıl önce sizlerle birlikte bu fabrikaların kapatılmasına karşı çıktık. Rahmetli Metin Türker’le el ele verip, Özçelik İş Sendikası, Hak İş Konfederasyonu, Karabük yöre halkı olarak hep birlikte mücadele verdik İşte o mücadelenin sonunda Kardemir’in kapatılmasının önüne geçtik ve özelleştirilmesini başardık. Bu konuda emeği geçen herkese müteşekkiriz ve aramızdan ayrılanları da rahmetle anıyoruz. 25 yıl önce Kardemir büyük bir ailedir ve şirket bizimdir sözünü duvarlara yazarken, ben yüreğime de yazmıştım. Ben şu an çok mutluyum. Hepinizin de çok mutlu olduğunu görüyorum. Sizleri mutlu etmek için bugün sendikamızda sürdürdüğümüz Toplu İş Sözleşmesini mutlu bir şekilde sonlandırdık. 2019 yılı Kardemir için baştan koyduğumuz hedeflerin son yılı. Yani biz 15 sene önce 3-3,5 Milyon tonu hedefleyen, 2 milyar $’ın üzerinde yatırımı gerçekleştirmek isteyen bir gayretle yola çıktık. Son 15 yıldır, mevcut iktidarımızın, Cumhurbaşkanımızın, Başbakanlarımızın desteği ile mali istikrardan yararlanarak bu yatırımları başardık. Bu sene bitirmek üzereyiz. Yılsonunda en ağır yatırımlarımızın tamamı bitiyor. Bu zor yılda, elimizden gelen gayreti gösterdik ve sizlere güvenerek sözleşmede gereken fedakârlığı da yaptık. Kardemir bütün çalışanları ile sendikasıyla, hissedarlarıyla, tüm yöneticileriyle, yönetim kuruluyla bir bütündür, bir ailedir. Karabük halkının da en büyük parçasıdır. Yüzünüz hep gülsün. bu kurumsal kimliği Kardemir taşıdığı sürece hep mutlu olun, ailenize, çocuklarınıza huzur getirin. Alın terinizin karşılığı gelirlerinizi en güzel yerlerde harcayın. Bu sözleşme hepinize, Karabük’e ve ülkemiz sanayisine hayırlı uğurlu olsun”

Kardemir Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Faruk ÖZ’de yaptığı konuşmada, Kardemir’in özelleştiği günden bugüne kadar en yüksek karlılık dönemini 2018 yılında gerçekleştirdiğini belirterek bundaki en büyük emeğin çalışanlara ait olduğunu kaydetti. 2018 yılının Demir Çelik Sektörü için güzel bir yıl olduğunu ancak 2019 ve gelecek yıllar için sektörün biraz daraldığını söyleyen Ömer Faruk Öz konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Yönetim olarak bundan Kardemir’in zarar görmesine müsaade etmeyeceğiz. Katma değeri yüksek çelikler üreteceğiz. Demiryolu tekerinde ilk üretimi yaptık. Otomotiv sektörünün kullandığı çelikleri üretmeye başladık. Şu anda Türkiye’nin en çok yatırım yaptığı alan savunma sanayii ve Kardemir bünyesinde Savunma Sanayiine yönelik bir komisyon kurduk.  Savunma sanayiinde kullanılan çelikleri artık Kardemir üretecek. Mutlaka kütük üreteceğiz, ürettiğimiz kütüklerle Karabük’teki sanayi kuruluşlarına vereceğiz. Çünkü orada çalışanlarda bizim işçimiz. Onları da mağdur etmeyeceğiz ama Kardemir olarak artık bundan sonra katma değeri yüksek çelik üretmeye başlayacağız. Sektörün daralan ekonomisinden Kardemir güçlenerek çıkacaktır. El ele gönül gönüle daha güçlü bir Kardemir’i hep birlikte oluşturacağız”

Daha sonra kürsüye gelen Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci’de konuşmasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesinde sağlanan ücret artışları hakkında çalışanlara bilgi verdi. Kardemir Yönetimine de sözleşme sürecindeki yaklaşımı nedeniyle teşekkür eden Genel Başkan Değirmenci, sözleşmenin tüm Kardemir çalışanları için hayırlı olmasını diledi.

Bu haber 3.689 kez görüntülendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.