WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

Yeni yıl ve Kardemir’de yeni dönem…

Bu haber 31 Aralık 2018 - 18:18 'de eklendi.

Acısı – tatlısı ile 2018 yılını geride bırakıp, yeni bir yıla yeni umutlarla giriyoruz. Ülkemiz için zor bir yılı, ekonomik çalkantıların yaşandığı, özellikle döviz kurlarındaki anormal artışlarla birlikte, ekonominin allak bullak olduğu çok zor bir yılı geride bıraktık. Amerikan doları 7 liraları, Euro’da 8 liraları buldu. Ardından da bugün ki seviyeleri olan 5.3 ve 6 lira dolayında 2018 yılını kapattı.

Ülkemizde yaşanan bu ekonomik dalgalanmalardan elbette Karabük’te nasibini aldı. Başta inşaat olmak üzere çeşitli sektörlerde ciddi krizler yaşanmaya, müteahhitlik hizmetleri ve bir çok alanda iflaslar ardı ardına gelmeye başladı. İşte, böyle bir süreçte Karabük’ün olmazsa olmazı, Karabük’ün var oluş nedeni Kardemir’de yılın sonlarına doğru önemli bir değişim yaşandı. Bilindiği gibi, geçtiğimiz yıl Kardemir’de çok önemli olaylar yaşanmış, rahmetli Mutullah Yolbulan’ın sağlığının bozulması ile başlayan, vefatı ile zirveye çıkan yönetim tartışmalarının ardından devletimiz Kardemir’i sahipsiz bırakmamış, SPK Kardemir’e 4 bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi göndermişti. Yönetimdeki ailelerden, Karabük’ün öz evlatları Kamil Güleç ve oğlu Çağrı Güleç’in de desteği ile bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Öz Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç Başkan Yardımcısı seçilmişti. Bu yılın sonlarına doğru yapılan Yönetim Kurulu seçiminde bu kez de, başta Ömer Faruk Öz olmak üzere bağımsız yönetim kurulu üyelerinin desteğini alan ve Kardemir’e çok uzun yıllardan bu yana büyük emekleri geçen, Kamil Güleç Yönetim Kurulu Başkanı seçilirken, Ömer Faruk Öz’de bu kez başkan yardımcısı oldu.

Devletin ve hükümetin Kardemir için bizzat görevlendirdiği 4 bağımsız yönetim kurulu üyesi ile hakim hissedarlardan Güleç ailesi arasındaki bu sıcak ilişkiler sayesinde, olası bir yönetim krizi önlenmiş oldu. Bilindiği gibi Kardemir, 1994 yılında kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış, ancak yöre halkının ve çalışanların sahiplenmesi ile kapatılmaktan kurtarılmış, Dünyada belki de ilk kez denenen bir metod ile özelleşmiş ve literatüre “Kardemir Modeli” olarak geçen bir model ortaya çıkmıştı. İşte bu modelin mimarlarından biri olan Kamil Güleç, Kardemir’in kapatılmasının gündeme geldiği günlerde Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı idi. Kardemir’in kapatılmaması mücadelesinin her safhasında yer alan Sayın Güleç, daha sonraki dönemlerde rahmetli Mutullah Yolbulan başta olmak üzere birkaç kişilik bir ekiple hep yönetimlerde bulundu. Şimdi Sayın Güleç, çeyrek aşırı Kardemir’de geçen ve kendi şirketindeki sürelerde göz önüne alınacak olursa yarım asırlık engin deneyimi ile Kardemir’in Yönetim Kurulu Başkanlığı koltuğunda… Başta Ömer Faruk Öz olmak üzere bağımsız Yönetim Kurulu üyelerinin, Kardemir çalışanlarının ve tüm Karabüklülerin desteği ve duaları da arkasında. Ancak, bu kadar büyük desteğe rağmen, hayatın akışı içinde mutlaka Sayın Güleç ve yönetimin başarısız olmasını isteyecek, elde edilecek başarıları gölgelemeye kalkacak, fitne ve fesat üretmeye meyilli olabilecek unsurları da kesinlikle unutmamak gerekir diye düşünüyoruz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Kardemir Karabük’ümüzün olmazsa olmazıdır. Doğrudan 5 bin dolayında aile geçimini Kardemir’den sağlarken, Kardemir ülke ekonomimizin can damarlarından biridir. Karabük başta olmak üzere çevre illerimizin ekonomileri için de büyük önem taşımaktadır.

Kardemir bölgemize iş, aş imkanları sunarken, sanayi tesisi olması nedeniyle çevreye olan olumsuz etkileri de zaman zaman ciddi tartışma konusu olmaktadır. Kardemir yönetimi son bir yıldan bu yana çevre yatırımlarına ciddi önem vermiş, milyonlarca dolarlık yatırımlar yapılmış ve yapılmaya da devam etmektedir. Bu yılın sonunda devreye girmesi planlanan hava ve çevre kirliliğini önleyici yatırımların şubat ayına sarktığı daha önce açıklanmıştı, 2 ay sonra Kardemir’in çevreye olan etkilerinin daha az olacağı inancını taşıyoruz. İnsan sağlığının ön planda tutulması gerektiğini, kamuoyunun çevre kirliliği konusundaki duyarlılığını haklı bulduklarını belirten Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç, “Biz de Karabük’ün çocuklarıyız, Karabük’te yaşıyoruz. Kardemir’in çevre kirliliğini en aza indirmek için çok ciddi yatırımlar yapıyoruz” diyerek, bu konuya verdikleri önemi dile getirmektedir. Bir yandan üretimi 3 milyon ton hedefine ulaşmış, hatta bu hedefi aşmış Kardemir, bir yandan da çevre ve hava kirliliği asgariye inmiş bir Kardemir hepimizin hedefidir. Bu duygularla, yeni yılın başta Karabüklüler olarak bizlere, Türkiye içinde ve dışındaki Türklere ve bütün insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Bu haber 1.495 kez görüntülendi.
Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.