WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 3A Frekans:11650 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 13600 FEC: 2/3
SON DAKİKA

ZIYRAT…

ZIYRAT…
Bu haber 05 Eylül 2017 - 18:00 'de eklendi.

ZIYRAT…

Ramazan ve Kurban Bayramlarından bir gün önce, yani arefe günü bölgemizde “zıyrat” adı verilen çok anlamlı bir geleneğimiz var. Zıyrat, aslında ziyaretin köylerimizdeki kısaltılmış adı. Mezarlık ziyareti, anne, baba ve büyükleri ziyaret anlamına da geliyor. Özellikle köylerimizde bu gelenek halen devam ediyor. Google’ye “zıyrat” diye yazdığınızda karşınıza, bölgemizde yapılan zıyrat etkinlikleri, özellikle de Sayın Mehmet Ali Şahin’in TBMM Başkanı olduğu dönemde köyündeki zıyrat geleneğini daha da canlandırdığı yönünde bir çok haber ve görsel ile karşılaşacaksınız. Yaklaşık 5-6 yıldan bu yana biz de Sayın Şahin’in daveti üzerine bu güzel geleneğimiz ile ilgili haberler yapıyoruz.

Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda Sayın Şahin, zıyrat etkinliğine bu kez yine Ovacık’ın bir köyü olan Pelitcik’te katıldı, biz de kendilerine eşlik edip, BRTV için bu güzel geleneğimizi haber yaptık. Ankara Karabüklüler Vakfı Başkanı Niyazi Güneş’in de köyü olan Pelitcik’te ikindi namazının ardından “zıyrat” geleneğimizin ne kadar anlamlı olduğuna bir kez daha tanıtlık ettik. Köyün içinde yürürken, Sayın Mehmet Ali Şahin’e “Türk siyasetinde TBMM Başkanlığı gibi ülkemizin iki numaralı koltuğunda görev yapmış, Başbakan Yardımcılıkları, bakanlıklar ve partisinin Genel Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulunmuş çok az siyasetçinin kendi ve çevre köylerine bu kadar önem veren, geleneklerine bağlı siyasetçi çok azdır” dediğimde, “Biz köy çocuğuyuz, geleneklerimize, örf adetlerimize bağlıyız, eski geleneklerimizi yaşatmak için de son yıllarda çaba harcıyoruz” dedi.

Bunları şunun için yazıyorum. Son aylarda Sayın Şahin’i akılları sıra yıpratmak, Ovacık başta olmak üzere ilimize yaptığı hizmetleri itibarsızlaştırmak gibi beyhude bir gayret içinde olanları görüyoruz. Dedikodu ile yetinmeyip, bir takım yerlerde çeşitli iftiralara uğradığını üzüntü ile görüyoruz. Sayın Şahin’in bunların bir çoğundan haberi bile yok. Yani, “fare dağa küsmüş, dağın haberi olmamış” örneğinde olduğu gibi.. Şimdiye kadar bu tür dedikodu ve sağda solda aleyhinde yazılanları muhatap almayan TBMM eski Başkanı Sayın Şahin’in artık bu iftira kampanyalarına karşı yasal yollar başta olmak üzere bir takım tedbirler alacağı gibi bir kanı oluştu bizde. İftira atanlar var, cılız bir takım yerlerde yazanlar var, bunları yazdıranlar var. Atıyorlar iftirayı, çekiliyorlar kenara. Karabük’te insanların büyük bir bölümü son yıllarda, böylesine önemli bir devlet ve siyaset adamı yetiştirdik, ilimize, bölgemize bu kadar büyük hizmetleri geçti diye mutlu olurken, gurur duyarken ne yazık ki, bir takım kapris sahipleri, maşa gibi kullanılmaya alışmış bazı zavallılar akılları sıra çeşitli iftiralarla cılız da olsa bir yıpratma kampanyası içindeler.

Dün akşam BRTV’de bir dönemin eski Belediye Başkanları ile hoş bir bayram sohbeti yaptık. Bu sohbetin bir bölümünde Safranbolu eski Belediye Başkanı ve eski milletvekili Mustafa Eren, Belediye Başkanı olduğu dönemle ilgili bir anısını anlatırken Kaya Erdem’den bahsetti. Kaya Erdem bir dönem TBMM başkanlığı yapmıştı. Eren konuyu anlatırken “Kaya Erdem’in Safranbolu’da doğduğunu öğrendik. Doğduğu evi bulduk. Yağcılık olsun diye güzel bir biçimde restore ettik ve kendisini davet ettik. Bu sayede TBMM Başkanı Kaya Erdem’den Safranbolu için çok önemli hizmetler aldık.” Şeklinde bir değerlendirme de bulundu. Kaya Erdem’in Safranbolu’da doğmuş olması bile Safranbolu’ya bir takım önemli hizmetlerin gelmesini sağlamıştı. Mehmet Ali Şahin’de, Ovacık ilçemizin Ekincik Köyü’nde doğmuş köyünü, ilini asla unutmamış bir siyasetçi ve devlet adamıdır. Çok yakından tanık olduğumuz için biliyoruz, Sayın Şahin İstanbul ve Antalya Milletvekili olduğu dönemlerde çok önemli bakanlık görevlerinde bulunmuş ve Karabük’e her zaman özel ilgi göstermiştir. Bugün Kardemir çok iyi konumdaysa, Karabük Üniversitesi ülkemizin en hızlı gelişmiş üniversitelerinden biriyse, yıllar önce ilimiz doğalgaza kavuşmuşsa, bölgemizdeki karayollarının büyük kısmı duble hale gelmişse, Kardemir Karabükspor Süper Ligde mücadele ediyorsa ve ilimizde 2002’den bu yana eğitimden, sağlığa, spordan turizme çok önemli gelişmeler yaşanmışsa bunda Sayın Cumhurbaşkanımızın en yakın çalışma arkadaşı, en yakın dostlarından biri ve adeta Cumhurbaşkanımıza gölgesi kadar yakın olan Sayın Şahin’in çok büyük emekleri, katkıları vardır. Kim bunu inkar etmeye çalışırsa çalışsın, hem bu hizmetler, hem de Sayın Şahin Karabük tarihine ilimizin yetiştirdiği en önemli devlet ve siyaset adamı olarak geçmiştir. Biz her fırsatta ekranlarımızda ve dost sohbetlerimizde söylüyoruz BRTV bugün milli uydumuz TÜRKSAT üzerinden yayın yapıyorsa, bunda da Sayın Mehmet Ali Şahin’in bize aşıladığı moral motivasyonu ve manevi desteği sayesindedir.

BRTV’Yİ YIPRATMA ÇABALARI…

Son aylarda çoğunluğu maalesef bizim meslektaşlarımızdan bir takım kişiler tıpkı Mehmet Ali Şahin’i yıpratma çabaları içinde olduğu gibi, BRTV’yi de yıpratma, itibarsızlaştırma çabası içindeler. Biz her zaman söylüyoruz işini, gazetecilik mesleğini kamu görevi bilinci içinde yapan meslektaşlarımıza, dostlarımıza saygımız sonsuzdur. Ama, sürekli bize iftira atan, “BRTV izlenmiyor, BRTV’yi açtığımızda karanlık bir ekran çıkıyor” diye çığırtkanlık yapanlara da saygı duymamız herhalde mümkün değildir. Türkiye’nin her yerinden, Avrupa’dan BRTV izleniyor ama maalesef bizim mesleğimizde bulunan birkaç kişi bir türlü bizi izleyemiyor…! Tabi biliyoruz biz bu tiplerin, her fırsatta bizi izlediklerini… Gıpta ile baktıklarını… Acaba en küçük bir hata yapacağız diye el ovuşturduklarını… Daha önce de belirttik, biz bu art niyetli kişilerle aynı kulvarda değiliz, bizim yıllarca bir hedefimiz vardı. Milli uydumuz Türksat üzerinden yayınlarımızı Türkiye’nin ve Dünyanın neresinde olursa olsun hemşehrilerimize ulaştırmak. Çok şükür 4 yılı aşkın bir süredir de bu hedefimizi yakalamış durumdayız. Yaklaşık 20-25 kişilik tertemiz bir ekip ile hem Karabük’e hem de çevre illerimize uydu aracılığı ile yayıncılık hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Biz işimize gücümüze bakıyoruz. Karşımızda bir takim kişiler bizi tahrik etmeye; bizi kendi kulvarlarına çekmeye de çalışsa o kulvara geçmeyeceğiz. Geçenlerde kendilerine ormanlardan örnek verdik. Aslanla, çakalın ayrıcalıklarından söz ettik. Bu kez de, ağır siklet bosksör ile tüy siklet boksürün ayni rinte olmayacağını hatırlatarak, bir başka konuya geçmek istiyoruz.

BRTV’DE BAYRAM SOHBETLERİ…

BRTV’nin yıllardır gelenek olarak sürdürdüğü bayram sohbetleri Kurban Bayramında da devam etti. İlk olarak, Arefe Günü Ovacık Pelitcik köyümüzdeki “zıyrat” törenini ve TBMM eski Başkanı Mehmet Ali Şahin’in bu geleneğimiz ve ülkemiz gündemi ile ilgili konuşmasını yayınladık. Bayram boyunca da, Haddeciler Derneği Başkanı Nazım Çapraz, İşadamı ve Safranbolu Kültür Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar, Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ile çok özel bayram sohbetleri yaptık. Bayramın son günü bölgemizin başarılı bürokratı Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel’in daveti üzerine, Yenice Ormanları ve Keltepe bölgesinde gün boyu bir gezi yaptık. Bölgemiz ormanları ile ilgili çok özel çekimler yaptık. Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel ile çeşitli mekanlarda söyleşiler yaptık. Aynı gün akşam da, bir döneme damgalarını vurmuş eski Belediye Başkanları Enver Tümen(Karabük), Mustafa Eren(Safranbolu), Erol Yirmibeş(Yenice), Erol Serin(Eskipazar) ve Muzaffer Bildik(Eflani) ile canlı yayında çok hoş bir bayram sohbeti yaptık. Bu arada, Ovacık Belediye Başkanı Hasan Denli’yi de rahmetle andık. Bu proğram ile ilgili duyurularımızın yapılmasının ardından, bizim Karabük’teki malum şebeke başta olmak üzere, çeşitli art niyetli kesimler her zaman olduğu gibi “Dananın altında buzağı aradılar.” Her zaman söylüyoruz buzağı ineklerin altında olur, dananın altında buzağı olmaz diye ama onlar hep arıyorlar, bir türlü bulamıyorlar. Biz bir döneme damgasını vurmuş 2 dönem, üç dönem belediye başkanlığı yapmış ve bugün belli bir yaşa gelmiş insanları onurlandırmak, bayram vesilesi ile onları hatırlamak, onlarla eski seçmenlerini buluşturmak, onların deneyimlerini, anılarını izleyicilerimiz ile paylaşmalarını sağlamak amacıyla böyle bir programı yaptık ve çok keyifli oldu. Kendilerine davetimize katıldıkları için, çok hoş bir söyleşi gerçekleştirdikleri için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Bu haber 3.745 kez görüntülendi.
Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.