WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

ZONGULDAK,KARABÜK VE BARTIN SAHİPSİZ DEĞİLDİR?

Bu haber 16 Mayıs 2019 - 23:31 'de eklendi ve 7.798 kez görüntülendi.

Şirin Yenice ilçemizin Göktepe Şenlikleri’ne katılmıştım geçen yaz. Göktepe Yaylası cıvıl cıvıldı. Çeltik Köyü Muhtarı Sezai Çoban, çok büyük bir çaba ile Göktepe Şenliklerini geleneksel hale getirmek için beraberinde bir avuç kişi ile bu güzelliği bölgemizde yaşatıyordu. Karabük Milletvekillerimiz de oradaydı. Önümüzdeki yıl yolunun daha da güzel yapılması yönünde söz verdiler.

Geçtiğimiz günlerde, Çeltik Köyü Muhtarı aradı. Çeltik köyünün ve Göktepe Yaylası’nın yollarının perişan edildiğini belirtti. Deneyimli bir muhabir arkadaşımız ile kameramanımızı gönderdik ve konuyu kamuoyuna yansıttık. Bu haberimizin ardından, Orman İşletmesi’nden Yenice köylülerimize ve Orman Kooperatiflerimize Orman idaresi tarafından baskı oluştuğunu duyduk ve çok üzüldük. Orman Köylülerimiz ile kooperatiflerimizin başkanlarının bizzat imzaları ve mühürleri ile birlikte bir şikayet dilekçesi ile televizyonumuzu ziyaret ettiler. Biz de, dilekçeyi Tarım Orman Bakanlığı’na ilettik.

BAKANLIK SORUŞTURMA BAŞLATTI AMA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BU SORUŞTURMAYI SULANDIRIYOR…

Tarım ve Orman Bakanlığı, orman köylülerimizin imzalı mühürlü dilekçeleri üzerine soruşturma başlattı. Zonguldak Orman Bölge Müdürü Orhan Şahin, Yenice’deki orman köylülerinin ve şikayet dilekçesinde mühürlü imzaları bulunan 19 orman kooperatif yöneticisinin bilgilerine başvurmadan önce, konu ile ilgili bilgi sahibi olduğumuz gerekçesi ile bizimle görüşmek için Karabük’e geldi. Bizi, Karabük Orman İşletme müdürlüğüne davet etti. Gittiğimizde bölge müdür yardımcısı kendisini tanıttı, yanında biri daha vardı. Yanındaki kişinin, Yenice Orman İşletme müdürü Hüseyin Kalaycı olduğunu söyleyince gerçekten şaşırdık, şok yaşadık. Soruşturmaya konu olan kişi Yenice Orman İşletme müdürü Hüseyin Kalaycı, soruşturmayı yürüten Bölge Müdür Yardımcısı ile benim bilgime başvuracak. Elbette, reddettim. Soruşturmanın gizliliği ve mahremiyeti olması gerektiğini belirterek, söz konusu müdürün yanında bilgi veremeyeceğimi belirttim. 35 yıllık gazetecilik hayatımda ilk kez böylesine saçma sapan bir soruşturma ile karşılaştım. Devlet memurluğu da yaptığım için, tuhaf geldi. Konuya yakın birkaç kişiye sordum. “Yapılmaya çalışılan soruşturmaya daha başında gölge düşmüş böyle saçma sapan bir soruşturma olmaz” dediler. Biz konu ile  ilgili bildiklerimizi Yenice Orman İşletme müdürünün olmadığı bir ortam da belirttik.

ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ “SANE NE, KÖYLÜNÜN HAKKINI SAVUNMAK SANA MI DÜŞTÜ?”

Dün bölge müdür yardımcısını bizim görüşümüze başvurmaya gönderen Zonguldak Orman İşletme Bölge Müdürü Zekeriya Beyazlı’ya, yardımcısının  Yenice Orman İşletme Müdürü’nü de alarak benim yanıma geldiğini, bunun nasıl bir soruşturma olduğunu sorduğumuzda, tuhaf bir takım sözlerle karşılaştık. Dün gece, BRTV’de Zafer Acar ile yaptığımız proğramı izlemiş Sayın Bölge Müdürü. Orada, Yenice’nin en üst düzey bürokratının 83 yaşında bir vatandaşımızı randevusu olduğu halde, makamına almayışını “Yenice Müdürü “ olarak algılamış. Kendisine söz konusu bahsedilen kişinin Kaymakam olduğunu anlatmaya çalışsak ta , “Sen orman müdürü için söyledin” diye tutturdu. Ardından da, “Sana ne, köylünün hakkını savunmak sana mı düştü.  Onlardan avanta mı alıyorsun..?” gibi saçma sapan, aşağılık bir takım sözler edince tepkimiz elbette şiddetli oldu. Ardından, konuyu Orman Genel Müdürü’ne bir yazılı dilekçe ile ve Zonguldak Milletvekili dostumuz Polat Türkmen’i de telefonda konu hakkında bilgilendirdik.

 

Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun görev süresinin bitimine yarım saat kala, Ahmet Sırrı Beşel gibi bölgemize çok büyük hizmetleri geçmiş bir bölge müdürü görevden alınmış ve yerine bu bürokrat getirilmişti.

ZONGULDAK, KARABÜK, BARTIN VE ORMANLARIMIZ…

Bölgemiz orman yoğunluğu bakımından Türkiye’nin en zengin alanlarına sahiptir. Zonguldak Bölge Müdürlüğü’nün Ahmet Sırrı Beşel gibi son derece çalışkan, dürüst, namuslu ve başarılı bir bürokratın bakan değişimine yarım saat kala apar topar alınması ve bir Gümüşhane milletvekilinin diretmesi ile bölgemize böylesine bir bölge müdürünün getirilmesi, bölgemiz siyaseti açısından da düşünülmesi gereken bir olaydır. Bakan değişimine yarım saat kala son dakika golü gibi bir Bölge müdürümüz olurken, Yenice ilçemize de Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yine orman köylüsü ve kooperatifleri ile sorun yaşayan, köylüye sert davranan bir müdürün bürokratik dilde “sürgün” olarak adlandırılan bir şekilde gelmesi de Karabük siyaseti açısından düşündürücü bir gelişmedir.  

Buradan açıkça sesleniyorum. İktidar Partisinin 3 Zonguldak milletvekili, 2 Karabük Milletvekili ve 1 Bartın milletvekili yani bizzat beni ve BRTV’nin bölge mücadelesini yakından tanıyan 6 vekilimiz hem Zonguldak Bölge Müdürlüğü, hem de Yenice ilçemizde yaşanan bu sıkıntılara neşter vurmalıdır. Bölgemizin çiftçisini, orman köylüsünü hor görmek, aşağılamak, onlara kötü davranmak kimsenin hakkı da, haddi de değildir. Haddini aşanlara, hadlerini bildirmek Sayın 6 iktidar milletvekilinin boynunun borcudur.  6 iktidar milletvekili, bir Gümüşhane miletvekilinin Gümüşhaneli bir hemşehrisini Zonguldak’a Bölge müdürü atamasına seyirci kalmış olsanız bile, lütfen bölgemizdeki orman sorunlarının artmasına neden olan bu yapıya artık seyirci kalmayın.. Biz 35 yıllık deneyimimiz ve tüm iyi niyetimiz ile yazarız, gereğini yapmak size düşer…

 

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.