Son güncellenme :06.04.2017 15:28

Anasayfa > > 3. Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu sona erdi

06.04.2017 Per, 15:28

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ (KBÜ)’NDE DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜNÜN ÖNEMLİ KURULUŞLARINI VE İSİMLERİNİ BULUŞTURAN 3. ULUSLARARASI DEMİR ÇELİK SEMPOZYUMU (UDCS 2017) BAŞARIYLA TAMAMLANDI.

03 – 05 Nisan tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Hamit Çepni Konferans Salonu ve Demir Çelik Enstitüsü’nde gerçekleşen 3. Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu son gününde yapılan sözlü sunumlar ile sona erdi.
Karabük Üniversitesi tarafından geleneksel hale getirilen ve demir çeliğin başkenti Karabük’te gerçekleştirilen 3. Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu, demir çelik sektörünün paydaşlarını bir araya getirdi. Sempozyumda katılımcılar, demir çelik sektörünün içinde bulunduğu mevcut durum ve gelecekte yapılması öngörülen çalışmalar için bilgi alışverişinde bulunma fırsatı yakaladı.
Sempozyum süresince gerçekleştirilen oturumlarda ve panellerde demir çelik sektöründe yapılan çalışmalar, hammadde pazarı, dünya demir çelik sektörü, sektörün ihtiyacını karşılayabilecek insan gücünün oluşturulması gibi konularda gerek özel sektör temsilcileri gerekse akademik alandaki uzmanlar tarafından değerlendirmeler yapıldı.
Yurtiçi ve yurtdışından 300 katılımcı yer aldı
Sempozyumda çoğunluğu yurtiçinden olmak üzere Bulgaristan, Yunanistan, İran, Amerika, İngiltere, Libya, Malezya ve Kore gibi ülkelerle birlikte 300’ün üzerinde katılımcı yer aldı. 3. Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu’nda, yaklaşık 40 üniversiteden akademisyen 222 sözlü ve 37 poster bildiri sundu.
Sempozyumda  “Demir Çelik Sektöründe İnsan Kaynakları, Araştırma ve Geliştirme”, “Hammadde Piyasaları (Hurda, Kömür, Cevher)” ve “Küresel Çelik Endüstrisi ve Beklentileri “panelleri üç ana başlık olarak yer aldı.
Demir Çelik sektörü üzerine çalışmaların yer aldığı oturumlarda akreditasyon ve sertikasyon, otomasyon, döküm, kaplama – korozyon, enerji, çevre, şekillendirme ve işleme, ısıl işlem, pazarlama ve finans, malzeme test makineleri, metalürji ve malzeme, kaynak ve birleştirme gibi konular ele alındı. Akademik çalışmalar neticesinde hazırlanan bildiriler 5 farklı salonda 3 gün boyunca düzenlenen 31 adet oturumda katılımcılara aktarıldı.
Sektörün önemli isimleri bilgilerini paylaştı
Sempozyumda Demir Çelik alanında söz sahibi olan akademisyenlerden Prof. Dr. Zeki Çizmecioğlu, Prof. Dr. Hüseyin Çimenoğlu, Prof. Dr. Mehmet Baki Karamış, Prof. Dr. Mehmet Eroğlu ve Doç. Dr. Fatih Hayat da yer aldı. Özel sektör temsilcilerinden Sempozyuma konuşmacı olarak katılan isimler işe şöyle: Kardemir A.Ş Genel Müdürü Ercüment Ünal, Erdemir A.Ş Ar-Ge Müdürü Dr. Oğuz Gündüz, Matil Genel Müdürü Hüseyin Soykan, Amerikan ArcelorMittal firması Ar-Ge departmanından Dr. Oktay Elkoca, Kahder başkanı Nazım Çapraz, kamu kurum ve kuruluşlarından Mehmet Ordukaya, Didem Tunç, Murat Demirci, Uğur Dalbeler.
Önde gelen kuruluşlar destek verdi
Karabük Üniversitesi’nin ev sahipliği ve Kardemir’in ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 3. Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu (UDCS 2017)’na Erdemir, Kahder, Ziraat Bankası, Karl Zeiss, MAK Elektronik, Galdabini, Anka Analitik, Marzinc, GNR, Metals Journal ve Journal of Balkan Tribological Association kuruluşları da sponsor olarak destek sağladı. Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar tarafından Sempozyuma katkı koyan tüm katılımcılara sertifika takdim edildi.

520 kez okundu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.