WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

ALMANYA’DA ON BİNLERCE GURBETÇİMİZDE TEDİRGİN BEKLEYİŞ…

ALMANYA’DA ON BİNLERCE GURBETÇİMİZDE TEDİRGİN BEKLEYİŞ…
Bu haber 06 Şubat 2019 - 17:54 'de eklendi.

BRTV’nin Türksat uydumuzdan yayın yapmaya başlamasının ardından, Avrupa ve özellikle Almanya’da yaşayan, Zonguldak, Bartın ve Karabüklüler ile çok yakın bir gönül köprüsü kurduk. Bölge insanımıza yıllardan bu yana, Almanya başta olmak üzere Avrupa’da 500 bin dolayında insanımızın yaşadığını sürekli anlatmaya çalışıyoruz.

Almanya’da yaşayan yüzbinlerce hemşehrimiz, dünden bu yana çok tedirgin oldular. Almanya’nın Düsseldorf şehrinden, Zonguldak Çaycuma Saltukova havaalanına Mart-Kasım ayları arasında yolcu taşıyan, Germania uçak şirketi dün sabah iflasını açıkladı. Bir yandan, binlerce hemşehrimiz aylar öncesinden aldıkları biletlerinin ne olacağını merak ederken, bir yandan da en büyük  tedirginlik Almanya ile Zonguldak arasındaki uçak seferlerinin akıbetinin ne olacağıdır.

Zonguldak’tan Düsseldorf’a, Düsseldorf’tan da Zonguldak’a bir çok kez uçmuş bir gazeteci olarak bizzat gözlemlediğin olay şudur. Bölge insanımız, İstanbul ya da Ankara yerine doğrudan Çuycuma’ya inmekten büyük mutluluk duymaktadır. Çaycuma Havaalanı Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinin ortasında üç ilimize de hitap eder konumdadır.  Çaycumalı bir hemşehrimiz uçaktan indiktan 10 dakika sonra evindedir. Bartınlı hemşehrimiz, yarım saat Yeniceli bir hemşehrimiz de 45 dakika içinde evine, sevdiklerine ulaşabilmektedir. Almanya’dan bölgemize gelen Germania uçağında ne zaman seyahat ettiysem, hep seferinde de en az 20-25 dolayında tekerlekli sandalyede yaşlı ve özürlü hemşehimiz bulunmaktaydı. İşte, bu yüzden de Almanya ile Zonguldak arasındaki doğrudan uçuş çok büyük önem taşımaktadır.

Germania Havayolu şirketinin iflasını açıklamasının ardından, Almanya’daki yüz binlerce hemşehrimiz ile bölgemizde yaşayan yine yüzbinlerce gurbetçi yakını büyük bir tedirginlik yaşamaktadır. Bu yüzden, bölgemizin tek Türksat uydu kanalı olan BRTV dünden bu yana çok yoğun bir kampanya başlatmış; Zonguldak, Bartın ve Karabük Valilerini, bölgemizin milletvekilleri ile sivil toplum kuruluşlarını bu soruna duyarlı olmaya davet etmiştir. Zonguldak Valisi Sayın Erdoğan Bektaş, bizzat bize yazdığı mesaj ile “Konuyu yakından takip ediyoruz” derken, bölgemiz milletvekilleri de sorunun takipçisi olacağını dile getirmişlerdir. Bizim bizzat bilgilendirmemiz ve ricamız üzerine, bölgemizin genç ve dinamik milletvekillerinden Bartın Milletvekilimiz Aysu Bankoğlu bugün TBMM’de söz alarak, sorunu TBMM Gündemine taşımıştır. BRTV Almanya Temsilcimiz Ali İnan’da dün gün boyu Almanya’da Zonguldak, Bartın ve Karabüklüler Dernekleri ile Çaycuma Dernek Başkanlarını bularak görüşlerini almış ve bugün BRTV Haber bültenlerinde Avrupa Zonguldaklılar Dernek Başkanı Mehmet Karakulak, Almanya Bartınlılar Dernek Başkanı Yaşar Çil, Almanya Karabük-Yenice Dernek Başkanı Cevdet Koymalı ve Almanya Çaycumalılar Dernek Başkanı Şenol Alagöz’ün açıklamalarına yer  verdik. Yine Almanya’dan Karaelmaslılar Dernek Başkanı Hidayet Geldi’de bizzat bize bir mesaj göndererek, sorunun çözülmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Zonguldak’a Havaalanı yapılması fikri 1970’li yıllarda gündeme gelmiş, 1980’li yıllarda yoğun bir biçimde konuşulmaya başlanmış ve 1990’lı yıllarda da havaalanı yapımı gerçekleştirilmişti. 1999 yılında eski başbakanlarımızdan rahmetli Bülent Ecevit tarafından açılışı yapılmış, ama 10 yıl atıl vaziyette durmuştu. Almanya’daki gurbetçi hemşehrilerimizin yoğun istekleri ve baskıları sonucunda nihayet 2009 yılında bir Alman şirketi olan Germania, Zonguldak’a Mart ile Kasım ayları arasında düzenli seferlere başlamıştı. 2009 yılının sıcak bir Temmuz gününde biz de ilk uçak indiğinde tarihi ana tanıklık etmiş ve oradaki binlerce hemşehrimizin heyecanını paylaşmıştık.

ÇÖZÜM NE OLMALIDIR…

Zonguldak Çaycuma Saltukova Havaalanı 1999 yılında açılmış, 10 yıl atıl beklemiştir. 2009 ile 2019 yılları arasında 10 yıl Germania havayolu şirketi düzenli seferler düzenlemiş ve binlerce, on binlerce hemşehrimizi Almanya’dan bölgemize bir tek kişinin  bile burnu kanamadan çok şükür getirmiştir. Germania Havayolu’nun 10 yıl boyunca düzenli olarak indiği Zonguldak Havaalanı’nın pistinin kısa olduğu ve ILS cihazı eksikliği de uzun süredir gündemdedir. ILS cihasının temin edildiği ve kısa bir süre içinde takılacağı göz önüne alınırsa, THY ya da Türkiye’de faaliyet gösteren özel bir havayolu şirketinin Düsseldorf-Zonguldak seferini yapmaması için hiçbir neden yoktur. Bunun için sadece, siyasi ve idari bir irade gereklidir. Zonguldak, Karabük ve Bartın milletvekilleri iktadarı ve muhalefeti ile birlikte hareket ederler, yine bölgemizin Valileri ortaya ciddi bir irade koyarlarsa sorun Ankara’ya taşınır, Türk Hava Yolları ya da Ulaştırma Bakanlığımız mutlaka soruna bir çare bulabilir diye düşünüyoruz. Buralardan bir sonuç alınamazsa, sorun mutlaka Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a taşınmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın sadece iki kelimelik “Sorunu Çözün” emri ile Ulaştırma Bakanlığı ve ilgili kuruluşlar on binlerce gurbetçimiz ile bölgemizde yaşayan yüz binlerce  bölge insanımızın sorununu çözüme kavuşturacaktır. Yeter ki, samimi bir irade ortaya konulabilsin. Biz, yukarıda da belirttiğimiz gibi, Almanya’da yaşayan yüzbinlerce bölge insanımız ile gönül köprüsü kurmuş bölgemizin tek uydu kanalı BRTV olarak konunun yakından takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Bu haber 1.729 kez görüntülendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.