WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

Değirmenci Abdullah amcanın oğlu…

Bu haber 14 Aralık 2019 - 17:31 'de eklendi ve 32.186 kez görüntülendi.

O dönemde Çankırı’nın ilçesi Ovacık’ın şirin köylerinden biri olan Ekincik’te 16 Ekim 1950 tarihinde doğan çocuk, 6 Haziran 1995 tarihinde Karabük il olunca Ovacık ilçemizin ilimize bağlanmasından sonra Karabük’ün yakın tarihinde önemli bir rol oynayacaktı.

Bu çocuk, Değirmenci Abdullah amcanın oğlu Mehmet Ali Şahin’di. Çocukluk yılları köyünde geçen, ilkokuldan sonra İstanbul’a fırıncı olan amcası Hüseyin Şahin’in yanına giden ve İmam Hatip Okulu’nu bitiren Mehmet Ali Şahin, çalışma hayatına köyünde imam olarak başladı. İçinde okuma azmi vardı. Avukat olmak, hukukçu olmak istiyordu. Girdiği üniversite sınavlarında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Mezun olduktan sonra serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Bir yandan çalışıyor, diğer yandan da İmam Hatip yıllarında bir münazarada (bir konu üzerinde sözlü tartışma) tanıştığı Recep Tayyip Erdoğan ile rahmetli Erbakan’ın Refah Partisi’nde politika yapıyordu. Kendisinden 2 yaş büyük olduğu Erdoğan ile çok iyi arkadaş, aynı zamanda bir hukukçu olarak da kendisine her konuda yardımcı olan can dostu idi. Bu dostluk daha sonra Ak Parti’nin kuruluş yıllarında hem kurucu üye olmasına, hem de AK Parti hükümetlerde Başbakan Yardımcılıkları, Adalet Bakanlığı ve daha sonra da TBMM Başkanlığı’na giden yolu açmıştı. Politikayı İstanbul’da yapmasına, hatta TBMM Başkanı olduğu dönemde Antalya Milletvekili olmasına rağmen, aklının bir köşesi hep Karabük’teydi.

AK Parti hükümetlerinin ilk yıllarında, Kardemir büyük kriz yaşıyordu. Çalışanlar ücretsiz izine çıkarılıyor, çok büyük hammadde sıkıntıları çekiyor, borç harç içinde kıvranıyordu. Refah Partisi İstanbul Milletvekili olduğu dönemde, Kardemir’i sorunlarını yakın bir dostu ve kardeşi olarak bizim bilgi notlarımız ile TBMM gündemine taşımış, Kardemir’in sadece Karabük değil ülke ekonomisi için önemine işaret etmişti. AK Parti iktidar olduğunda da, ilk ziyaretimizde bize “İş başa düştü. Mutlaka Kardemir’i kurtarmalıyız” demişti. Gün gün tanık olduğum, bir çoğunun da içinde bulunduğum çok önemli çalışmalar yaptı, yakın dostu dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ikna ederek, Kardemir’in kurtarılmasında çok önemli rol oynadı. Başta Kardemir olmak üzere, Karabük’ün önemli birçok yatırımında güçlü bir siyaset ve devlet adamı olarak önemli rol oynadı. Karabük Üniversitesi’ne çok özel önem verdi. Dönemin rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ı destekledi, devletin, hükümetin, YÖK’ün tüm imkanlarını Karabük Üniversitesi’nin emrine amade etti.

Karabük’ün önemli her türlü sorununu birebir Başbakan, ya da Cumhurbaşkanı ile çözülmesi, sıradan bir il için hayal bile edilemezken Mehmet Ali Şahin için çok basitti. İşte, Karabük’te bu sayede Kardemir 3.5 milyon ton üretim hedefine ulaşmış, üniversitesindeki öğrenci sayısı 55 binleri geçmiş, duble yolları tamamlanmış, doğal gaza kavuşmuş ve bir çok sorunu çözümlenmiş bir il haline geldi.

Bunları şunun için yazıyorum. Daha birkaç gün önce durup dururken nur topu gibi bir kriz çıkmış, ünlü sinemacı Türker İnanoğlu, Safranbolu’da yaptırmakta olduğu İletişim Fakültesi inşaatını durdurmuştu. Türker İnanoğlu’na, yaptırdığı okula adının verilemeyeceği belirtilmiş, İnanoğlu’da yakın dostlarına “Adımı veremediğim bir okulu yapmanın bir anlamı yok, zaten başından bu yana bıktırdılar beni, inşaatı durdurdum” demişti. Konunun ağırlığı ve ciddiyetine binaen, Safranbolu Kültür Turizm Vakfı başkanı Şefik Dizdar ve biz sorunu Mehmet Ali Şahin’e ilettik. Şahin’de, ilgili taraflar KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ile Türker İnanoğlu’nu arayıp ayrıntılı bilgiler aldıktan sonra, Yüksek İstişare Kurulu toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımıza sorunu arz etmiş ve çözümünü sağlamıştı. Kaç ilimizde, kaç politikacı aradan 24 saat bile geçmeden şehrinin bir sorununu Cumhurbaşkanına iletebilir ve çözümünü sağlayabilir. Takdirinize bırakıyorum.

Mehmet Ali Şahin’in Karabük’e yaptığı Karabük için hayati önem taşıyan, birçok hizmetine bizzat tanıklık eden bir gazeteci ve dostu olarak böylesine önemli bir devlet ve siyaset adamının aleyhinde zaman zaman yalan-yanlış, iftira, karalama, kin ve garez dolu sözleri yazıları duydukça gerçekten üzülüyorum. Mehmet Ali Şahin, Ovacık ilçemizin Karabük il olduktan sonra Karabük’e bağlanması ile Karabük’ün başına konmuş büyük bir talih kuşudur. Karabük’e sayısız hizmetleri vardır, halen de olmaktadır. Gücünün yettiği kadar, her gün her dakika halen Karabüklülerin her türlü sorunu ile ilgilenmektedir. Aktif politikanın içinde olmayan, Sayın Şahin TBMM eski Başkanı ve Başbakan Yardımcılıkları, Bakanlıklar yapmış, saygın kişiliği ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olması gibi çok önemli vasıfları ile Karabük’ümüzün çok önemli bir değeridir.

Son olarak şunu da belirtelim, Karabük için yaklaşık 20 yıldan bu yana gece-gündüz demeden çaba harcayan, Kardemir’inden, Üniversitesine, duble yollarından, doğalgazına her türlü büyük projelerinin hayat bulmasında çok büyük emekleri olan, yine Karabük’te, ya da Karabük dışında yaşayıp Karabüklü olan yüzlerce, binlerce hemşehrimize kişisel bir çok sorununda yardımcı olan Mehmet Ali Şahin’e Karabüklüler olarak vefa borcumuz vardır. Bu duygularla kendilerine sağlık ve uzun ömürler diliyor, Karabük ve ilçelerimize yaptığı hizmetler için teşekkür ediyoruz.

 

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.