WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

Meteoroloji Uyardı

GenelGüncelKarabük

ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ

Bu haber 17 Aralık 2020 - 20:49 'de eklendi ve 18.151 kez görüntülendi.

Yüce dinimiz İslam’da ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(Sav) in hadislerinde de, israf ile ilgili önemli sözler vardır. İsraf kişileri, kuruluşları, devletleri çökertir. Hele hele, devlet malının israf edilmesi, tüyü bitmemiş yetimin hakkına göz dikmek olur ki, o daha da günahtır.
Böyle bir girişi neden yaptık? Safranbolu Orman İşletme Müdürlüğü’nde, henüz 10 yılını bile doldurmayan bina içindeki 30’un üzerinde kapının sökülerek, yerlerine yeni kapıların takıldığı, eski denilen kapıların aslında çizik bile bulunmayan çok güzel kapılar olduğu, bunun BRTV’de haber yapılması ile ilgili bir ihbar aldık. Evimiz söz konusu binaya yakın olduğu için, gidip gözümüzle görelim istedik. İhbarın doğru olduğunu sökülen kapıların, son derece güzel olduklarını gözlerimizle gördük.

Konuyu haber yapmak yerine, Safranbolu’nun başarılı Kaymakamı Mehmet Türköz’e iletmeyi daha doğru olur diye düşünerek, konuyu kendilerine ilettik. Sayın Kaymakamımızın bizzat Safranbolu Orman İşletme Müdürlüğü’ne giderek, şikayet konusu olan kapıları yerinde gördüğünü öğrendik. Karabük Milletvekili Cumhur Ünal kardeşimiz de, eski diye sökülen kapıların fotoğraflarının kendisine ulaştırmamız üzerine Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktar’a, ileterek konunun araştırılmasını rica etti. Bunun üzerine, Bölge Müdürümüz yardımcısını Safranbolu’ya gönderdi.

Biz de, bu yazıyı yazmadan önce Zonguldak Orman Bölge Müdürümüz ile uzun bir telefon görüşmesi yaptık. İsraf ile ilgili konularda mutabık kaldık. Yarın kendilerinin de, Safranbolu’ya geleceğini ve konuyu yerinde araştıracağını bize ifade ettiler. Ancak, bugün Sayın Kaymakam Mehmet Türköz’ün bizzat gidip inceleme yaptığı Safranbolu Orman İşletmesi’nde, kapıları sökme çalışmalarının devam ettiğini öğrendik. Ve, Safranbolu Orman İşletmesi ilgililerinden, konu ile ilgili tuhaf bir takım sözler duyduk. Buradan sökülen kapılar, Eflani ve Ovacuma gibi yerlere takılacakmış…!

Eflani ya da Ovacuma gibi yerlerin, kapıya ihtiyacı varsa yeni kapı alınır ve kapı oraya takılır. Eski olmayan, gözlerimizde gördüğümüz bir çiziği bile bulunmayan, harika bir estetiğe sahip, pırıl pırıl, bej rengi kapıların Safranbolu’dan sökülüp, Eflani’ye takılmasının ne anlamı var? Safranbolu Orman İşletme Müdürlüğü binası yapılalı 10 yıl oldu ya da olmadı. Yeni bir bina, pırıl pırıl kapılar. İşin maliyeti şudur, budur. Yüksektir, alçaktır bu tarafında değiliz. Ortada göz göre göre bir israf yapılıyor. Bu israfı yapanlar, babalarının ya da kendi evlerinde değil, devletin binasında yapıyorlar. Hem de, hadi bizi geçin Safranbolu Kaymakamı’nı, milletvekilini ve Zonguldak Bölge Müdürü’nü adeta hiçe sayarak “Siz de kimsiniz şımarıklığı içinde hareket ederek” başlattıkları işi bir an önce bitirmeye çalışıyorlar.

Mümkün olduğunca insanları kırmayalım, üzmeyelim, rencide etmeyelim diye kılı kırk yarıyor, bize ulaşan bir takım bilgileri, ihbarları ilgili muhataplarına iletiyoruz. Amacımız, bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek.

Ülkemiz çok önemli bir krizin içinde. Bütün Dünya gibi, Türkiye’de yaklaşık bir yıldır koronavirüs Kovit 19 denilen bir salgın ile karşı karşıya… Esnaf, iş adamları, sanayici kara kara düşünüyor. Aylardır, kapalı olan küçük esnaflarımız var. Devlet normal zamanlarda olduğu gibi vergi gelirlerini tam olarak elde edemiyor. Tam da, böyle bir ortamda bakıyorsunuz Safranbolu Orman İşletme Müdürlüğü’nde israf ve siz de kimsiniz şımarıklığı diz boyu..!
Gözlerimle gördüğüm, dikkatlice gözlemlediğim için kesin ve net olarak belirtiyorum, Safranbolu Orman İşletme Müdürlüğü’nde yeni ve yıpranmamış kapıların kasaları ile birlikte sökülerek, yerlerine yenilerinin takılması “israftır..”

Allah israf edenleri sevmez. Bu israfı yapanların amirlerinin de, israf edenlerle ilgili mutlaka bir yaptırımlarının olacağına inanıyoruz. Biz, her hangi bir yayın yapmadan önce konu güzellikle çözüme kavuşması için gayret sarf ettik, ama baktık ki, ne Kaymakam, ne milletvekili, ne Bölge Müdürünü takan yok. Yarın, Safranbolu’ya gelecek Zonguldak Orman Bölge Müdürü Sayın Faruk Bayraktar’ın yapacağı bir açıklama olursa onu da yayınlamaya hazırız. Tekrar ediyorum, gözlerimle gördüm, inceledim ve “israf” olduğuna, BRTV izleyicileri ihbarcılarının, ihbarının yerinde olduğuna kesin kanaat getirdim. Konu artık ilgililerin gündemindedir. Kamuoyunun takdirine arz etmek bizim, gazeteci olarak asli görevimizdir.

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KARABÜKLÜ17 Aralık 2020 / 21:38Cevapla

adamın dibisin reis helali hoş olsun emdiğin süt.
senin gibi gazetecilere bu memleketin ihtiyacı var ve o size ihbar edenlerden ALLAH razı olsun.
Bu israfı yapanlarda o koltukda hala durursa ve durmalarına göz yumanlar var olursa ben bir vatandaş olarak ne dünyada ne ahirette hakkımı helal etmiyorum…
Bunu herkesin bilmesini isterim.

OF'Li 7817 Aralık 2020 / 23:35Cevapla

Teşekkürler çetinkaya bu israfı yapanların yaptıkları yanına kar kalmasın sonuna kadar takipçisi olmanızı rica ediyorum.
Bu insanlara bir kul ve bu vatanı seven bir milliyetçisi olarak hakkımı helal etmiyorum sizde etmeyin…
ve bu israfkarlara o koltukları dar ediniz lütfen…

vatandaş17 Aralık 2020 / 23:37Cevapla

sayın çetinkaya sizin bu güzel haberiniz için bir vatandaş olarak özellikle size teşekkürü bir borç bilirim… sağolunuz varolunuz ALLAH sizden razı olsun ve sizin gibi vatan severlerin sayısını artırsın… safranbolu gibi güzel bir şehirimizin devlet kurumlarının bu denli israfla anılması ve buna sebep olanların hala o koltuklarda durması insanın içini acıtıyor… inşallah en kısa zamanda buna sebep olanlar cezalarını çeker ve makanlarından azledilirler… saygılarımla