WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

EKODER’den, ‘neden Eskipazar OSB’yi seçmeliyim?’ sorusuna yanıt

Bu haber 26 Kasım 2020 - 13:59 'de eklendi ve 3.262 kez görüntülendi.

Eskipazar’da Organize Sanayi Bölgesi kuruluşunda yeni bir eşik daha aşılıyor.Eskipazar OSB sahası Kamulaştırma süreci başladı.Eskipazar Ekonomik Kalkınma Derneği süreç hakkında bilgi veren ve yatırımcılara OSB’nin avantajlarını duyuran bir açıklama yayınladı. Açıklamanın tam metni şu şekilde;

ESKİPAZAR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YATIRIMCILAR ve HALKIMIZ İÇİN BÜYÜK BİR FIRSATTIR.

Bilindiği üzere, Eskipazar OSB’ nin toplam alanı 3.360 dekar olup yüzde 97’si Bayındır-İmanlar-Gözlü Köylülerinin özel mülkiyetindeki arazilerden oluşmaktadır. OSB Tüzel kişiliği 2017’de 330 sicil no ile kesinleşmiş ve Sayın Emin DEMİR bey OSB Müdürü olarak aynı yıl atanmıştır. Eskipazar OSB iştirakçileri, %51 Karabük İl Özel İdaresi ve %49 Karabük Ticaret ve Sanayi Odası dır. Müteşebbis Heyet İl Özel İdare 8 Üye, KTSO 7 üyedir. OSB Müdürlüğünce 2017’den beri OSB’nin iş ve işlemlerİ sürdürülerek,Jeolojik ve Jeoteknik raporları alındı,İmar Planı Onaylandı, en son olarak da araziler Kamulaştırma Yatırım Planına alındı. 20 Kasım 2020 tarihi itibarı ile de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kamulaştırma çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanması talimatını Karabük Valiliği’ne gönderdi. Bugün itibarı ile Eskipazar’da mülk sahipleri ile İl Özerl İdare arasında, kamulaştırma çalışmaları Eskipazar Gençlik Merkezimizde fiilen devam etmektedir. Eskipazar OSB’de, kamulaştırma kredisinin Bakanlıkça sağlanarak kamulaştırma çalışmalarının başlamış olması olumlu gelişmeler olup,derneğimiz ve halkımız tarafından sevinçle karşılanmaktadır. Tüm yukarıda saydığımız aşamaların geçilmesi ile önemli bir seviyeye ulaşmış olan Eskipazar OSB alt yapı yatırımları ve girişimci tahsisleri ile beklediğimiz üretim aşamasına geçmesi halkımızın beklentisidir. Eskipazar Ekonomik Kalkınma Derneği olarak ekonomimiz ile ilgili böyle bir konuda olumlu görüşlerimizi , yatırımcılarımıza ve İlçe halkımız ile paylaşıyoruz. Tabii bundan sonra en önemli aşama yatırımcılarımızın DAVET EDİLMESİ ve İlçemiz OSB’ sinde yatırım yapmasıdır. Bu vesile ile Ekonomik Kalkınma Derneği olarak büyük cazibe merkezi olma yönünde ilerleyen Eskipazar OSB’nin avantajlarını yatırımcılarımız ve İlçe halkımız ile paylaşmak istedik.

YATIRIMCININ “ NEDEN ESKİPAZAR’I SEÇMELİYİM ? ” SORUSUNA YANITLARIMIZ.

1-YATIRIMCILARA BEDAVA ARAZİ TAHSİSİ MÜMKÜN OLABİLECEK

Eskipazar OSB’de en az 10 işçi çalıştıracak yatırımcılar için bedava arazi tahsisi mümkün olacak. Bu hususta Resmi Gazete’de ilan edilen 57 OSB içinde 4.kademe İlçeler içinde Eskipazar OSB’de yer almaktadır.Yatırımcı için büyük avantajlar sunulmaktadır.

2-ARAZİ KONUMU VE BÜYÜKLÜĞÜ GELİŞMEYE MÜSAİT. Eskipazar OSB Alanı 3.360 dekar (dönüm) alanı kapsıyor. Bu büyüklük Türkiye’deki 320 OSB’nin 230’undan yani yüzde 72’sinden daha büyüktür.Bu yaratacağı istihdam kapasitesi ve gelişme planları açısından olumlu bir sinyaldir.

3-BOTAŞ DOĞALGAZ BORU HATTI İÇİNDEN GEÇİYOR BOTAŞ Doğalgaz boru hattı Eskipazar OSB içinde hazır durumdadır.

4-ENERJİ NAKİL HATTI İÇİNDEN GEÇİYOR 154.000 Voltluk Enerji Nakil Hattı Eskipazar OSB içinden,380.000 Volt Enerji Nakil Hattı 4 km yakınından geçiyor.

5-DEMİRYOLU SINIRINDAN GEÇİYOR Ankara-Zonguldak demiryolu hattı OSB sınırlarından geçiyor.Demiryolunun OSB içine alınarak yükleme boşaltma istasyonu oluşmasına TCDD olumlu bakıyor.

6-KARAYOLU AĞI OSB SINIRINDAN GEÇİYOR. Eskipazar OSB Alanı Doğu Anadolu, Karadeniz ve Marmara Bölgesi yol bağlantısı üzerinde bulunuyor.

7- LİMANLARA ULAŞIMI YAKIN Eskipazar OSB Alanı Filyos-Samsun-Gebze Limanları ulaşım ağı içinde 8-HEMEN SINIRINDA SU KAYNAĞI MEVCUT Eskipazar OSB Alanının suya ulaşım imkanı yüksek. Ocak ayında ve Temmuz ayında ortalama 3m3 /saniye,  Nisan ayında 20m3 /saniye debili Soğanlı çayı sınırlarından geçiyor.

9-OSB SAHASI ÜZERİNDE BÖLGESEL BİR HAVA AKIMI MEVCUT OSB yerleşkesi üzerinde sürekli bir hava akımı varlığı hava kirliliğinin yoğunlaşmaması açısından bir avantaj sayabiliriz.

10-DESTEKLİYORUZ AMA ÇEVRE KİRLİLİĞİ (HAVA-TOPRAK-SU) HUSUSUNDA DİKKATLERİ ŞİMDİDEN ÇEKMEK İSTİYORUZ. AYRICA ELEŞTRİDİĞİMİZ BİR KONU DA VAR. Eskipazar OSB iştirakçileri % 51 İl Özel İdare ve % 49 Karabük TSO’dur. Bu yapının içinde belli bir yüzde ile Eskipazar Belediyesi de temsil edilmeli idi. Eskipazar Belediyesi kendi sınırlarında böylesine devasa yatırım başlarken mütevelli heyetinde olmalı ve görüşleri alınmalıydı. Bu yola hala girilebilir mi? Bakılmalıdır. Bir de aynı lokasyonda ama daha tarım dışı bir alanda OSB yerleşme alanı düşünülebileceği fikrini ileri süren yöre insanlarımız var. Onların görüşü alınmalı idi. Eskipazar Ekonomik Kalkınma Derneği olarak çalışmaları gönülden destekliyor ve STK olarak üzerimize düşen her göreve hazır olduğumuzu beyan ediyoruz.

Tek istediğimiz üretim aşamasında hava-toprak-su kirliliği açısından gerekli önlemlere müteşebbis heyetin işin her aşamasında mutlaka dikkat etmesidir. Bu hususun da takipçisi olacağız.

11-TEŞEKKÜR Bu süreçte teknik ve idari olarak; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, Karabük Valiliği’ne, Karabük TSO’ya,OSB Müdürü olarak çok emek veren Emin DEMİR beye; Siyasi olarak da; İşin başından beri takibini yapan, kamulaştırmanın yatırım planına alınmasını sağlayan Milletvekillerimize ve yerelde siyaset yapan ve sürece emeği geçen arkadaşlarımıza Eskipazar halkı adına EKODER olarak teşekkür ederiz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.