WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

EVİNE HOŞ GELDİN, İYİ Kİ GELDİN HEMŞEHRİM

Bu haber 15 Ocak 2021 - 21:17 'de eklendi ve 13.867 kez görüntülendi.

Dünyayı tehdit eden Koronavirüs Covit 19 belası, Mart-2020 itibarı ile ülkemizde de görülmüş, Pandemi günleri başlamıştı. Bir yandan da Ramazan ayı yaklaşıyordu. Türk milletinin en önemli özelliklerinden biri olan yardımlaşma duygusu yine ön plana çıktı. Tam da, bu aşamada kısa adı ZONSİAD olan Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği, bir gıda yardım kampanyası başlatmıştı. 500 kolilik bir yardım olarak düşünüldü. Bu sonra, 1000 koliye, ardandan 2000’e derken, 5000 hedefi konuldu. Ve, 6767 nihai hedefe ulaşılarak kampanya büyük başarı ile tamamlandı. ZONSİAD’ın başına, genç dinamik ve hem ülkemizde hem de Güney Afrika’da yatırımları olan Nejdet Tıskaoğlu geçmişti. Tıksaoğlu ve yönetimdeki arkadaşları, büyük bir başarı ile hem kampanyayı tamamlamış, hem de Zonguldak’ta büyük dikkat çekmişlerdi. Bölgenin tek Türksat uydu kanalı olarak bizim de dikkatimizden kaçmadı elbette bu büyük yardım kampanyası… Kendilerini aradık, kampanyaya BRTV olarak destek vermek istediğimizi belirttik.

ZONSİAD Başkanı Nejdet Tıskaoğlu dostumuz, kardeşimiz ile tanışmamız bu şekilde oldu. İlerleyen günler ve aylarda, bölge için karşılıklı heyecanlarımızı paylaştık. BRTV’de iki kez ses getiren canlı yayınlar yaptık. İstanbul ve Güney Afrika’da bulunan fabrikalarına ilaveten, kendi doğum yeri Çaycuma’da da Organize Sanayi Bölgesi’nde kendi alanında bir fabrika kurma fikrini ortaya attı ve süratle de fabrikasını hizmete açtı.

Dün BRTV ekibinin de hazır olduğu bir törenle, ELCAB kablo fabrikasındaki ilk ürünlerinden oluşan bir TIR fabrikadan müşterilerine çıkış yaptı. ELCAB Çaycuma fabrikasında şimdilik 100 kişi çalışıyor. Bu sayı yakın bir gelecekte 150’ye çıkacak. İlerleyen aylarda da sayının daha da artması planlanıyor.

Törene Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz başta olmak üzere Zonguldak Milletvekilleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, STK Başkanları, iş dünyası ve bölgesel ve ulusal basın mensuplarının büyük ilgi göstermesinin en önemli nedeni, “Eve Dönüş Projesi” olarak adlandırılan, büyük şehirlerdeki yatırımcı hemşehrilerimizin kendi bölgemize de yatırım yapmalarının öneminden kaynaklanıyordu.

Birkaç günden bu yana, Arnavutluk’ta mağdur edilen, mahsur kalan, 2-3 ay çalıştırılıp emeklerinin bedelini alamayan, Zonguldak ve Bartınlı hemşehrilerimizin de aralarında olduğu işçilerin dramını görünce, yapılan bu yatırımların önemi daha da ortaya çıkıyor.

Zonguldak’ta Halkın Sesi Gazetesi’nin attığı manşetteki gibi “Evine “Hoş” Geldin Hemşehrim…” Sevgili Nejdet Tıskaoğlu. İyi ki geldin. Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve elbette bütün Anadolu illerinin yatırıma ve yatırımcıya ihtiyacı var. Bu duygularla, sevgili dostum ELCAB Yönetim Kurulu Başkanı ve ZONSİAD Genel Başkanı Nejdet Tıskaoğlu’nu yürekten kutluyor, ülkemizin kablo üretimi konusunda önde gelen kuruluşlarından biri olan Elcab Kablo ile ilgili bilgileri mutlulukla paylaşıyorum.

ELCAB KABLO’NUN TARİHİ

1998 yılından bu yana İstanbul, Arnavutköy’de 7000 m² kapalı alanda kendi yerinde silikon kablo, cam elyaf kablo, kablo grubu, silikon conta, silikon makaron, fişli kablo, sinyal lambası ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatında faaliyet göstermeye başlamıştır. Yapılan AR-GE & ÜR-GE çalışmaları, kalite politikaları ve çağımızın getirdiği teknolojik gelişimleri üretim prosesine uygulayarak global olarak rekabet edebilen, içinde bulunduğu sektörün ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, uluslararası ve yerli standartlara uygun üretim yapmaktadır.

Müşteri talep ve isteklerini önemseyen, sürekli yenilik ve gelişim içinde olan, kalite, inovasyon ve rekabette öncü bir firma olarak kurulduğu günden bugüne her geçen yıl arttığı büyüme ve gelişme ivmesini yükseltmeyi, mevcut müşteri memnuniyetini koruyarak yeni müşterilere ulaşmak adına farklı pazarlara açılmayı, cirosal anlamda bir önceki yıla oranla büyüme kaydetmeyi ve bu suretle ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Satış faaliyetini kurmuş olduğu 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürerek ürettiği ürünleri dünyanın bir çok ülkesine ihraç eden Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret A.Ş. ülkemizin önde gelen beyaz eşya üreticilerinden olan onaylı tedarikçisi olduğu Arçelik’in 500.000 adetlik yıllık pişirici üretimi ile Güney Afrika’nın en büyük firmalarından birisi konumunda bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine katmasının ardından Güney Afrika’ya Türkiye’den yapılacak ithalatlarda bitmiş ürünlere/mamullere yönelik varış gümrüğünde uygulanan % 15’lik ithalat vergi uygulamasına karşılık hammadde ithalatında bu oranın uygulanmaması, ithalat vergisi alınmadan gümrük işlemlerinin tamamlanması doğrultusunda yapılan istişareler neticesinde, kendilerinin söz konusu ülkede gerçekleştirecekleri üretimleri esnasında oluşacak kablo gruplama ve fırın kapı contası ihtiyaçlarını zamanında ve düşük maliyetlerle karşılayabilmeleri adına Elcab Kablo’ya Güney Afrika’da bir üretim tesisi kurmasını önermiş ve bu doğrultuda ELCAB CABLE AND PROFILE (PTY) LTD. adı altında firma tescili alarak 2018 yılının Nisan ayında Güney Afrika’daki 5500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu fabrikasını faaliyete geçirmiştir.

Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal Eyaleti’ne bağlı Durban şehrinde kurulan, BEYSAD üyesi olarak beyaz eşya yan sanayinde bulunup Güney Afrika’ya yatırım yapan ilk firma olarak soğutucu gruplarına da ürün tedarikinde bulunan Elcab Kablo, ilk yıllarda ürünlerini sadece Arçelik’e tedarik edip sonraki yıllarda ise hem ülkede bulunan diğer firmalara satış gerçekleştirip hem de ihracat yapmayı hedeflemiş, bugün itibariyle de ürünlerini Güney Afrika’da bulunan, Defy (Arçelik) dışındaki diğer firmalara da tedarik etmeye başlamıştır.

Türkiye’deki fabrikasında ürettiği bütün ürünleri Güney Afrika’da da üretmeye başlayan, söz konusu ülkede silikon kablo üretimi yapan ilk firma olan, kurulum aşamasında gerçekleştirdiği yatırımın ardından adım adım makine yatırımlarına devam eden Elcab Kablo ilk olarak 60 kişilik bir ekip ile üretime başlamış, ardından personel sayısını 100’e çıkartmış ve bugün itibariyle 200 kişilik bir ekiple faaliyetine devam etmekte, halen Türkiye’de bulunan fabrikasında çalışan teknik ekibi üretim prosesini Güney Afrika’da istihdam ettiği yerli personele öğretmek amacıyla Güney Afrika’daki fabrikada görev almaktadır.

Türkiye’de 300, Güney Afrika’da 200 kişi olmak üzere toplamda 500 kişiye iş, bağlantılı olarak da 3300 kişiye gelir sağlayan Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu, Başkanlık görevini yürüttüğü Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ZONSİAD) tarafından başlatılan ve gurbette yaşayan, farklı alanlarda bilgi, birikim ve tecrübe sahibi Zonguldaklıların memleketlerine dönerek yatırım yapmak suretiyle şehrin ekonomik ve sınai gelişimine katkı sağlamasını amaçlayan “EVE DÖNÜŞ PROJESİ” kapsamında Zonguldak, Çaycuma’da, 300 kişiyi istihdam ederek 2000 kişiye gelir sağlayacağı üretim tesisini kurmak amacıyla Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa edeceği fabrika binası için tahsis etmiş olduğu 6 dönümlük arazi üzerinde inşaa edeceği fabrika binasının tamamlanmasından evvel bir an önce faaliyete geçmek amacıyla üretimine uygun bir yer kiralamıştır. Elcab Kablo Profil Sanayi A.Ş Aralık ayı itibariyle personel alımı yapıp yine aynı ay içerisinde makine kurulumlarını gerçekleştirip pilot üretime başlamış, Ocak ayı itibariyle de tesisini tam kapasite ile faaliyete geçirerek kurulduğu günden bugüne henüz 1 ay bile geçmeden 14 Ocak itibariyle Arçelik’in Eskişehir’de bulunan buzdolabı işletmesine ilk sevkiyatını gerçekleştirmiştir.

Global oyuncu olma yolunda ilerleyen sahip olduğu kurumsal kimlik ve marka değeri anlayışı ile sektörün en hızlı büyüyen firması olan Elcab Kablo emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Üretime başladığı günden bugüne ürettiği tüm ürünlerde müşterilerinin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılamak, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerine en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak Elcab Kablo’nun temel prensibi olup müşteri odaklı bu anlayış firmaya daha çok tercih edilme ve rakiplerine karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır.

En önemli hazinesi yetenekli, tecrübeli ve inovatif insan kaynağı olan Elcab Kablo istisnasız sıfır hata hedefiyle üretim yapmaktadır. Üretim sistemi kalite üretmek ve bu kaliteyi üretimin her alanına yayıp düzenli proses kontrolleri ile daimiyetini sağlamak için tasarlanmış olup, laboratuvar ve test alanlarında ölçüsel, elektriksel, fiziksel ve kimyasal analiz kontroller yapılmakta, modern teknolojinin ışığında geleceğe dönük inovatif projeler üretip yüksek kapasite ile kaliteli üretim yaparak etkin ve verimli pazarlama stratejileri ve üstün hizmet anlayışıyla müşterilerine çözüm önerileri sunmaktadır. Elcab Kablo’nun temel politikası müşteri odaklı bir bakış açısıyla kaliteli üretim, zamanında teslim, çalışanlarının eğitim seviyesini yükselterek sürekli iyileştirme ve gelişim içinde bulunmak, ana hedefi Türkiye ekonomisinin güçlenmesine ve ülkemizin gelişen refah seviyesine ulaşmasına katkı sağlamaktır. Elcab Kablo, bütün takım arkadaşlarıyla ilk günkü heyecan ve hırsla, birlikteliğin ve aklı kullanmanın avantajı ile yoluna devam etmekte, geleceği inşa eden girişimci, yenilikçi ve vizyoner bir firma olarak, uzun vadeli hedefler belirlemekte, sürdürülebilir iş modelleri geliştirmekte ve stratejilerini yeni fırsatlara adapte etmektedir. Yurtdışında yatırım yapmak suretiyle ülkemizin bayrağını vatanımızdan binlerce kilometre ötede dalgalandırarak bizleri gururlandırdığı, Türkiye’mizin farklı şehirlerine yatırım yaparak insanımıza istihdam olanağı sunmakta; ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.