WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

Güneş ‘Mucize Bitki Safran’ı Meclise taşıdı

Bu haber 19 Kasım 2019 - 16:44 'de eklendi ve 3.472 kez görüntülendi.

Güneş ‘Mucize Bitki Safran’ı Meclise taşıdı

 AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş TBMM Genel Kurulu’nda Safran ile ilgili gündem dışı söz alarak, Safranın yöre için önemini ve süreç içerisinde gelişimini değerlendirdi. Son yıllarda üretiminin artması ve turizmcilerin de dikkatini çekmesiyle Safranbolu’da alternatif bir turizm cazibesi oluşan Safran TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş tarafından gündeme taşındı.

Güneş Milletvekillerini Safranbolu’ya Davet Etti

Karabük Milletvekili Niyazi Güneş konuşmasının son bölümünde milletvekillerini önümüzde ki yılın Safran hasadına ve Safranbolu’ya davet ederek TBMM’de Safranbolu’nun tanıtımına katkı sağladı.

 Niyazi Güneş’in TBMM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşma

“Çok değerli milletvekilleri, Safranbolu’da yetiştirilen safran bitkisiyle ilgili gündem dışı söz almış bulunuyorum. Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.
Bilindiği gibi, Türkiye bitki çeşitliliği açısından dünyanın en zengin coğrafyalarından birisidir. Ülkemizde 3 bin civarında endemik bitki türü bulunmaktadır.
Anadolu’daki endemik kültür birliklerinin en önemlilerinden birisi de safrandır. Binlerce yıllık medeniyete ev sahipliği yapan ve dünya miras kenti Safranbolu’muz ismini bu bitkiden almaktadır.
Safran bilinen en eski kültür bitkilerindendir. Sonbaharda çiçek açan safran, toprak üstü kısmı tek, toprak altı kısmı çok yıllık bir bitkidir. Safran soğanları her yıl ağustos-eylül arasında toprağa ekilmekte; ekim-kasım aylarında da safran polenleri her sabah özenle tek tek toplanarak hasadı gerçekleştirilmektedir.
Anadolu coğrafyasında yüzyıllardır bilinen ve kullanılan bu güzide bitki, dünyanın en pahalı baharatıdır. Safran dışında gramla satılan başka bir bitki türü yoktur. Günümüz güncel bedelleriyle 1 gramı 30 TL olan safranın kilogram fiyatı 25-30 bin TL arasındadır. Özellikle gıda, boya, kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanım alanı bulunan safranın ekonomik değerinin yüksek olması, safran sektörünün gelişimi ve geleceği için oldukça önemlidir. Safran üzerine yapılan araştırmaların da insan sağlığı tedavisinde gelecek vadetmesi bu kıymetli bitkinin önemini daha da artırmaktadır.
Değerli milletvekilleri, günümüzde safran, ülkemizde yoğun olarak sadece Safranbolu ilçemizde üretilmektedir. 2000’li yıllara kadar safranın üretilmesi ve tanıtılması konusunda başarılı olduğumuz söylenemez. 2000’li yılların başında sadece 1 köyümüzde üretimi yapılan safran, İl Tarım Müdürlüğümüzün gayretli çalışmalarıyla ve geliştirilen kalkınma projeleriyle bugün Yazıköy, Çıraklar, Kadıbükü, Gündoğan, Davutobası, Güney, Aşağıdana, Çiftlik ve Ovacuma olmak üzere 9 köyümüzde üretilir hâle gelmiştir. Bu gayretler sonucunda safran tarımı yöre ekonomisine yıllık 1 milyon TL civarında katkı sağlamaktadır. Hedefimiz, önümüzdeki yıllarda bu rakamın 5 milyon TL’ye yükseltilmesidir. Safran tarımının yöremizde daha da yaygınlaşması, üretiminin artması en büyük hedefimiz ve arzumuzdur. Artan üretim ve dünyayla rekabet sadece yöre ekonomisine değil, ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır.
Değerli milletvekilleri, safran, tarımsal üretiminin yanı sıra turizm cazibesiyle de önemli bir ekonomik potansiyele sahiptir. Bu yılki safran ekiminin başlamasından hasadına kadar geçen kırk günlük sürede, aralarında Avrupa, Amerika, Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkeleri olmak üzere yerli ve yabancı 80 bin turist, mucize bitkinin nasıl yetiştirildiğini yerinde görebilmek için safran tarlalarını ziyaret etmişlerdir. Bu yönüyle de safran tarımı yöremiz için alternatif bir turizm destinasyonu oluşturmaktadır.
Tur şirketlerinin nadide bitkinin üretimi ve hasadını tur programlarına almalarını buradan öneriyorum. Tabiatın yüzünün kışa döndüğü, doğada yaşayan tüm canlıların dinlenme dönemine girdiği günlerde çiçeklerini açan ve hasadı yapılan safranı tanımak ve üretimini desteklemek son derece önemli bir görevdir. Safran tarımının gelişmesi ve tanınması için öncelikle sağlıklı bir pazar yapısına kavuşmalı, coğrafi işaret hükümlerine titizlikle riayet edilmeli, üretimde devamlılığı sağlanmalı ve Bakanlıkça desteklenmesine devam edilerek safran hak ettiği konuma ulaştırılmalıdır.
Sayın milletvekilleri, Safranbolu dünya miras kentidir ve ahşabın başkentidir. Tarihin canlı kaldığı bu vatan köşesini Hıdırlık Tepesi’nden temaşa etmeye…

Sayın milletvekilleri, Safranbolu tarihin canlı kaldığı bir kentimizdir. Hıdırlık Tepesi’nden Safranbolu’yu temaşa etmeye ve önümüzdeki sene safran hasadına bütün vekillerimizi davet ediyor, yüce heyetinizi hürmetle ve saygıyla selamlıyorum efendim” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.