WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

 Karabük’te yeni moda “Basın dışarı..!”

Bu haber 05 Temmuz 2019 - 11:48 'de eklendi ve 6.629 kez görüntülendi.

Karabük’te son günlerde yeni bir moda çıktı. Bir toplantı oluyor, ya toplantı tamamen basına kapatılıyor, ya da kısa bir bölümünden kamera görüntüsü, fotoğraf vs. alınmasına izin veriliyor, bir süre sonra bir anons “Basın dışarı…!”

Yaklaşık bir yıl önce, dönemin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TBMM eski Başkanı Mehmet Ali Şahin, dönemin Valisi Kemal Çeber, milletvekilleri, Belediye Başkanları ve kentin sanayici, esnaf ve STK temsilcilerinin olduğu bir ortamda, toplantı başladıktan kısa bir süre sonra “Basın dışarı” diye iğrenç bir ses tonu ile anons yapılmıştı. Söz istedik ve orada bulunan başta Sayın Bakan olmak üzere Vali, milletvekilleri ve kalabalık bir topluluk huzurunda Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün özlü sözü “Basın Milletin Müşterek Sesidir” sözünü hatırlattık. Hatta, siz bu kadarını bilirsiniz, bunun devamı da vardır diyerek, sözün devamındaki “Başlı başına bir kuvvet, bir okul, bir öncüdür” bölümünü de ilave ettik. Ardından da, Sayın Bakanın Karabük’te olma nedeni “Devlet Demir Yolları arazilerinin Karabük Belediyesi’ne devri” konusundaki çabalarımızı kısaca dile getirdik. Ve, özetle işte dışarı dediğiniz Karabük basını olarak, bu işin öncüsü biziz dedik. Ve bir daha Karabük’te “Basın dışarı” diye iğrenç bir söz duyulmaması ricasında bulunduk. Ama bakıyoruz son günlerde yeniden moda oldu. Filyos toplantısı oluyor. Filyos’un F’sini bilmeyenler, “Basın dışarı” diye anons yapıyorlar ya da yaptırıyorlar. Karabük Basını 30 yıldır Filyos’un ne olduğunu yaptığı yüzlerce, binlerce haber ile biliyor. Filyos ile ilgili toplantıda “gizli” olan nedir Allah aşkına? Gizli dediğiniz toplantının tüm ayrıntıları zaten sabah olmadan, bütün Karabük’te duyuldu. Neyin gizlisi… Bir iki gün sonra Karabük turizmi ile ilgili il genelinde bir toplantı oluyor. Karabük merkezden, ilçelerden yetkililer katılıyor. Safranbolu gibi, turizm denilince akla gelen Dünya Miras listesindeki Safranbolumuzun Belediye Başkanı orada, ilçelerimizin Belediye Başkanları ve turizm ile ilgililer orada. Kısa bir görüntü alınıyor. Ve son günlerin  moda sözü “Basın dışarı…!” BRTV ekranlarından da sordum, buradan da soruyorum. Allah aşkına turizm ile ilgili toplantıda, basın dışarı denilecek ne var. Orada, ne gizli kararlar aldınız, kamuoyundan gizlenen, saklanan ne var.

KARABÜK’TE GÜÇLÜ BİR BASIN VARDIR

Genç Cumhuriyet şehri Karabük’te çok dinamik bir basın yapısı vardır. Karabük ile ilgili her türlü sorunun çözümünde öncü olan, sorunların çözümü için ısrarla takipçilik görevini sürdüren, bu şehrin ve şehirde yaşayan insanların daha iyi olması, mutlu olmaları için gece gündüz çaba harcayan bir basına karşı, “sanal bir takım tavırlar” “Basın dışarı” diye anonslar yapılarak, Karabük basınını küçümseyen hal ve hareketler, Karabük basınına asla sökmez. Dünyada da, Türkiye’de de olduğu gibi, Karabük’te de zaman içinde basın arasında çeşitli nedenler ile fikir ayrılıkları olabilir. Ama, kendisini basın mensubu hisseden, Karabük’e basın hizmeti veren hiçbir gazeteci arkadaşımız, kardeşimiz “Basın dışarı..” muamelesini asla kabul etmez. Hele hele, bizim kabul etmemiz asla mümkün değildir. BRTV ekranlarında da söyledim, durup dururken bir gizem yüklenen  ekonomi, turizm gibi bu kenti çok yakından ilgilendiren konularda “Basın dışarı” anonsunu bir daha duymak istemiyoruz.

Basından rahatsız oluyorsanız, ya basını hiçbir yere davet etmeyin, ya da davet ettiğiniz toplantı başlar başlamaz “Basın dışarı” modasına son verin.  Karabük basınına karşı takınılan bu tavrı, başta saygıdeğer Karabük halkı olmak üzere,  bu kentin her kademedeki seçilmişleri, sivil toplum kuruluş yöneticileri de asla kabul etmeyecektir. Şunun şurasında bir iki hafta sonra, 24 Temmuz’da Türk basınından sansürün kaldırılışının “111. Yıldönümünü” Basın Bayramı olarak kutlayacağız. Karabük basınına karşı sansür uygulama gibi, beyninin kılcal damarlarından bile bir düşünce geçen kim olursa olsun, Karabük basını dimdik karşısında duracaktır.  Bunun böyle bilinmesini ve “Basın dışarı” modasına son  verilmesi konusunu kamuoyu önünde ilgililere hatırlatma gereği duyduk.

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Avrupa Zonguldak Derneği Yönetim Kurulu Sözcüsü05 Temmuz 2019 / 14:52Cevapla

Batı Karadeniz bölgesinin dünyaya penceresi olzn BRTV ve yöneticilerinin fedakar varlıklarını en iyi Bölge halkı ve Gurbetcisi bilir.

Sivil Toplum Kuruluşları nı en iyi şekilde destekleyen bu Medya kuruluşuna Bolge nin her kadenesi saygı gösterip destek verip sahip çıkması gerekiyor.

Her toplumsal sıkıntıları platformlara taşınmasına en büyük desteği en başta veren BRTV dir.

Saygı ve Sevgilerimizle Basın ve Medya ya böyle dışlayıcı davranışların tekrarı olmaması temennisiyle saygılarımızı sunuyoruz.

M.Karakulak

Avrupa Zonguldaklılar Derneği Yönetim Kurulu başkanı