WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

KARADENİZ: ”BÖLGE HALKINA GEÇMİŞ OLSUN”

Bu haber 01 Eylül 2021 - 15:40 'de eklendi ve 1.379 kez görüntülendi.

KASTAMONU’DA 3 BUÇUK YIL GÖREV YAPAN MANİSA VALİSİ YAŞAR KARADENİZ TÜM BÖLGE HALKINA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİNİ İLETTİ.

BRTV YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI OSMAN ÇETİNKAYA MAKAMINDA ZİYARET EDEREK HAYIRLI OLSUN DİLEKLERİNDE BULUNDU. KARADENİZ, KASTAMONU TURİZM OLARAK CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPIYOR, SEL FELEKETİNDEN ETKİLENEN BÖLGEYE GEÇMİŞ OLSUN”DEDİ.

Yaklaşık 3 buçuk yıl Kastamonu Valiliği yapan ve şu an Manisa Valisi olarak görevine devam eden Yaşar Karadeniz başta Kastamonu olma üzere tüm Batı Karadeniz bölgemizde etkili olan selin ardından tüm bölge halkına geçmiş olsun dileklerini iletti.

BRTV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Çetinkaya Kastamonu Valisi iken de Batı Karadeniz’in nabzı programında konuk aldığı Vali Yaşar Karadeniz’i Manisa Valiliğinde de ziyaret etti ve Kastamonu ve bölgemizle ilgili söyleşi gerçekleştirdi.

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz Kastamonu’daki görev süresi ile ilgili konuşurken en çok turizmin geliştirilmesi yönündeki çalışmalardan bahsetti ve Kastamonu’da son yıllarda doğa turizminin önemli gelişim gösterdiğini belirtti.

Karedeniz;  “Öncelikle Kastamonu’ya ilk gittiğim zamanlarda gördüğüm şey şuydu; Kastamonu dağlık olduğu için geri kalmış gibi bir anlayış vardı orda. Dağlık olması geri kalmaya tek başına engel olmamalı. Eğer geri kalıyorsa orda bir şeyler eksik demektir, onları çözmek gerekiyor. Eğer dağlar geri kalmışlık sebebi olsa tek başına Avusturya, İsviçre gibi ülkelerin dünyanın en geri ülkeleri olmaları gerekiyor ama en zengin ülkelerinden iki tanesi. Kastamonu’ya da Allah gerçekten her türlü güzelliği vermiş, orda ciddi bir potansiyel var ve bu ilçelerin hepsinde turizmin birkaç dalı yapılmaya müsait görünüyor. Tabi bütçe olanaklarımız çerçevesinde bir önceliğimizin olması gerekiyor.

Bu öncelikte belirleyici olan faktör bizim hedef kitlemiz olacaktır. Turizm Fakültemiz olması bizim için avantajdı. Kalkınma ajansımızda bu işlerden anlayan güzel bir ekibimiz vardı.

Stratejileri ve yöntemleri belirlerken hizmet satın almadık tamamen o ekibin çalışmasıyla hareket ettik. Önceliğimiz Ilgaz ve Küre dağlarındaki alanın değerlendirilmesi oldu.

Ilgaz da daha önce yapılması planlanmış olan bir proje vardı o projedeki anlaşmazlık yaşanan şirketle uzlaşmaya giderek yargı sürecini beklemeden çözüme kavuşturduk.

O yüzden biliyorsunuz 2020 yılının ocak ayında orası açıldı. 56 milyonluk güzel bir yatırımdı. Bunun yaklaşık 35 milyon lirasını biz değişik bakanlıklardan destek alarak sağladık. İkinci önceliğimiz Küre Dağları Milli Parkı. Çünkü orda üç tane büyük kanyon var. Dünyada da sayılı birkaç kanyondan birisi orada.

Kastamonu’da yapılması gerekenler bana göre bitmiş değil. Ilgaz’dan Cide’ye doğru giden bir turizm rotası orada kurulmalı diye düşünüyorum.

Ilgaz’dan çıktığımızda Kastamonu merkez tabi ki tarihi konaklarıyla 2000 civarında tescil yapısıyla önemli bir turizm merkezi. Daha sonra Daday özellikle doğa turizminin aktif yapıldığı ilçemiz. Daday’dan Azdavay’a çıkan bir köy grup yolu vardır; bu çok bilinmez ama haritada baktığımızda orayı Azdavay’a birleştiren en kestirme güzergah o yoldur. O yolun yapılarak oradan Azdavay’a geçilmesi gerekiyor ki o dönemde kademe kademe o yolu da ulaşıma açma çabamız vardı. Pınarbaşı’ndan da Kerte üzerinden Cide’ye orayı bağlayarak da Kastamonu turizmi konusunda önemli bir mertebe kat kat edilmiş olur.

Bir başka konu da İstiklal yolu milli parkı var o da çok önemli bir proje o projenin üzerinde mutlaka durulması gerekiyor. İnebolu’dan Ankara’ya giden kurtuluş savaşımızın lojistik ihtiyacının sağlandığı yol güzergâhının da mutlaka turizme kazandırılması gerektiğini düşünüyorum. 2018 Nisanı benim de orada olduğum dönemde orası da milli park ilan edildi sayın cumhurbaşkanımız tarafından ve bunun da orada bundan sonra yapılabilecek hizmetlerin önünü açtığını düşünüyorum.” dedi.

 

KARADENİZ; SEL FELAKETİNDE ZARAR GÖREN BAŞTA KASTAMONU OLMAK ÜZERE BATI KARADENİZ TÜM İLLERİNE GEÇMİŞ OLSUN

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz BRTV Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çetinkaya’nın kendisini ziyareti sırasında bölgemizde yaşanan sel felaketinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek tüm bölge halkına geçmiş olsun dileklerini gönderdi.

Vali Karadeniz; “Kastamonu’da 3,5 yılım geçti. Ben orada olduğum dönemde bir dolu felaketi yaşanmıştı. 20 bin civarında aracın hasar gördüğü yine önemli bir felaketti. Tabi şimdiki ile ölçülmez. Oranın coğrafyası bu tür felaketlere açık bir coğrafya ama son yaşananların ülkemize mahsus felaketler olduğu kanaatinde değilim.

Başta iklim değişikliği olmak üzere birçok nedeni bunun içine eklememiz gerekiyor.

Örneğin yangınlar işte bu hava sıcaklıklarının fazla olması yangınların bir nedeni. Bizim dışımızda ki ülkelerde de büyük yangınlar oluştu, Yunanistan Atina bir yangın var yanıyor, Amerika’nın California eyaletinde büyük yangınlar var. Neticede iklim değişikliğine çözümler getirilmediği sürece bu sıkıntı daha da sürecek gibi görünüyor.

Hatta şöyle bir söylenti var; eğer bunun önü kesilmezse Akdeniz bölgesi sıcaklıktan ziyaret edilemez hale gelecek, Karadeniz kıyıları Akdeniz bölgesi gibi olacak söylentisi var

Orada son yaşanan felaket bu çerçevede bakılması gereken bir felaket.

Dünyanın birçok yerinde bu sene sel felaketleri yaşandı ve hepsinde de büyük can kayıpları oldu. Bunların en büyüğü de Avrupa’da yaşanan Almanya kısmen Avusturya, Belçika ve Hollanda’yı etkileyen sel felaketi. Sanıyorum 200 civarında insanın canına mal oldu.

Kastamonu’da ki özellikle çok büyük bir felaket. Öncelikle şunu belirtiyim; Bozkurt benim bildiğim bir yer. Bozkurtta bu tip sel olaylarına karşı yapılmış çok güzel bir ıslah çalışması vardı. Yani orada en dar yeri 30 m olan iki tarafı duvarla örülmüş büyük bir kanal açılmış, bazı yerlerde kanal genişliği 60 m genişliyordu.

Bir yılda düşecek olan yağmur birkaç saatte düşmüş. Bunun sonucunda tabi bu felaket yaşanmış. Köprülerin önünü tıkayan tomrukların baraj engeli oluşturması felaketin boyutunu arttırmıştır. Bu miktardaki yağışla her hâlükârda bir şeyler olacaktır diye düşünüyorum. Bazı noktalarda 400 kilogramı aşan bir miktar.

Ben hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyorum Kastamonu’ya geçmiş olsun diliyorum inşallah böyle bir felaket tekrar etmez. “ dedi.

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz bölgemizde Karabük ve Kastamonu ile Bartın’ın iç içe geçmiş iller olduğunu ve her şeyde olduğu gibi bu felaketin yaralarını sarmakta da birlikte hareket edileceğine inandığını belirtti.

Karadeniz; Biz zaman zaman meslektaşlarımızla görüşüyoruz. Kastamonu Valimiz zaten halef selef ilişkilerimiz o anlamda. Fuat beyle de Karabük valimizle de komşuluk ilişkisi devam eden hukukumuz var. Zaten orada Karabük Kastamonu sadece resmi sınırla ayrılmış iki vilayet. Özellikle bizim araç ilçemiz ve araç ilçemizin bazı köyleri var ki; Karabük il merkezinin neredeyse dibinde. Onlara Karabük de diyebiliriz Kastamonu da diyebiliriz yani o kadar iç içe olan ilçeler. İnşallah bundan sonra bu felaketlerin yarası sarılarak onlar da düzelecek.

Herkese çok çok selam ediyorum. Tekrar geçmiş olsun, yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı diliyorum. Ülkemizin her köşesi başka güzel ama oradaki güzellikler kendine özgü yönüyle çok daha farklı. Özellikle pandemiyle birlikte gelişen kırsal turizm ve doğa turizmi talebine iyi cevap verilirse oranın çevresinin daha da değişeceğini düşünüyorum.

Tekrar başta sayın valilerimiz oradaki çalışma arkadaşlarımız kamu görevlilerimiz basın mensuplarımıza tüm Kastamonu ve Karabük halkına buradan selam veriyorum “ dedi

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.