WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

“KARDEMİR, KARABÜK’ÜN BEKASIDIR”

Bu haber 20 Ağustos 2020 - 20:32 'de eklendi ve 6.412 kez görüntülendi.

Yaklaşık 3 yıl önce, Karabük’te bugünlerde yaşadığımız gibi bir gündem vardı. Karabük’teki Sivil toplum kuruluşları, bir bildiri yayınlayarak, Devletin, hükümetin Kardemir’e sahip çıkması gerektiği vurgusunu yapmışlardı. Bu bildiri karşılığını buldu ve SPK, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ve Sayın Cumhurbaşkanımızın da bilgisi dahlinde 4 bağımsız yönetim kurulu üyesini belirleyerek Kardemir’e gönderdi. Bu üyeler Ömer Faruk Öz, Bülent Gedikli, Mehmet Erdoğan ve Şamil Ayrım’dı. Şamil Ayrım daha sonra ayrılınca yerine Osman Kahveci getirilmişti.

2017 yılının Kasım ayına gelindiğinde, Kardemir olağan genel kurulu yapılmış, Kardemir hakim hissedarları olan Yolbulan ailesinden 4, Güleç ailesinden 2 ve Yücel ailesinden de 1 temsilci ile birlikte 4 bağımsız yönetim kurulu üyesi ile 11 kişilik Kardemir yönetimi yeni döneme başlamışlardı. Yönetimin kendi arasında yaptığı seçim sonunda, Ömer Faruk Öz; 4 bağımsız, 2 Güleç ailesi ve 1’de Yücel ailesinin oyunu alarak 7 oy ile Yönetim Kurulu Başkanı seçilmişti.
O günlerde, “bağımsızdan Yönetim Kurulu Başkanı olur mu?” sorusu gündeme gelmiş, Amerika, Avrupa Birliği ve bir çok ülkede Kardemir gibi çok ortaklı şirketlerde bağımsız üyelerden Yönetim Kurulu Başkanının olduğu ve hatta daha da güzel verim alındığı öğrenilmişti. Kardemir’de de öyle oldu. Ömer Faruk Öz, Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev başladı.

İlk bir yıl, son derece başarılı bir Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Ömer Faruk Öz, bir yılın sonunda Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrılarak, rahmetli Mutullah Yolbulan’ın yol arkadaşı, Kardemir’e çeyrek asırdan bu yana büyük emekleri geçen Kamil Güleç’in Yönetim Kurulu Başkanı olmasının yolunu açtı. Kardemir’de gerek Ömer Faruk Öz, gerekse Kamil Güleç dönemlerinde yeni yeni yatırımlar, özellikle de Karabük insanını yakından ilgilendiren, hava kirliliğini azaltıcı çevre yatırımları ve kaliteli çelik ile savunma sanayine yönelik yatırımlar yapılmış, Kardemir yıllardır hedeflenen 3 milyon ton hedefine ulaşmak için var gücü ile hedefe kilitlenmişti. Ancak, Ömer Faruk Öz başta olmak üzere Bağımsız yönetim kurulu üyeleri ve Güleç ailesi aleyhine sürekli yapılan, yaptırılan dedikodular, sosyal medya yazıları, araya giren fitneler bağımsız yönetim kurulu üyeleri ile Güleç ailesi arasına nifak sokmayı başardı. Dönemin ikinci yılı henüz dolmadan yapılan bir toplantıda, yönetim kurulu başkanlığı seçimi yapıldı ve Kardemir’de rahmetli Mutullah Yolbulan’ın oğlu, Mustafa Yolbulan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu yeni bir döneme gerildi.
Ocak-Mart 2020 yılın ilk çeyreği ve Nisan-Haziran dönemlerinde dünyadaki ve ülkemizdeki koronavirüs pandemisi ve özellikle ülkemizdeki dövizdeki kur farkı başta olmak üzere çeşitli nedenlerle yılın ikinci çeyreği dönemlerinde Kardemir’de üst üste açıklanan zararlar Karabük kamuoyunda büyük tedirginlik yarattı.

Tam da bu tedirginlik devam ederken, önceki gün Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Kasım ayında yapılacak Kardemir olağan genel kurulu öncesi SPK tarafından belirlenecek olan 4 bağımsız yönetim kurulu üyelerinin, güçlü güvenilir isimlerden olması gerektiğini, Karabüklü hemşehrimiz TBMM eski Başkanı, Mehmet Ali Şahin’in bağımsız üye yapılıp, yönetim kurulu başkanı olması gerektiği fikrini ortaya attı.

Şu anda, Karabük çok büyük ölçüde Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin bu önerisine destek veriyor. Konuyu henüz net olarak algılayamayan bir iki unsur dışında gerek siyasi partilerde, gerek Karabük STK’ları ile kamuoyunda bu öneri destekleniyor. Elbette, iletişimin çok güçlü olduğu çağımızda tüm bu gelişmeler sadece Karabük şehrinde yaşanmıyor, hem Türk demir çelik piyasaları hem de Ankara tarafından yakından takip ediliyor.

ÖMER FARUK ÖZ, YENİ DÖNEMDE KARDEMİR’DE DEVAM ETMEYECEĞİNİ BEYAN ETTİ…
Karabük’te zaman zaman, çok acımasızca eleştirilere, hatta eleştirinin de ötesinde ahlaksızca, fütursuzca hakaretlere maruz kalan, ülkemizin yetiştirdiği çok değerli bürokrat ve siyasetçilerden biri olan Ömer Faruk Öz, yeni dönemde Kardemir’de devam etmeyeceğini hem bir dostu olarak bize, hem de yakın çevresine açıkladı. Hatta, geçtiğimiz haftalarda Malatya’da gazetecilerle sohbeti sırasında da, Kardemir’de devam etmeyeceğini bir kez daha vurguladı. Peki, Karabük kamuoyunun talebi, yoğun isteği ile SPK tarafından dönemin Başbakanı ve Cumhurbaşkanımızın bilgisi dahlinde diğer 3 bağımsız arkadaşı ile Kardemir’e bağımsız üye olarak görevlendirilen Ömer Faruk Öz kimdir? Öz geçmişi ile ilgili bilgileri özetledikten sonra, düşüncelerimizi yazmaya devam edelim.

ÖMER FARUK ÖZ KİMDİR?
Ömer Faruk Öz, 5 Ekim 1966’da Malatya Pütürge’de doğdu. AÜ İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde tamamladı.

Köy Hizmetleri’nde Şube Müdürü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdürlüğü’nde Hesap İşleri Müdürü, Personel ve Sosyal İşler Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 2004’te İstanbul Fatih Belediye Meclis Üyeliğine seçilerek, Belediye Başkan Yardımcısı ve Başkan vekilliği görevlerini yürüttü. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

İstanbul Belediyesi’ne bağlı İktisadi Teşekküllerinde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanvekilliği, Mahalli İdareler İşveren Sendikası Denetim Kurulu Üyeliği, Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği Kurucu Üyeliği görevlerinin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, Türkiye Kürek Federasyonu ve Türkiye Karate Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

23. Dönem’de Malatya milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı İdare Amiri oldu.

Orta düzeyde İngilizce bilen Öz, evli ve 2 çocuk babasıdır.

KARDEMİR’E NEDEN GÖREVLENDİRİLDİ?
Uzun yıllar en alt kademeden üst kademelere kadar bürokraside görev yapan, Sayın Cumhurbaşkanımız ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinde ve daha sonra da, AK Parti iktidarları döneminde önemli görevlerden bulunan Ömer Faruk Öz, neden Kardemir’e gönderildi?

O dönemlerde, yani 3 yıl önce Karabük kamuoyundan Devlet; Kardemir’e sahip çıksın mesajı verildi. Bu mesaj, dönemin güçlü siyasi iradesi tarafından en üst düzey yetkililere, (Başbakan-Cumhurbaşkanı) iletildi. Kardemir’e gönderilen 4 bağımsız yönetim kurulu üyesi de, bizzat hem dönemin Başbakanı, hem de Cumhurbaşkanı tarafından bire bir tanınan, güvenilen ve başarılı olacaklarına inanan kişilerden seçildi. Ömer Faruk Öz’de çevresinde dürüst, çalışkan, başarılı ve vizyon sahibi olarak biliniyor. Kardemir gibi, dev bir şirketin en kritik zamanda Yönetim Kurulu Başkanlığını bir yıl yapıp, ikinci yıl da, Karabüklü sanayici, Kardemir’e çeyrek asır emek vermiş, eski Yönetim Kurulu Başkanı rahmetli Mutullah Yolbulan’ın yol arkadaşı Kamil Güleç’in Yönetim Kurulu Başkanı olmasının yolunu da açarak, vefalı bir duruş sergilemesi de sağ duyu sahibi kamuoyunun dikkatinden kaçmamıştı. Ancak, Karabük’te bazı dönemlerde fitne ön plana geçip, tıpkı Kardemir’e, Çelik işçisine, Kardemir Karabükspor’a ömrünün yarısını vermiş ve bu üç alanda da Karabük’e emekleri, katkıları ve başarıları olan H.Ferudun Tankut’u, Adıyamanlı diye propaganda yapan bazı malum unsurlar, Ömer Faruk Öz’ü de Malatyalı diye tutturdular. Sanki, Adıyaman’da, Malatya’da başka bir ülkenin, ya da başka bir gezegenin toprağıymış gibi, akılları sıra yıpratma, aleyhte algı yaratma gayreti içinde oldular.
Yaklaşık 2.5 ay sonra, Sayın Ömer Faruk Öz’ün görev süresi Kardemir’de bitecek. Ama, bu kadar deneyimli bir isim mutlaka, ülkemizin değişik bir alanında hizmetine devam edecektir. Kardemir’de görev yaptığı 3 yıl içinde, bilinen bilinmeyen bir çok katkıları olmuştur. Kardemir ana şirketi başta olmak üzere, Kar-Çel, Kar-Dökmak ve diğer kuruluşlara devlet bürokrasisi ve siyasetteki deneyimi ve çevresi ile sağladığı katkıları biz yakından biliyoruz. Dürüst, namuslu ve güvenilir bir yönetim tarzı sergilediğinin de yakın tanıklarındanız. Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı olduğu dönemlerde, Kardemir’den kaynaklı hava kirliliğini en aza indirme gayretlerini, bu alanda aldığı radikal kararlarda bilinmektedir.

Ancak, fitne tayfası öyle bir algı yaratmaya çalıştı ki şehirde, Kardemir’den astronomik rakamlarda Yönetim Kurulu üyeliği ücreti alan, hiçbir işe yaramayan, ayda bir toplantıya katılan bir kukla üye portresi çizmeye çalıştılar. Sayın, Ömer Faruk Öz ile BRTV’de görev süresinin sonlarına doğru, belki de görev süresini tamamladıktan sonra uzun bir program yaparak 3 yılın geniş bir değerlendirmesini yapacağız.

Bu duygularla, önümüzdeki aylarda yapılacak olan Kardemir Genel kurulunun Karabük’ümüze ve Kardemir’imize huzur getirmesini diliyoruz. Kardemir, Karabük’ün var olma nedenidir ve bu şehirde yaşayan hepimiz için önemlidir. Kardemir, binlerce emekçisi ve Karabük’te yaşayan hepimizi ilgilendirdiği için, topyekün bir şehir Kardemir ile yakından ilgilenmektedir. Sonuç olarak Kardemir, Karabük’ün bekasıdır. Nasıl ki, ülkenin bekası gündeme gelince, Yüce Türk milleti birlik, bütünlük sergiliyorsa, Kardemir’in bekası içinde Karabük’te yaşayan hepimiz büyük ölçüde bütünlük sergileyebiliyoruz. Hoşça kalın.

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.