WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

KAZAKİSTAN’DA NELER OLUYOR…?

Bu haber 07 Ocak 2022 - 16:37 'de eklendi ve 1.078 kez görüntülendi.

Kazakistanlı gazeteciler kardeş yayın kuruluşumuz Ogün Haber’e konuştu… ‘Kazakistan kendi isteği ile Rusya’nın işgalini kabul ediyor’

Kardeş yayın kuruluşumuz Ogünhaber’in sorularını yanıtlayan Kazakistanlı gazeteciler, ”KGAÖ’nü ülkeye davet etmek çok büyük siyasi başarısızlık ve vatana ihanettir. KGAÖ’nin ülkeye girmesi ülkenin bağımsızlığına düşen gölgedir” dedi.
* Rusya parlamentosunda güvenlikten sorumlu Sultan Hamzayev, Orta Asya’nın Rus toprağı olduğunu iddia ediyor. Kazakistan’da referandum yapılmasını ve Rusya’ya katılması gerektiğini söylüyor.
* Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı ve aynı zamanda Milletvekili Vladimir Jirinovski: Kazakistan’daki olaylarla ilgili; “Kazakistan zayıf ve 2 saatte yıkılabilecek bir ülke. Sadece ikiye bölünebilir; Kazakistan kuzeyi Rusların, güneyi ise Kazakların” diyor.

* Kazakistan hükümeti ise protestocuları ”Terörist” ilan ederek Rusya ve Ermenistan’dan askeri yardımı talep ediyor.

* Kazak Türk’ü bazı sosyal medya kullanıcılarının ortak tepkisi ise: “Bu, bizim sorunumuzdu. Kazakistan’da 110.000 askerimiz vardı. Yeterince güçlü değilsek neden Özbekistan’dan, Türkiye’den yardım istemedik? Azerbaycanlılar Kazak milletinin huzuru için ellerinden geleni yapardı. KGAÖ’ü ülkeye sokmak ülkeyi bölmek demektir” paylaşımlarında bulunuyorlar.

Kazakistan’daki son durumu değerlendiren gazeteciler, ”Benzin istasyonlarında büyük kuyruklar oluştu. Çoğu dükkan kapalı olduğu için insanlar yiyecek almakta zorlanıyor. İnternet blokajı nedeniyle insanlar nakit çekemiyor, hatta telefonlarına kontör yükleyemiyor”.

ÇATIŞMALARIN YOĞUN OLDUĞU ALMATI’NIN ÖNEMİ
Almatı’da, Aralık 1986 yılında sonradan Jeltoksan Ayaklanması olarak adlandırılan ve genç Kazaklar arasında başlayan geniş çaplı gösteriler; Kazak SSC Komünist Parti Sekreteri Dinmukhamed Konayev’in, SFSC’deki Rus Gennady Golbin ile değiştirilmesini protesto etmek amacıyla yapılmıştır. Hükûmete ait birlikler ayaklanmayı bastırmasına rağmen bu süreçte pek çok insan öldürülmüş veya hapse atılmıştır. Sovyet hükûmetinin gücünün azaldığı günlerde hoşnutsuzluk giderek artmaya devam etmiş ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov’un Glasnost politikası altında anlam bulmuştur. İlaveten, Glasnost; bilgiye erişim, kamuoyu eleştirisi, bireylerin veya grupların çıkarlarının açık ve net bir şekilde ifade edilmesi gibi meseleleri yasallaştırdığından oldukça önemli bir politikadır. Kitle iletişim araçlarının sadece hükûmetin politikalarının aktarıldığı bir kanal olmadığı aynı zamanda pek çok farklı görüşün spontane bir şekilde ifade edilmesi gerektiği bir alan olduğu düşünülünce, önceki dönemlere kıyasla tek bir merkezden yönetilen ve kontrol edilen medya, Glasnost politikasının uygulanması ile plüralizm olarak da adlandırılan pek çok farklı görüşün medyada yer bulmasına neden olmuştur.

KAZAKİSTAN’DAKİ OLAYLAR NEDEN PATLAK VERDİ?
Kazakistan’ın batısında 2 Ocak’tan itibaren LPG’ye yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı.

Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Polis ve askeri araçları ateşe veren ve devlet binalarına giren protestoculara, güvenlik güçleri ses bombası ile müdahale etti.

Protestoların yayılması sonucu önce başkent Nur Sultan, Almatı şehri ve Mangistau eyaletlerinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Ardından OHAL kararının ülkenin tüm bölgelerinde geçerli olduğu duyuruldu.

Yakıt fiyatlarına yapılan zam nedeniyle başlayan, hükümetin fiyat düşürme kararına rağmen süren protestoların şiddet olaylarına dönüştüğü Kazakistan, yardım talebinde bulunmuştu. KGAÖ’ye bağlı barış güçleri bu ülkeye giriş yaptı.

Kazakistan’da akaryakıt zammı protestolarının çatışmalara dönüşmesi ve göstericilerin hükümet binalarını basmasının ardından ülke genelinde OHAL ilan edildi.

Ülkede protestolar giderek artarken Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, resmi bir açıklama yaparak mevcut durum nedeniyle üyesi oldukları Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) liderlerinden yardım istediğini duyurdu.

KGAÖ: KAZAKİSTAN’A ASKER GÖNDERİLMEYE BAŞLANDI
Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) yapılan son dakika açıklamasına göre; üye ülkeler Kazakistan’a asker göndermeye başladı.

Rus hava indirme birlikleri de Kazakistan’da “barış koruma gücü” olarak görevlerine başlayacak.

“Kolektif Güvenlik Konseyinin 6 Ocak’ta aldığı karar doğrultusunda, durumun istikrara kavuşturulması ve normalleştirilmesi amacıyla KGAÖ’nün barış gücü Kazakistan’a gönderildi. KGAÖ’nün barış güçleri arasında Rusya Hava İndirme Kuvvetlerinin askeri birimleri bulunuyor.”

Kazakistan’a gönderilen KGAÖ güçlerinin görevleri, devlet ve orduya ait tesislerin korunması ile asayiş güçlerine yardım etmek olacak.

KGAÖ, protestoculara müdahale etmeyecek.

Rusya ve diğer KGAÖ üyesi ülkelerin gönderecekleri birliklerin sayısı ve görev yapacakları süre gibi pek çok detay henüz netlik kazanmış değil.

KGAÖ’YE BAĞLI ÜLKELER
Üyeler: Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan

Gözlemci üyeler: Afganistan ve Sırbistan

ÇOK SAYIDA ÖLÜ VAR
Kazakistan’ın Almatı kentindeki olaylarda, kamu binalarını ele geçirmeye çalışan onlarca protestocunun hayatını kaybettiği bildirildi. Çatışmalarda güvenlik güçlerinden 12’sinin yaşamını yitirdiği 353’ünün yaralandığı bildirildi.

Almatı’daki Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Saltanat Azırbek, Haber-24 kanalına yaptığı açıklamada, Almatı’da gece güvenlik güçleri ve protestocular arasında çatışmaların çıktığını belirtti.

Protestocuların idari ve polis binalarını ele geçirmeye çalıştığını kaydeden Azırbek, “Onlarca saldırgan yok edildi. Bunların kimlikleri belirleniyor” dedi.

Azırbek, Almatı’da güvenlik güçleri tarafından başlatılan operasyonun sürdüğünü ifade ederek şehir sakinlerine sokağa çıkmama çağrısında bulundu.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA
Rusya Dışişleri yetkilileri Kazakistan’da olanları, “devletin güvenliği ile bütünlüğünü güç kullanarak zayıflatmaya yönelik, dışarıdan önayak olunmuş bir girişim” olarak gördüklerini belirtti.

Rus yetkililer, Kazakistan ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ndeki diğer müttefikleri ile ülkedeki terör operasyonunun desteklenmesi adına ileride atılması gerekebilecek adımları görüşmeye devam ettiklerini kaydetti.

ERMENİSTAN 70 ASKER GÖNDERDİ
Sputnik haber ajansının Ermenistan servisi, Ermenistan’ın da KGAÖ barış gücü kapsamında Kazakistan’a yaklaşık 70 asker gönderdiğini aktardı. Ermenistanlı askerlerin, protestoların sürdüğü Kazakistan’da stratejik öneme sahip tesisleri koruyacakları kaydedildi.

TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA
Dışişleri Bakanlığı’nın, Kazakistan’da düzenlenen protesto gösterileriyle ilgili açıklamasında, “Dost Kazakistan’ın istikrarına önem atfediyoruz. Temennimiz, kardeş Kazak halkının barışı ve huzurudur.” ifadeleri yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı, Kazakistan’da bu sabah hükümetin istifasıyla sonuçlanan protesto eylemlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
“Kazakistan’da 2-3 Ocak 2022 tarihlerinde başlayan ve bu sabah Hükümetin istifasıyla sonuçlanan protesto eylemlerini yakından takip ediyoruz.

Dost Kazakistan’ın istikrarına önem atfediyoruz. Temennimiz, kardeş Kazak halkının barışı ve huzurudur. Kazakistan yönetiminin bu krizin üstesinden geleceğine yönelik inancımız tamdır. Kazakistan halkının sağduyusuna güveniyor ve olayların en kısa sürede yatışmasını temenni ediyoruz.

Olaylarda güvenlik güçleri dahil yaralanan Kazak kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.”

ÇAVUŞOĞLU, LAVROS İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, Çavuşoğlu ve Lavrov’un görüşmesinde, ikili ilişkiler, NATO Rusya Konseyi toplantısı, Kazakistan, Bosna Hersek ve Kafkaslar’daki güncel gelişmeler ele alındı.

ERDOĞAN’DAN TÜRK DEVLETLERİ LİDERLERİYLE KAZAKİSTAN DİPLOMASİSİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı Dönem Başkanı olarak Kazakistan’daki gelişmeler hakkında teşkilat üyesi ülkelerin liderleriyle ayrı ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başta olmak üzere, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinde Kazakistan’daki son gelişmeler üzerine fikir teatisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile yaptığı görüşmede, dost ve kardeş Kazakistan’da yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, olaylarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara şifa temennisinde bulundu.

Türkiye’nin Kazakistan’la dayanışma içinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı’nın da yaptığı açıklamada Kazakistan’a desteğin altını çizdiğini belirtti.

Kazakistan’da yeni hükümetin bir an önce kurulmasını ve gerginliğin kısa sürede sona ermesini temenni ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan halkının karşılıklı güven ve diyalog çerçevesinde sorunları aşacağına inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek duyulması halinde Türkiye’nin her türlü teknik bilgi ve tecrübe paylaşımını gerçekleştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile görüşmelerinde de Kazakistan’ın istikrarı ve güvenliğinin komşuları başta olmak üzere tüm bölge için mühim olduğunu vurgulayarak, kardeş Kazakistan’ın diyalog yoluyla bu sorunu aşacağına emin olduğunu ifade etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.