WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

Yalancı Baharmış!

Köşe yazıları

KBÜ’ye 3 Bin 783 Sosyal Model Başvurusu

Bu haber 10 Şubat 2024 - 12:49 'de eklendi ve 1.932 kez görüntülendi.

Karabük Üniversitesi tarafından düzenlenecek Türkiye’nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali “Sosyalfest” kapsamında gerçekleştirilen Sosyalfest Sosyal Model Tasarım Yarışmalarına toplamda 3 bin 783 başvuru yapıldı. Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, “En fazla Türkiye Yüzyılı Vizyonu Sosyal Model Tasarım Yarışmasına başvuru oldu. Bu durum gösteriyor ki gençliğimiz Türkiye’ye ve Türkiye Yüzyılı Vizyonuna sahip çıkıyor, destek oluyor. Türkiye Yüzyılı gençliğimizin gönlünde taht kurmuş. Gençlerimiz Türkiye Yüzyılını gerçekleştirmek için canla başla çalışıyor” dedi.

Karabük Üniversitesi tarafından Türkiye’nin milli sosyal bilimler hamlesinin oluşumuna katkı sunmak amacıyla düzenlenen Türkiye’nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali Sosyalfest, birçok paydaşın katılımıyla 2-3 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Üniversite, lise ve ortaokul öğrencileri, Cumhuriyetimizin 100. yılına ve Türkiye Yüzyılı vizyonuna uygun olarak milli sosyal bilimler hamlesini başlatacak Sosyalfest kapsamında düzenlenen sosyal model tasarım yarışmalarına katılarak Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli toplumsal sorunlarına yönelik çözüm odaklı projeler geliştirdi.

Türkiye’nin sosyal bilimler alanındaki potansiyelini ve yaratıcılığını sergilemek için önemli bir platform olma özelliği taşıyan Sosyalfest Sosyal Model Tasarım Yarışmalarına başvurular dün itibarıyla sona erdi. Bu kapsamda Sosyalfest Sosyal Model Tasarım Yarışmalarına, Üniversite kategorisinde 2 bin 857, Lise kategorisinde 668 ve Ortaokul kategorisinde 258 olmak üzere toplamda 3 bin 783 başvuru yapıldı.

Katılımcılar, kapsamında, “Üniversite” kategorisinde; Türkiye Yüzyılı Vizyonu Sosyal Model Tasarım Yarışması, Engelsiz Yaşam Sosyal Model Tasarım Yarışması, Şiddetin Azaltılması Sosyal Model Tasarım Yarışması, Ekolojik Yaşam Sosyal Model Tasarım Yarışması ve İktisadi Kalkınma Sosyal Model Tasarım Yarışması, “Lise” kategorisinde; Akademik Başarının Artırılması Sosyal Model Tasarım Yarışması, Sıfır Atık Sosyal Model Tasarım Yarışması, Yerel İktisadi Kalkınma Sosyal Model Tasarım Yarışması, Dinin Yaşanmasına Yönelik Sosyal Model Tasarım Yarışması, Kişisel Gelişim Sosyal Model Tasarım Yarışması, Aile İçi Dayanışma Sosyal Model Tasarım Yarışması, “Ortaokul” kategorisinde; Güzel Ahlak Sosyal Model Tasarım Yarışması, Zaman Yönetimi Sosyal Model Tasarım Yarışması, Yaz Tatili Sosyal Model Tasarım Yarışması ile Türkiye’nin ve dünyanın toplumsal sorunlarına ilişkin sosyal modeller tasarladı.

“Gençliğimiz Türkiye’ye ve Türkiye Yüzyılı Vizyonuna sahip çıkıyor”

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Sosyalfest’e gösterilen bu yoğun ilgiden duydukları memnuniyeti belirterek, gençlerin sosyal sorunlara duyarlılık gösterip çözüm üretebilme yeteneklerini sergilemelerinin önemine vurgu yaptı. Sosyal Model Tasarım Yarışmalarının, gençlerin sosyal bilimler alanındaki potansiyelini ortaya çıkararak topluma katkı sağlamasını hedeflediklerini ifade eden Rektör Kırışık, “En fazla Türkiye Yüzyılı Vizyonu Sosyal Model Tasarım Yarışmasına başvuru oldu. Bu durum gösteriyor ki gençliğimiz Türkiye’ye ve Türkiye Yüzyılı Vizyonuna sahip çıkıyor, destek oluyor. Türkiye Yüzyılı gençliğimizin gönlünde taht kurmuş. Gençlerimiz Türkiye Yüzyılını gerçekleştirmek için canla başla çalışıyor” dedi. Sosyalfest ile gençleri sosyal model tasarım yarışmalarıyla buluşturarak Türkiye’nin ve dünyanın toplumsal sorunlarına çözüm üretmeye teşvik ettiklerine dikkati çeken Rektör Kırışık, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Üniversite, lise ve ortaokul kategorilerinde toplamda 14 farklı temada gerçekleştirdiğimiz yarışmalara gençlerimiz büyük ilgi gösterdi. Sosyal model üretme kültürünün toplumda yaygınlaşmasını, yaşanan sorunlara çözüm üretme kapasitesinin özellikle gençlik nezdinde artmasını istiyoruz ve bunu Sosyalfest ile destekliyoruz. Düzenlediğimiz Sosyal Model Tasarım Yarışmalarında, gençlerimiz, çözüm önerileri sunarak toplumdaki sorunlara farkındalık oluşturuyor. Bu kapsamda gençlerimiz üretmiş oldukları sosyal modelleri sunacak. Yarışma sonucunda 14 farklı kategoride birinciye 25 bin TL, ikinciye 15 bin TL ve üçüncüye 10 bin TL olmak üzere toplamda 700 bin TL’lik ödül vereceğiz, sürpriz hediyelerimiz de olacak. Beklediğimizin çok ötesinde büyük bir ilgiyle karşılaştık. Yarışmada toplam başvuru 3 bin 783’e ulaştı. Jüri ön değerlendirme süreci başlıyor. Jüri sürecinde sosyal modeller detaylı şekilde incelenerek puanlandırma yapılacak ve finale kalan takımlar belirlenecek.”

Jüri ön değerlendirmelerinin ardından Üniversite kategorisinde her bir temadan 25 takım, Lise kategorisinde her bir temadan 10 takım ve Ortaokul kategorisinde her bir temadan 5 takım, 2-3 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek Sosyalfest’te sunumlarını yaparak sosyal modellerini tanıtacak. Bu çerçevede Sosyalfest, yenilikçi ve sorun çözme odaklı yaklaşımlar içeren Sosyal Model Tasarım Yarışmaları, çeşitli konularda gerçekleştirilen söyleşi ve etkinlikler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yapacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.