WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI AÇILDI

Bu haber 14 Mayıs 2022 - 16:52 'de eklendi ve 644 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın eser ve hizmet siyasetlerinin son örneği olduğunu belirterek “Bu eser ne dağların ne denizlerin bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağını işaretidir” dedi.
Ordu-Giresun Havalimanı’nın ardından deniz dolgusuna yapılan Türkiye’nin ve Karadeniz Bölgesi’nin 2. havalimanı olma özelliğine sahip Rize-Artvin Havalimanı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli, BBP Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile çok sayıda bakanın katılımıyla hizmete açıldı. Çok sayıda Rizeli açılışı hem havalimanı içerisinde oluşturulan alanda hem de havalimanını gören yamaçtaki çay bahçelerinden takip etti.
Açılış töreninde konuşan Azerbaycan İlham Aliyev, 2. Karabağ Savaşı’nda Türkiye’nin verdiği desteğe vurgu yaparak savaşın son dakikasına kadar Suşa şehrine bayrak çekilene kadar Türkiye’nin kendilerine destek verdiğini ve Azerbaycan halkının bu desteği asla unutmayacağını söyledi. Aliyev “Biz dünya çapında iki dost ülkeyiz. Hem dost, hem kardeşiz, hem de resmen müttefikiz. Ben ilk kez Rize’ye geldim. Uçakla gelirken pencereden burayı izlerken yanımdakilere ‘Burası cennete benziyor’ dedim. Ben bugün kardeşimin memleketindeyim. Rize Türk dünyasına benim kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’ı bahşetmiştir. Yaşasın Rize yaşasın, Türkiye yaşasın, yaşasın Türkiye-Azerbaycan birliği” ifadeleri ile konuşmasını tamamladı.
Ardından kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Partisi Mustafa Destici olmak üzere açılışa katılan herkese teşekkür etti. Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın eser ve hizmet siyasetlerinin son örneği olduğunu belirterek bu havalimanının sıradan bir havalimanı olmadığını vurguladı. Erdoğan, “Dünyada deniz üzerinde inşa edilen toplam 5 havalimanı bulunuyor. Bunun açılışını yapmakta olduğumuz Rize-Artvin ile birlikte ikisi ülkemizdedir. Böylece ülkemizdeki havalimanı sayısını 26’dan 57’ye çıkardık” diye konuştu.

“Bu uçaklar boş gidip giderse bu ne Rize’ye ne Artvin’e yakışır”
Yaklaşık 5 yılda 4,4 milyar TL yatırımla tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı’nın 3 bin metrelik pisti, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali ve destek üniteleri ve diğer birimleri ile gurur verici bir eser olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ancak şuanda uçaklarımız boş gelip gidiyor. Şimdi buradan Rizeli ve Artvinli hemşehrilerime sesleniyorum. Bu uçaklar boş gidip giderse bu ne Rize’ye ne Artvin’e yakışır. Şuanda gerek uçak sayısı gerekse tüm bu maliyetler bir şeyi ortaya koyuyor. Demek ki Rizeli, Artvinli hemşehrilerim bu uçakları doldurmalı ki ona göre de bu gidiş gelişler çok daha farklı bir şekilde devam etsin. Havalimanımızdaki binalar giriş kapısından kulesine kadar tüm mimarisi bölgemizin özelliklerine uygun şekilde tasarlanmış ve yapılmıştır. Bu eser ne dağların, ne denizlerin bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağının işaretidir. Doğu Karadeniz’in zorlu coğrafyasında inşa ettiğimiz Rize-Artvin Havalimanı komşumuz Gürcistan’ın ulaşımını da kolaylaştıracaktır. Bu havalimanı insanımıza vakitten yakıta trafik kazalarından, emisyon azaltımına kadar pek çok alanda katkı sağlayacaktır. Bu topraklar, Rize-Artvin artık bir uçak bileti mesafesindedir. ‘Sen orada, ben burada. Biraz yakın olalım, dal ile asma gibi birbirine sarılalım, gel ha böyle gel ha böyle bu yana. Bir şey diyeyim sana, sevdan öldürdü beni oy kül oldum yana yana’ Artık Rize-Artvin’de türküler ayrılık değil kavuşma üzerine muhabbet üzerine söylenecek” şeklinde konuştu.

“Artık hiç kimsenin eğitim için sağlık hizmeti için geçim derdi için başka yerlere gitmesine gerek kalmadı”
Konuşmasını “Artık hiç kimsenin eğitim için sağlık hizmeti için geçim derdi için başka yerlere gitmesine gerek kalmadı” diyerek sürdüren Erdoğan “Hatta gurbette sıla özlemi ile yaşayan vatandaşlarımızın geri dönmesi için gereken her şeyi hazırladık. Böylece bölgemizin asırlık derdi olan göç sorununun çözümü yolunda ihtiyaç duyulan imkanları sağlamış olduk. Bu altyapının üzerinde tarımdan, ticarete eğitimden turizme her alanda bölgemizin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek artık sizlerin de elindedir. Karadeniz insanın çalışkanlığı, kabiliyeti, azmi, yenilikçiliği bu imkanlarla bir araya geldiğinde şurada değil Türkiye’nin ufkunu açacak, geleceğini şekillendirecek işler başarılacağına inanıyorum. Ülkemizin 4 bir yanında emeğiyle gayreti ile becerisi ile hem kendi hayatını kazanan hem yaşadığı yere katkı sağlayan kabına sığamayan Karadenizlileri yakışan budur. Baba ata topraklarını ihya etmek için hareket geçen her kardeşimizin yanında yer almayı sürdüreceğiz. İnşallah bölgemiz büyük ve güçlü Türkiye hedefimizin 2053 vizyonumuzun evlatlarımıza miras bırakacağımız aydınlık geleceğin lokomotiflerinden biri haline dönüşecektir” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rize-Artvin Havalimanı’nın, Türkiye adına ekonomik bir değer olmanın ötesinde ileri mühendislik kabiliyetlerinin dünyaya ışık tutan ölçekte olduğunun somut bir örneği olduğunu söyledi.

Karaismailoğlu, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışında, bu güzel günün Rize ve Artvin için olduğu kadar Karadeniz ve Türkiye için de unutulmaz bir başlangıç olacağını belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğündeki hükümetler döneminde hava yolunun yıllık yolcu sayısı 30 milyondan 210 milyona çıkarılarak, havalimanlarını büyüyen, kalkınan, küresel bir güç olma yolunda emin adımlarla yürüyen Türkiye’nin vitrini haline getirmenin haklı gururunu hep birlikte yaşadıklarını vurguladı.

Deniz dolgusu üzerinde inşa ettikleri, dünyada benzeri sayılı olan Rize-Artvin Havalimanı’nın Avrupa’da bir örneğinin olmadığının altını çizen Karaismailoğlu, ileri mühendislik çözümleri kullanılarak tamamen Türk mühendis ve çalışanlarının eseri olan Türkiye’nin denize dolguyla yapılan 2. havalimanını, dünyanın ulaşımına, ticaretine ve turizmine armağan ettiklerini dile getirdi.

Karaismailoğlu, bu eserin, Türkiye adına ekonomik bir değer olmanın ötesinde ileri mühendislik kabiliyetlerinin dünyaya ışık tutan ölçekte olduğunun somut bir örneği olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’yi, Erdoğan’ın liderliğinde geleceğe ulaştıracak devasa eserleri projelendirirken ilham kaynaklarının destanlarla dolu şanlı tarih, baş tacı aziz milletin inanç ve değerleri ile örf ve kültürü olduğunu belirten Karaismailoğlu, havalimanını projelendirirken de bölgede hayatın ayrılmaz bir parçası olan çay kültüründen ve yöresel mimariden oldukça faydalandıklarını aktardı.

“Hafızalardan silinmeyecek, iz bırakacak bir günü daha hep birlikte yaşıyoruz”

Karaismailoğlu, bugün Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışında olduklarını, gelecek günlerde açılışlarını yapacakları sırada bekleyen projeler olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Büyük bir aşk ve şevkle 20 senedir ülkemize kazandırdığımız eserlerle aziz milletimizin yüce gönlünde daha fazla iz bırakmaya çalışarak, dünyanın gelişmiş öncü ülkesi olma yolunda kararlı adımlarla ilerleyen Türkiye’mizin güçlü geleceği için ‘İşimiz hizmet, gücümüz aziz milletimiz’ diyerek var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bugün, Rize-Artvin Havalimanı’mızın açılışında, hafızalardan silinmeyecek, iz bırakacak bir günü daha hep birlikte yaşıyoruz. Projemiz bölgenin turizmine, ekonomisine, kalkınmasına ve kültürel tanıtımına ciddi katkılar sağlayacaktır. Karadeniz’e kıyısı bulunan ve Karadeniz havzasındaki komşu ve kardeş ülkelerimizle ilişkilerimize önemli katkılar sunacaktır. Barış, kardeşlik ve dostluk köprülerimizi oldukça güçlendirecektir.”

Tamamen Türk mühendis ve çalışanların eseri olan Rize-Artvin Havalimanı’nın, mühendislik kabiliyetleri adına bölgeye ve dünyaya “büyük ve güçlü Türkiye’nin” çok önemli mesajı olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Havalimanımız konumuyla, sahip olduğu özelliklerle hükümetimizin, milletimiz için yapamayacağı proje, aşamayacağı engel olmadığını, Türkiye’mizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmak için hangi şart ve koşulda olursa olsun her şeyin en iyisine layık milletimiz için yatırım yapmaya, hizmet üretmeye devam edeceğimizin habercisidir. Amacımız, ülkemizin rekabet gücüne ve toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunan, güvenli, ekonomik, konforlu, çevreye duyarlı, kesintisiz, akıllı ve sürdürülebilir bir ulaştırma sistemi inşa etmektir.”

Karaismailoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hedeflediğimiz yeni Türkiye’yi, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yaklaşırken daha da netleştiriyoruz.” ifadesini kullanarak, şunları kaydetti:

“Köklü misyon, geleceği kuşatan vizyon, stratejik planlama ve titiz çalışma ile bütünsel kalkınma odaklı mobilite, dijitalleşme ve lojistik dinamikleriyle şekillenen ve dünyayı bu coğrafyaya entegre etmeyi hedefleyen iddialı bir sürecimiz var ve bu süreci ulaşımın her modunda başarıyla yönetiyoruz.”

Bakan Adil Karaismailoğlu, havalimanının yapımında emeği olan mühendisinden işçisine kadar bütün çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek, “Türkiye’nin geleceğine ışık tutacak her projede yanımızda olduğunuz ve desteklediğiniz için şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.