WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

Safranbolu Belediyesi’nde bir skandal daha…!

Bu haber 30 Nisan 2020 - 18:33 'de eklendi ve 12.698 kez görüntülendi.

Safranbolu Belediye Zabıta ekipleri,  Perşembe Pazarı mevkiinde denetim yaptığı sırada, dükkanlarının önüne tezgah koyan, yasa ve yönetmeliklere uymadıkları gerekçesi ile 10 dolayında esnafa cezai işlem uyguladı. Cezai işlem uygulananlar arasında, İyi Parti’den MHP’ye geçen Belediye Meclis Üyesinin de bulunmasına MHP büyük tepki gösterdi.

Cezai işlemin, İYİ Parti’den kendilerine geçen meclis üyesine kasıtlı olarak uygulandığı düşüncesi ile hareket eden, MHP Safranbolu ilçe Başkanlığı, yazılı bir açıklama yaparak “Halkçı Belediyecilik anlayışı ile koltuğa oturanların halkçılık anlayışını hemşehrilerimin takdirine bırakıyorum” dedi. MHP Safranbolu ilçe Başkanı Emre Barbaros Tunç, esnafa kesilen cezaların kendileri tarafından ödeneceğini de belirttiği açıklamasında şöyle dedi:

“Kıymetli Safranbolulular

Hepimizin malumu olduğu üzere ülkemiz ve dünya Korona virüs denilen bir illet ile mücadelesine devam ediyor. Bu mücadele kapsamında başta devletimiz olmak üzere, ülkemizin her kesimi elini taşın altına koyuyor ve imkanları dahilinde üzerine düşeni yapıyor. Böyle bir dönemde ilçemizde yapılan bazı uygulamalar ise bizi derinden üzüyor.

Hepinizin de malumu olduğu üzere bu zor dönemde en büyük sıkıntıyı iş yerleri kapanmış çalışanlarımız ve esnafımız çekiyor. Zor şartlarda evine ekmek getirme mücadelesi veren esnafımızın birçoğu dükkânlarını açmıyor. Bugün bizleri arayan onlarca hemşehrimizden öğrendiğimiz kadarıyla da, iş yerlerini açanlarda zabıtanın cezai işlemleriyle karşı karşıya kalıyor.

“Halkçı Belediyecilik” sloganıyla koltuğa oturanların halkçılık anlayışını hemşehrilerimin takdirlerine bırakıyorum. Ceza yazılan esnafların içerisinde, geçtiğimiz günlerde İYİ Parti’den partimize katılan bir Belediye Meclis Üyemizin de bulunmasını da manidar buluyorum.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından partimizi Safranbolu Belediye Meclisinde temsil eden Meclis Üyelerimiz; Cemal Akarsu, Orhan Kaynar, Murat Özodabaş, Saim Tiryaki ve Hülya Kaya Özverdi ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda, meclis üyelerimizin huzur haklarını almayacaklarını ve esnafımıza yazılan cezaların teşkilatımız ve meclis üyeleri tarafından karşılanacağını kamuoyuna arz ediyorum.

Biz bize yeteriz Safranbolu

Sayılı gün çabuk geçer, 2024’te Allah’ın takdiri, sizlerin destekleriyle her şey DÜZELÜ …!”

BELEDİYE BAŞKANI ELİF KÖSE: “YAZILAN CEZALARI BEN ÖDEDİM”

MHP Safranbolu ilçe teşkilatının bu açıklaması karşısında, panik yaşayan Belediye meclisindeki dengeleri düşünen Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, paniğe kapılarak sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Türk Belediyecilik tarihde ilk defa rastlanan, bir saçmalığa daha imza attı. Ve, “yazılan cezaları ben ödedim” dedi.

Safranbolu’da seçildiği günden bu yana yaptığı gaflarla sık sık bölge ve ülke gündemine gelen, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin sosyal medya hesabında yaptığı açıklama şu şekildedir:

“Ülke olarak zor durumda olduğumuz bu günlerde; esnafımıza ve vatandaşımıza gösterdiğimiz kolaylıkla bağdaşmayacak şekilde, amir talimatı olmaksızın cezaî işlem tesis eden memur hakkında disiplin soruşturması başlatılmıştır. Bu süreçte işyeri kapanan esnaflarımızla bizzat ilgilendiğimin en büyük kanıtı, bizzat esnaflarımızın kendisidir. MHP Safranbolu İlçe teşkilatının nazik hareketlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Tanzim edilen cezaların tamamı ise tarafımca ödenmiştir.”

DENEYİMLİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARI “OLACAK ŞEY DEĞİL”

Safranbolu’da Zabıta denetimi sırasında bazı esnaflara cezai işlem uygulanması ile ilgili, Belediye Başkanı’nın zabıta memurunu hedef almasına, deneyimli eski Belediye Başkanları tepki gösterdiler. “Zabıta cezai işlemi yapar. Yetki Belediye encümenindedir.” Diyen deneyimli başkanlar, yaşanan bu skandaldan sonra, Belediye’de hiçbir müdür, memur ve personelin görevi sırasında sürekli parik içinde olacağını ve görevini layıkı ile yapamayacağına dikkat çekerek şöyle dediler:

“Zabıta emirle hareket etmez. Zabıta kendine verilen yetkiyi yönetmeliklere ve kanunlara aykırı davranan var ise, yetkisi çerçevesinde gerekli işlemi yapar. Zabıtanın kesmiş olduğu ceza tutanağının yürürlüğe girebilmesi için Belediye Encümen’in onayı gerekir. Belediye Encümeni gerekirse cezayı uygun bulmayıp iptal etme yetkisine sahiptir. Burada görevini yapan zabıtayı suçlamanın bir anlamı yok. Zabıtanın görevi denetim yapmak, Denetim görevini de kanunların kendisine verdiği yetkiye göre yapar. Bir Belediye başkanının muhalefetten gelen blöf karşısında derhal çark etmesi ve “o zabıtaya soruşturma açtım. Cezayı ben ödedim” gibi bir yaklaşım sergilemesi, görülmüş duyulmuş şey değildir. Belli ki, Sayın Başkanın çevresinde iyi bir danışma ekibi yok . Yalnız kalmış ve Belediyeciliği de bilmediği için üst üste sürekli hatalar yapıyor. En küçük bir rüzgarda savruluyor.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Anti Şaibe04 Mayıs 2020 / 14:52Cevapla

Toplumlar layık oldukları şekilde yönetilirler(ülkemizde özellikle yerel yönetimler tam bu söze uygun).