WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

Safranbolu’ya Bakanlık Desteği

Bu haber 30 Ocak 2013 - 16:11 'de eklendi ve 8.721 kez görüntülendi.

baskan_aksoy
Safranbolu’da korumacılıkla ilgili bir projeye Bakanlık ‘tan da destek geldi.
Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, düzenlediği basın toplantısı ile korumacılık, turizm, Toki gibi önemli konularda bilgi verdi.

Başkan Aksoy konuşmasının başında, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın Safranbolu ziyaretleri sırasında kendilerine Safranbolu’daki korumacılığı sürdürerek restorasyonlarla desteklemek ve ekonomik alan oluşturmak, ekonomik kalkınmaya zemin hazırlamak ile ilgili
bir proje sunduğunu ve Bakanlıktan bu projeye destek aldığı dile getirirken, gereken paranın da mevzuat gereği İl özel İdaresine aktarıldığını söyledi.

Karabük Valisi İzzettin Küçük Beyefendi ile karşılıklı istişarelerimizin ardından projenin uygulanması adına görüş birliğine varıldığını ifade eden Başkan Aksoy şöyle devam etti; “Kıranköy’den başlayarak çarşı meydanına kadar çevre düzenlemesi, sokak sağlıklaştırılması, restorasyon çalışması yapacağız. Dış cephede restorasyon, cephe sağlıklaştırma, tescilli binalarda restorasyon yapacağız. Kaldırımlarda yenileşme çalışmaları, çarşıya ininceye kadar iyileştirme çalışmaları yapacağız. Kıranköy ile çarşı arasındaki doku farklılığını ortadan kaldırmaya çalışacağız. Doku tamamen tarihi miras özelliklerini sürdürüyor. Kıranköy’de ise bugünün mimarisi hâkim. Bu iki tezatlık bizim için eleştiri konusu. Kıranköy ile çarşıyı aynı konsept halinde buluşturma yönündeki projemiz başlayacak. Bakanlıktan toplam 1,5 milyon TL para geldi. Bunun 500 bini diğer ilçelerimizde bu ve benzeri projeler için kullanılacak. 1 Milyon TL’si ise Safranbolu Belediyesi ve Valiliğimiz tarafından eklenecek katkıların ardından böylesine güzel bir projeyi gerçekleştirmiş olacağız. Birinci etabı bitirdiğimizde Ağustos – Eylül aylarında Bakanlıktan yeniden bir ödenek gelecek. “

Hasan Dede Tepesine Seyir Terası

Safranbolu’ya yeni seyir terasları yapılacağını da sözlerine ekleyen Başkan Aksoy; “ valiliğimiz tarafından yaptırılan seyir terası malumuz olduğu gibi turist sayısında bir artışı gündeme getirdi. Turizmimde Safranbolu’ya en az yarım gün daha kazandırdı. Yine İzzet Paşa Camiinin hemen altında bulunan kanyona da bir seyir terası yapmayı hedefliyoruz. Proje hazırlıklarımız başladı ve amacımız projelerin ihalelerini bu yıl yapmak. İnşallah çarşı içinde de küçük bir seyir terasımız olacak.
Safranbolu’aki turist hacmini genişletmeye yönelik çalışmalar kapsamında, Valiliğimiz ve Safranbolu Belediyesi olarak belirlediğimiz 750 bin günü birlik turist, 400 bin konaklama çalmasına ulaşmak için çalışmalar yapıyoruz. İşin içinde tanıtım da var, yatak kapasitesini artırmakta var. Safranbolu’da hedefe koyduğumuz rakama ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Hedefimiz, 2014 sonunda Safranbolu’yu ziyaret eden turist sayısını 750 bine ulaştırmak.

Arıtma Suyu

Bir gazetecinin, geçtiğimiz günlerde bir internet sitesinde yayımlanan, Başkan Aksoy arıtma tesisindeki suyu neden vatandaşlara vermiyor yönündeki sorusuna ise, Arıtma tesisi hükümetimizin girişimleri, Safranbolu Belediyesinin de gayretleriyle yapıldı.
Proje bu aşamaya gelene kadar belediyemizin çok yoğun gayreti var. Safranbolu yıllar boyunca hızardan gelen suyu kullanıyor. Hızardan gelen suyumuz karasudan gelen su gibi çok yoğun kireç içermiyor, sertlik derecesi daha düşük. Hızar suyumuz içilebilir kalitede içilebilir sertlikte. Burada bir çökertme tesisi var, bu tesisi de hızardan gelen suyun içerisindeki varsa çamur ve diğer maddeleri 8-10 ton silolardan geçirerek süzüyor. Bu tesis 1994 yılında yapılmış, bu tesis devam ediyor. Bu manuel sistemle çalışıyor. Su bulanık olduğunda bir personel süzmeyi daha sıklaştırıyor ve tesis çalışmaya devam ediyor. Biz Safranbolu Belediyesi olarak bu tesisin modernizasyonu için DSİ’ye başvurduk. Bunu modernize etmek yerine biz size sıfır tesis yapılım dediler, hemen yatırım projesini aldılar, ihaleyi yaptılar. 2013 yılında da bu proje gerçekleştirilecek, daha modern bir tesis yapılacak. Osmanlı zamanında da bu su kullanılıyor idi. Şimdi hazır bir su kaynağı elimde varken ve bu suyu şuanda herhangi bir enerji sarf etmeden kullanıyorken, neden enerji sarf ederek suyu şehir halkına pahalı vereyim? “ dedi.

Başkan Aksoy, bu suyu yukarıya pompalamak için daha fazla enerji sarf edilmesi gerektiğini vurgularken, arıtıcıdan gelen suyu yukarıdaki mahallelerimize vermek için 2 farklı istasyonda enerji kullanıldığını, oradan basılan su ile diğerininkinin kalitesinde hiçbir fark olmadığını söyledi.

Amacının hiçbir şekilde polemiğe girmek olmadığını dile getiren Başkan Aksoy; “ Sayın Başkanım benim masrafım daha aza insin diye Safranbolu’da bunu kullansın’ diyor. Hızır yukarıdan gelen su kaynağım var, bunu kullanmayıp aşağıdan gelen suyu kullanmak sen gel israf yap demektir. Yıllardan beri kullandığımız gibi bu senede kullanıyoruz. Geçen yıl kullanıyorduk da bu sene kullanınca mı bir şey oldu, bu sene mi sıkıntı meydana geldi? İnsanlarımız 1994 te kurulan arıtma tesisimizi o gün faturalara yansıtılan bedellerle ödediler. O dönemlerde su bedellerine para yansıtıldığını biliyorum. Ama bu sefer su faturalarına yansıtmayacağız. DSİ’nin projesiyle gerçekleşecek tesis hayata geçecek. Biz bunun parasını daha sonra DSİ’ye ödeyeceğiz. Suni bir gündem, altında herhangi bir gerçeklik payı, olmayan bilimsel bir bulguya yer olmayan suni gündem. Geçen seneki durum ne ise bu seneki durumda aynı. Bu konuda koparılan fırtınalar suni gündemden başka bir şey değil “ dedi.

TOKİ’de Belediyemiz Üzerine Düşen Görev. Yerine Getirdi

TOKİ başvuruları ile ilgili bir soruya da Başkan Aksoy şöyle yanıt verdi; “
TOKİ başvuru süreci başarılı kampanya ile tamamlandı. Binin üzerinde müracaat gerçekleşti. Bunların tamamı TOKİ’nin istediği standartlarda evraklar alınarak sonuçlandırıldı. Bugün TOKİ’ye başvuru adedi 1134 kişi. Bu konuda Safranbolu Belediyesi üzerine düşen görevi başarı ile yerine getirdi. Bazı kriterler başvuru sayısını düşürdü. Safranbolu’da ikamet edipte, asgari ücret ve üstünde gelir sahibi ve 25 yaşını aşmış olan 1134 kişi ev sahibi olmak istiyor. Bu dikkate alınması gereken bir rakam. Nüfusun yüzde onunun toplu konuta ihtiyacı var. Konut yaptırmak için arazi temini noktasında çalışmalar yapacağız. Haftaya salıya kadar kuraları çekmiş olacağız. Hak sahipleri noter huzurunda kuralarını çekecekler. Bu isimler TOKİ’ye bildirilecek ve ihale başlayacak. Ben şimdiden kuralarda isimleri çıkacak olan vatandaşlarımıza evlerinde Cenabı Hakkın izni ile sağlık ve huzur içerisinde oturmalarını diliyorum. “

Başkan Aksoy basın toplantısının sonunda gerek fuar süresince gerekse yapılan basın bilgilendirme toplantılarında kendilerini yalnız bırakmayan basın mensuplarına teşekkür etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.