WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

TÜRKER İNANOĞLU İLETİŞİM FAKÜLTESİ…

Bu haber 12 Aralık 2019 - 18:44 'de eklendi ve 7.777 kez görüntülendi.

Safranbolu’da yapımına başlanan Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi’ni ile ilgili son bir kaç gündür kucağımızda bulduğumuz “Nur Topu” gibi bir sorun bugün çözüldü. Ve, Sayın İnanoğlu, durdurduğu inşaata devam kararı aldı.

Son kriz nasıl çıktı, nasıl çözümlendi perde arkasını kısaca özetledikten sonra, başından bu yana yaşanan diğer sorunları da özetlemek istiyorum.

Hafta başında, Sayın Türker İnanoğlu’na “YÖK’ün hayırseverler tarafından yapılan okullara isimlerinin verilmemesi konusuna sıcak bakmadığı, Safranbolu’da inşaatına başlanan İletişim Fakültesi’ne de Türker İnanoğlu adının verilmesinin tehlikede olduğu” şeklinde bir bilgi ulaştı. Türker İnanoğlu’da, “Ben Karabük Üniversitesi ile protokol yaptım. Bunun maddelerinden biri de İletişim Fakültesi’ne adımın verileceği şeklindeydi” diyerek, inşaatı durdurma kararı aldı. Ve, her zaman olduğu gibi çocukluk arkadaşları Şefik Dizdar, Yılmaz Kavuşturucu ile Kızıltan Ulukavak’a “Artık bıktım ve yoruldum. Aylarca yıllarca yeri için oyaladılar, şimdi de tam inşaata hızla başlamışken YÖK’ün isim verilmesine karşı çıktığı gibi bir sorun ile karşılaştım. İnşaatı durduruyorum. Birkaç gün içinde, sorunu çözerlerse devam ederim, çözmezlerse etmem. Bıktım artık” dediği öğrenildi.

Türker İnanoğlu ile dün akşam ben de uzun bir görüşme yaptım. Sayın İnanoğlu çok üzgündü. Ve, şöyle dedi : “Mehmet kardeşim çocukluğumun geçtiği Safranbolu’ya çok güzel bir İletişim Fakültesi yaptıracağım, siz süreci başından bu yana biliyorsunuz. Başıma gelmeye kalmadı. Ben sıradan bir insan değilim. Türk sinemasına ömrümü verdim. Elde ettiğim kazanç ve birikimler ile doğduğum, çocukluğumun geçtiği Safranbolu’ya  bir iletişim fakültesi yaptırmaya karar verdim. Aylarca, yıllarca yer için oyaladılar. Sonra sizin de devreye girmeniz ve İçişleri Bakanımızın katkıları ile sorun çözümlendi. Aradan aylar geçti yer teslimi yine gecikti. Ve, nihayet yeri teslim ettiler. Ben de derhal temelini atıp, İstanbul’dan gökdelenler inşa eden çok deneyimli bir ekibi oraya gönderdim. Temeli atıldı, birinci kata çıkıldı. Bu sefer de, YÖK’ün okul yaptıran hayırseverlerin isimlerinin verilmesine sıcak bakmadığı gibi bir haber geldi. Şimdiye kadar YÖK’ten defalarca bu konunun onaylanması gerekirdi. Bu sorunu çözerlerse inşaata devam ederim, yoksa benim bu yaştan sonra daha fazla uğraşacak halim yok.” dedi. Sesi son derece üzgündü.

MEHMET ALİ ŞAHİN DEVREYE GİRDİ

Türker İnanoğlu’nun çocukluk arkadaşı Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı, ünlü İşadamı Şefik Dizdar olup bitenler karşısında süratli biçimde bir kamuoyu oluşturmak için BRTV olarak bize gelişmeleri aktardı. Ardından da, TBMM eski Başkanımız Mehmet Ali Şahin’e konu ile ilgili bilgi verdi ve sorunun çözülmesi ricasında bulundu. Biz de, dün Sayın Şahin ile bu konuyu görüştüğümüzde, bugün için Sayın Cumhurbaşkanı ile bir törende bir arada olacaklarını belirterek, “Şefik abi de beni bilgilendirdi, sorunu Sayın Cumhurbaşkanımıza ileteceğim. Bir çözüm yolu bulacağımıza inanıyorum” dedi.

Bugün de, bu satırları kaleme almadan önce Şefik Dizdar bey telefonla arayarak “Mehmet bey çok şükür, Türker beyin sorunu çözülmüş. Mehmet Ali bey halletmiş.” Dedi. Ardından, Türker İnanoğlu’nu aradık, Türker bey de kendisine sorunun çözümlendiği bilgisinin geldiğini, geri çektiği inşaat ekibini tekrar Safranbolu’ya göndereceğini belirtti. Son olarak da, her zaman belirttiğimiz gibi Karabük’ün medar-ı iftarı Sayın Mehmet Ali Şahin’e önce bir teşekkür mesajı iletip, ardından da telefonla aradım. Şahin önemli bir sorunu çözmenin verdiği huzurlu bir ses tonu ile “Konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Kendileri de sorunun çözülmesi için YÖK ile temasa geçilmesi talimatı verdiler. Türker bey ile görüştüm. İnşaata devam edecek, Safranbolu için hayırlı olsun. Sizlere, Şefik beye ve bu konuda duyarlı olan hepinize ben de teşekkür ederim” dedi.

İLETİŞİM FAKÜLTESİ İÇİN İLK ARAŞTIRMA KONUSU BU OLMALI

Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi tamamlandığında ve öğretime başladığında, bu okulun hikayesi mutlaka araştırılmalı. Bize soran olursa başta sona bu olayın görgü tanığı olarak anlatmaya çalışırız.

Daha önceki bir yazımızda ve bazı konuşmalarımızda da belirtmiştik. Aslında bu süreç tam 8 yıl öncesine dayanıyor. Dönemin KBÜ Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal’a “Çeşitli kişilere fahri doktora ünvanları veriliyor. Türker İnanoğlu Safranboluludur. Türk sinemasının duayenidir. Gururumuzdur. Karabük üniversitemizin fahri doktora vermesi gereken önemli bir değerimizdir” dediğimizde, Sayın Uysal heyacan duymuş “Çok güzel bir fikir. Siz kendileri ile temasa geçin lütfen, biz de gereğini yaparız” demişti. Türker bey o dönemde Amerika’da idi. Ben temasa geçtim. Çeşitli yazışmalar yaptık. Kendileri böyle nazik bir düşünce için teşekkür ettiler. Kabul etmediler. Çocukluk arkadaşları Şefik Dizdar, Kızıltan Ulukavak ve Yılmaz Kavuşturucu gibi kıramayacağı dostlarını da devreye sokarak kendilerini ikna ettik. Prof. Dr. Burhanettin Uysal döneminde, Sayın İnanoğlu’na fahri doktora ünvanı verilmesi gündeme geldi ve hatırlayabildiğim kadarı ile senato kararı da alındı. Ancak, ardından gelen yeni yönetim uzunca bir süre bu kararı senatodaki bazı üyelerin karşı çıktığı gerekçesi ile uygulamadılar. Ve, nihayet yaklaşık 3 yıl önce Safranbolu’da muhteşem bir  törenle Türker İnanoğlu’na fahri doktorası takdim edildi. Türker İnanoğlu, burada yaptığı duygu yüklü konuşmasında “Çok duygulandım. Çok mutlu oldum. Hayatımda yüzlerce binlerce ödüller aldım. Ancak, hiç biri beni bu kadar mutlu edip, heyecanlandırmadı. Ben de doğduğum, çocukluğumun geçtiği ve çok sevdiğim Safranbolu’ya bir iletişim fakültesi yaptıracağım” dediğinde, salonda büyük alkış koptu. Ve, hemen protokollar yapıldı, o dönemdeki mevcut Kaymakamlık binasının zaten yıkılacağı, o bölgenin yüksek okullar bölgesi olacağı belirtilerek, Türker beye yer gösterildi. Aradan bir süre geçtikten sonra, Safranbolu’da Belediye başkanlığında yaşanan değişim, Karabük’teki Vali değişiklikleri nedeni ile, söz konusu yerin Türker İnanoğlu’na tahsis edilemeyeceği sorunu ortaya çıktı. Bir süre tartışma konusu olduktan sonra bizzat biz konuyu İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya makamına giderek ilettik ve sorun çözüldü.

Bunları şunun için özetliyoruz. Bir insan düşünün, Türk Sinemasının dev ismi, duayeni ve ülkede “Bay Sinema” olarak haklı bir üne kavuşmuş. Bu insan Safranbolulu hemşehrimiz Sayın Türker İnanoğlu, doğup büyüdüğü, çocukluğunun geçtiği Safranbolu’ya Türkiye’nin en güzel iletişim fakültelerinden birini yaptırmak istiyor. Başına gelenleri kamuoyu bilsin, tarihe geçsin.. Şimdi bu satırları sonuna kadar okuyan sağduyu sahibi okuyucularımıza soruyorum, sizin başınıza yapacağınız bir hayır işi ile ilgili bu kadar olay gelse, halen siz bu yatırıma devam eder miydiniz? Şahsen ben olsam çoktan pes eder, ne haliniz varsa görün derdim. Ama, SayınTürker İnanoğlu yapacağı bu dev eser ile ilgili birkaç kez pes eder gibi gözüktü ama yine de pes etmedi. Umarız ve dileriz yeni bir sorun çıkmadan Safranbolumuz muhteşem bir İletişim Fakültesi’ne kavuşur ve o fakültenin tabelasında da “TÜRKER İNANOĞLU İLETİŞİM FAKÜLTESİ” yazar. İnanın, Türker İnanoğlu gibi bir önemli değerin, Türk Sinamasının tarihe geçmiş dev isminin o okulun isminde olması bile bir çok öğrencinin, tercih nedeni olacaktır.

Safranbolumuza böylesine önemli bir eseri kazandıran, tüm olup biten üzücü olayları göğüsleyen Türker İnanoğlu ağabeyimizi Safranbolulular adına kutluyor, teşekkür ediyor ve sağlık diliyoruz.

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KARABÜKLÜ13 Aralık 2019 / 00:01Cevapla

KLASİK SİYASETÇİ HAREKETİ SORUNU ZAMANINDA ÇÖZMEZ HATTA MÜMKÜNSE SORUNUN BÜYÜMESİ İÇİN ÇALIŞIR EN SONUNDA DEVREYE GİREREK KAHRAMAN OLUR.

Yaşar TÜRTEN16 Aralık 2019 / 14:13Cevapla

İnanıyorum bu Fakülte Safranboluya çok yakışacak. Hele birde Eğitim verecek Hocaların kalitesi iyi olursa tadından yenmez. Değerli buyugumuzu Tebrik ederim saygılar sunarım.