WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

YEREL MEDYA AB YOLUNDA

Bu haber 07 Mart 2013 - 15:14 'de eklendi ve 5.342 kez görüntülendi.

ab_yerel

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın himayesinde AB Bakanlığı tarafından yürütülen, İngiltere Ankara Büyükelçiliğince desteklenen “Türk Yerel Medyası AB Yolunda” Projesi 4. Bölgesel Bilgilendirme Semineri Safranbolu’da başladı.

Safranbolu Zalifre Otel’de gerçekleştirilen ve 6-7 Mart 2013 tarihlerinde iki gün sürecek olan bilgilendirme seminerinin açılış törenine Vali İzzettin Küçük başta olmak üzere, İngiltere Büyükelçiliği Müsteşarı ve Küresel İşler Daire Başkanı Peter Spoor, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Fatih Hasdemir, Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ile Karabük, Amasra, Bartın, Bolu, Çankırı, Çorum, Düzce, Kastamonu, Samsun, Sinop, Tokat ve Zonguldak illerinden gelen yerel medya temsilcileri katıldı.

Seminerin açılışında bir konuşma yapan Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Fatih Hasdemir, AB heyecanını 81 ilde canlı tutmak için birçok proje geliştirdiklerini söyledi.

Hasdemir, Türkiye’nin Avrupa Birliği macerasının 50 yıl önce başladığı ve uzun ince bir yolda ilerlediklerini belirterek “Avrupa Birliği’ne Türkiye’nin tam üyeliği çok önemli ve bu bağlamda yerel basına çok iş düşüyor. Daha önemli olan bu süreçte elde edeceğimiz kazanımlar. Bu süreçte yerel medyanın da önemi var. Bu kazanımların yerelde anlatılması için yerel medyanın önemi bizim için büyük. Proje kapsamında 4’ncüsünü Karabük, Amasra, Bartın, Bolu, Çankırı, Çorum, Düzce, Kastamonu, Samsun, Sinop, Tokat ve Zonguldak illerimizden medya temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştiriyoruz. Bakanlık olarak ‘AB Süreci Yerelde Başlar’ sloganı ile AB heyecanını 81 ilde canlı tutmak için bir çok proje geliştirdik geliştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Projenin gördüğü ilginin kendilerini ziyadesi ile mutlu ettiğini ve bugüne kadar 500 üzerinde yerel medya mensubu ile bir araya geldiklerini kaydeden Fatih Hasdemir, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Projemizin yerel basındaki yansımaları, projeye gösterilen ilginin göstergesidir. Bakanlık olarak yerel basına önem veriyoruz. Proje ile temel hedefimiz sizlerin Avrupa Birliği ile ilgili bilgilendirilmeniz ve sürece katkı sağlamanızdır. Bilgi toplumunda yaşıyoruz bilgi akışı ve sirkülasyonu o kadar hızlı bir hale geldi ki çoğu zaman güncel olduğumuz bilgi bile kısa sürede güncelliğini yitirmektedir. Bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir çağda medya hiç olmadığı kadar önemli bir hale gelmiştir. Halkımız sizlerin aracılığı ile kolay ve doğru bilgiye ulaşabilecektir. Bir reform mutfağı olan bakanlığımız, halkımızın Avrupa Birliği’ni anlaması ve gerçekleştirilen reformların bilinçlendirilmesi için elinden geleni yapmaktadır. Bu davaya inanmış kişiler olarak bilgi kirliliğinin süreci sekteye uğratabileceğini gördük. Ülkemizde 3 bin 500 yerel televizyon gazete ve radyo faaliyet göstermektedir. Onların etkisi ulusaldan zaman zaman daha fazladır. Müzakere sürecimiz sizlerin de bildiği gibi arzuladığımız şekilde yürümemektedir. Şu an müzakere sürecimiz bazı AB üyesi devletlerinin iç siyasi mülahazaları ile sekteye uğratılmaktadır.

Türkiye olarak daha fazla demokrasi, durmak yok reformlara devam, Türkiye’yi bir dünya gücü yapacağız söylemlerine Avrupa Birliği ile daha kolay ulaşabileceğini gördüklerini vurgulayan Hasdemir, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: ”Türkiye Avrupa Birliği standartlarına her geçen zaman biraz daha yaklaştı. 17 Mayıs’ta Avrupa Komisyonu ile başlattığımız çalışmalar olumlu sonuç verdi. Pozitif gündem çalışma toplantıları neticesinde 6. fasıl ‘Şirketler Hukuku’, 28. fasıl ‘Tüketicinin ve Sağlığının Korunması’ ve 32. fasıl ‘Mali Kontrol’ kapsamındaki 4 adet kapanış kriterinin karşılandığı komisyon tarafından resmen teyit edildi. Biz reform sürecini devam ettirdik ve ülkemiz gün geçtikte daha da istikrarlı ve güçlü bir yapıya kavuştu. Türkiye değişiyor, Avrupa Birliği değişiyor daha da önemlisi dünya değişiyor. İllerin Avrupa Birliğine hazırlanıyor projesi ile illerin proje kapasitesini artırmayı ve AB sürecinin doğru algılanmasını sağlamayı hedefliyoruz ve bu bağlamda bakanlığın bütçesinden 1 milyon 250 bin liralık bütçe ile 25 ili destekliyoruz.

İngiltere Büyükelçiliği Müsteşarı ve Küresel İşler Daire Başkanı Peter Spoor da, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılmasının bir fayda sağlayıp sağlamayacağı konusunda şüphelerin olabileceğini söyledi. Kararlılığın çok önemli olduğunu ve kendilerinin Türkiye’nin Avrupa’daki en büyük destekçisi ve savunucusu olduklarını ve buna devam edeceklerini belirten Spoor, “Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Londra’da bir araya geldiğimizde bu mesajları kendisinden duyduk. Türkiye’nin AB üyeliği ekonomik bütünlüğü daha da derinleştirecektir. AB Bakanı Egemen Bağış’ın da söylediği gibi AB süreci Türkiye’nin demokratikleşmesi, şeffaflaşması ve zenginleşme sürecidir. Bu amaçla üyelik daha özgür bir hukuk devleti olma çalışmalarına yardımcı olacaktır. Söz konusu faydaların ve öneminin açıklanmasında siz devreye giriyorsunuz. İşte bu nedenle Birleşik Krallık Hükümeti bu projeye bu kadar önem veriyor. İşte bu nedenle şehir şehir gezerek Türkiye’nin her köşesinde duyulmasını sağlamak istiyoruz.” dedi.

Karabük Valisi İzzettin Küçük de Safranbolu’nun AB ile içli dışlı olduğunu, UNESCO Dünya Miras Listesinde şehir anlamında Türkiye’de sadece İstanbul ve Safranbolu’nun bulunduğunu ifade ederek, “Türkler tarihte bir çok devlet kurdu ve bu devletlerin hep yüzü batıya dönük oldu. Hükümetler değişse bile devletimizin, bütün hükümetlerin kararlılığı batı ile beraber olmaktır.” dedi.

AB Türkiye’ye karşı diye bir tutum olmadığının altını çizen Vali Küçük “AB bir çok devletten oluşmaktadır. Belki bunların içinden birkaç karşıt olabilir ama özellikle İngiltere gibi büyük bir devlet Türkiye’yi hep desteklemiştir. Türkiye’ye AB yolculuğunda omuz vermiştir. Ben bilgilendirme seminerinin başarılı geçmesi dileğiyle tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

Semirenin ilk gününde 12 ilden gelen basın mensuplarına Avrupa Birliği Bakanlığı Sektörel Politikalar Başkanı Dr. Erol Saner tarafından ‘Taşımacılık Politikası, Enerji, Trans-Avrupa Ağları ve Çevre Faslı Kapsamındaki Gelişmeler’ konulu bilgi verildi.

Seminerde ayrıca konuşmacılar tarafından ‘RTÜK’ün Avrupa Birliği Alanındaki Çalışmaları’, ‘Türkiye – AB Müzakere Süreci, Avrupa Birliği İletişim Stratejisi ve AB’nin Günlük Hayatımıza Etkileri’ konularında bilgiler verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.