WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

Güncel

BAŞKAN KANTARCI ALMANYA’DA

Bu haber 05 Ekim 2019 - 13:05 'de eklendi ve 2.072 kez görüntülendi.

 Çaycuma TSO üyeleri ile birlikte kardeş kent Lennestadat’a yaptığı geziyi değerlendiren Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Karşılıklı olarak kuracağımız kardeş kent komiteleri ile hem daha sıkı görüşmeler yapacağız, hem de ortaya herkese örnek bir kardeş kent modeli çıkaracağız. Bu çabalarımız Lennestadt Çaycuma kardeşliği kadar, Türk Alman dostluğuna, dünya barışına da hizmet edecek” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 28 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Lennestadt kentine yaptığı ziyaretle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kendine Belediye Meclis Üyesi Fuat Kalaycı’nın yanı sıra Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zekai Kamitoğlu başkanlığında 11 kişilik bir iş insanı topluluğunun da eşlik ettiğini söyleyen Başkan Kantarcı, iki kent arasındaki ilişkilerin Türk – Alman dostluğunu pekiştirecek, kardeş kent uygulamasında örnek bir model oluşturacak düzeye eriştiğini söyledi. Gezinin somut sonuçlarından biri olarak Siegen Ticaret Sanayi Odasının meslek edindirme kursundan Çaycumalı gençlerin ücretsiz olarak yararlanması doğrultusunda mutabakata varıldığını söyleyen Kantarcı, “Eğitime gidenlerde tek şart, belli bir düzeyde Almanca bilmesi olacak. Kursu bitirenler dilerlerse Almanya’da, dilerlerse Türkiye’de çalışacak” dedi. Kantarcı açıklamasına, “Kardeş kentimiz Almanya’nın Lennestadt kentine 28 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında bir çalışma ziyareti yaptım. İki kent arasındaki ilişkilerin bu boyuta erişmesinde büyük payı olan Lennestadt Uyum Meclisi Başkanı sevgili dostum Nedim Kalembaşı’nın oğlunun düğününe de katıldığım ziyarette bana Belediye Meclisi Üyemiz Fuat Kalaycı ile Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zekai Kamitoğlu ve 11 kişilik işadamı heyeti de eşlik etti. Eğitim alanında yaptığı başarılı işlerle Almanya’da ödüller kazanmış Turgay Tahtabaşı bizi karşılayarak, memleketten neredeyse her meyve ağacının bulunduğu muhteşem bir bahçe içindeki evinde ağırladı. Hemşerilerimizin yurtdışında yaptığı başarılı işlerle kendilerini kabul ettirip böyle güzel ortamlar oluşturmuş olması beni gerçekten çok mutlu etti.  Sevgili Cihan Kalembaşı kardeşimin düğününde oralarda yaşayan birçok Çaycumalı ile görüşüp hasret giderdim. Düğüne Lennestadt’tan çok sayıda Alman yurttaşının katılması da hemşerilerimizin oralarda iletişim içinde olduğu çevrenin boyutu konusunda önemli ipuçları verdi. Düğünde bunları vurgulayan bir konuşma yaparak, gençlerimize mutluluklar diledim” ifadeleriyle başladı.

 

“SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ ARASINDAKİ İŞBİRLİKLERİNİ DE ARTIRACAĞIZ”

Gezinin ikinci günü olan 29 Eylül’de tam gün olarak Siegen’de olduklarını söyleyen Kantarcı, “O gün önce kentte barajlar bölgesi olarak bilinen olağanüstü bir peyzaja sahip bölgeyi gezdikten sonra Siegen kentine geçtik. Siegen Atatürkçü Düşünce Derneğinde hemşerilerimizle bir araya gelerek çok yararlı görüşmeler yaptık. Lennestadt’ın Türkiye’den bir kentle kardeş olmasının kendi çalışmalarına da katkı sunduğunu öğrenmekten son derece mutlu oldum. Almanya’da faaliyet yürüten sivil toplum örgütleriyle de ilişkilerin geliştirilmesi, birlikte çeşitli etkinlikler yapılması, projeler geliştirilmesi konusunda mutabakata vardığımız ADD’li arkadaşlarımızla ileride çok güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum. Oradaki dostlarımız bize Siegen kentini dolaştırdı. Siegen’de, tarihsel dokunun korunup çağdaş yaklaşımlarla modern bir kent ortaya çıkarılması, kentsel sorunların insan odaklı yaklaşımlarla çözülmesi konusunda çok iyi örnekler gördük. Akşam döndüğümüz Lennestadt’ta, dostlarımızla bir kilisenin sosyal tesisinde ev işi yemeklerden oluşan güzel bir sofrayı paylaştık” dedi.

 

“KAPATILMIŞ OCAKTAN ÇIKAN SUYU BİLE ARITIYORLAR”

Gezinin ikinci ve üçüncü günlerinde Lennestatdt’ta yaptığı tüm temaslara Belediye Başkanı Stefan Hundt’un bizzat refakat ettiğini söyleyen Kantarcı, “İlk gün robotik teknoloji ile inşaat tesisat malzemeleri üreten Viega firmasını gezdik. Viega’nın 4,500 çalışanı bulunuyor. Doğu Almanya’da ve Amerika’da fabrikaları bulunan şirket, yakında Hindistan’a da bir fabrika kuracak. Fabrikada teknolojinin üretimde ulaştığı boyutu hayranlıkla izledik. Teknolojilerini korumak isteyen yetkililer fotoğraf çekmemize bile izin vermedi. Yine o gün 150 yıl bakır, çinko, demir gibi metalik madencilik yapıldıktan sonra kapatılan bir maden ocağının yerüstündeki tesislerini gezdik. Tesisler olduğu gibi korunmuş ve yeni fonksiyonlar eklenerek adeta bir kültür merkezi haline dönüştürülmüş. 88 yaşında eski bir madencinin bize eşlik ettiği maden müzesinde, terk edilmiş ocaktan çıkan kükürtlü suyun arıtılarak doğaya bırakıldığını görmek beni çok şaşırttı. Doğanın korunması konusunda gösterilen bu hassasiyet çok dikkatimi çekti. Kendilerine dünyanın geleceğinden kaygı duyan bir insan olarak teşekkür etmekten de geri duramadım” dedi.

 

“LENNESTADT SANAYİ KENTİ OLMASINA KARŞIN TURİZMDEN DE BÜYÜK PAY ALIYOR”

Açıklamalarında Lennestadt ile ilgili bilgiler de veren Kantarcı, “Lennestadat, nüfus olarak Çaycuma büyüklüğünde bir yer ama ekonomik hacmi çok büyük bir şehir. Bir endüstri kenti ama turizmden de çok büyük pay alıyor. Şehirde neredeyse tamamı aile şirketi olan ve dördüncü beşinci kuşak tarafından yönetilen birçok fabrika bulunuyor. Ama hepsi kentin doğal dokusuna büyük uyum sağlamış, hiçbir kirlilik yaratmadığı gibi kente görsel güzellik de katıyorlar. Bu yüzden turistlerin de çok ilgisini çekiyor. Çoğu zaman otellerde yer bulmak bile mümkün olmuyor. Bu vesileyle bölgemizden yurtdışı gezilerine giden hemşerilerimize listelerine Lennestadt’ı da eklemelerini tavsiye ediyorum. Gerçekten olağanüstü güzellikleri olan bir yer. Tarih de muhteşem bir şekilde korunmuş. İnsanlar 1500 yıldır aynı mimari tasarıma sahip evlerde oturuyorlar mesela. Ne kadar dikkatle incelesek de tarihi sandığımız bir evin çok daha yakın zamanlarda yapıldığını öğrenmek şaşırtıcı geliyor” dedi.

 

“MESLEK EĞİTİMİ ALANINDA İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ”

Ticaret Sanayi Odası’ndan gelen iş insanlarıyla birlikte yaptıkları temaslara da değinen Kantarcı, “Sevgili arkadaşım Belediye Başkanı Stefan Hundt ve Çaycuma TSO üyeleriyle birlikte Siegen Olpe Ticaret Sanayi Odasını ziyaret ettik. Lennestadt’lı bir iş insanı olan Felix Hensel’in başkanlığı yaptığı TSO çok büyük bir ticari hacme sahip. Hensel tüm işlerini çocuklarına devretmiş, kendisini tümüyle onların IHK dedikleri TSO çalışmalarına vakfetmiş. IHK’nin çok önemli eğitim çalışmaları var. Dvletin meslek eğitiminde yavaş kaldığını görünce kendileri bu tip eğitimler yapmaya başlamış. Devlet de büyük destek sunuyor tabii. Biz metal, ahşap ve inşaat, eğitim atölyelerini gezdik, çok etkilendik. İnsanlar yüksek teknoloji kullanmayı da öğreniyor. Kendilerine buraya ‘Türkiye’den insan göndersek eğitir misiniz’ dedik, ‘hay hay’ yanıtını aldık. Tek koşulları belli düzeyde Almanca bilmeleri. Önümüzdeki dönemde büyük iş gücü gereksinimleri olacakmış. Birlikte gezi yaptığımız Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası ile proje geliştirerek önce Almanca eğitimlerine başlayacağız, sonra da buradan meslek eğitimi için Siegen’e yollayacağız. Dileyen burada işe girecek, dileyen orada da çalışma olanağı bulacak. Bu işbirliği Çaycuma halkına da büyük olanaklar sunacak” dedi.

 

“ÇAYCUMA’YI VE ÇAYCUMA BELEDİYESİNİN HİZMETLERİNİ ANLATAN BİR SUNUM YAPTIM”

Lennestadt Belediye Başkanı Stefan Hundt ile yaptığı diğer temasları da anlatan Kantarcı, “Yine Sevgili Stefan Hundt ile birlikte Otto Quast adlı bir beton yapı elemanları fabrikasını gezdik. Bu fabrika bizdekilerden farklı olarak bir binadaki beton yapı elemanlarının tamamını üretiyor. Bu da inşaatlarda büyük bir hız ve ekonomi sağlıyor. Hundt’la gezdiğimiz bir başka yer de Lennestadt Camisi oldu. Lennestadt Belediyesi tarafından tahsis edilen alanda Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından yapılan camiyi inşaat halindeyken de görmüştüm. Muazzam bir eser olarak bittiğini görmekten de büyük mutluluk duydum. Yaklaşık 2,5 milyon Euro’ya mal olan cami orada farklı düşüncelere duyulan saygının ifadesi olarak yükseliyor. Akşam gala gecesinde hem Stefan Hundt, hem ben, Türk Alman dostluğu, Çaycuma Lennestadt kardeşliğini geliştirmenin önemine değinen birer konuşma yaptık. Çoğunluğu Alman olan katılımcılara Çaycuma’yı tanıtan, Çaycuma Belediyesinin hizmetlerini anlatan bir de sunum da yaptığım etkinlik duygu dolu geçti. Biz bu vesileyle dostlarımıza defne özlü doğal zeytin yağ sabunları, kestane, kestane balı ve Safranbolu lokumundan oluşan hediye paketleri sunduk. Onlar da bizlere kendi yörelerinin ürünlerinden oluşan hediyeler verdi. Yanımızda getirdiğimiz 2 adet ceviz ve 2 adet kestane fidanını, Çaycuma – Lennestadat kardeşliğinin bir nişanı olarak dikmeleri için kendilerine teslim ettik. Olağanüstü duygular yaşadığımız geziyi ertesi gün uçakla Çaycuma hava alanına dönerek tamamladık” dedi.

 

“BAHAR AYLARINDA KARDEŞLİK PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİ YAPILACAK”

Kantarcı açıklamasını, “Her yönüyle faydalı, iki ülke ve iki kent arasında ilişkilerin çok boyutlu gelişimi için çok değerli görüşmelerin yapıldığı bir gezi oldu. Ticaret ve Sanayi Odamızın değerli başkanı Zekai Kamitoğlu başkanlığındaki iş insanları heyeti de Lennestadt’tan son derece memnun duygularla ayrıldı. Son derece ufuk açıcı olan gezi ekonomik alanda da yeni işbirlikleri için de kapılar araladı. Aziz dostum Stefan Hundt ile iki kentin belediye meclisince de kabul edilen kardeşlik protokolünün bahar aylarında yapacağımız bir törenle imza altına alınmasını kararlaştırdık. İlişkilerin geldiği boyuta yakışacak görkemde bir tören yapacağız. Karşılıklı olarak kuracağımız kardeş kent komiteleri ile hem daha sıkı görüşmeler yapacağız, hem de ortaya herkese örnek bir kardeş kent modeli çıkaracağız. Bu çabalarımız Lennestadt Çaycuma kardeşliği kadar, Türk Alman dostluğuna, dünya barışına da hizmet edecek. Bize böyle bir fırsatı sunan başta Lennestadt halkı olmak üzere Belediye Başkanı sevgili arkadaşım Stefan Hundt’a, Lennestadt Belediye Başkanı 1. Yardımcısı Karsten Schürheck’e, kardeşlik kararını oy birliğiyle alan Lennestadt Beldiye Meclisinin 38 üyesine, bağımsız, Yeşiller Partisi, Sosyal Demokrat Parti, Hristiyan Demokrat Parti grup başkanlarına, Lennestadt Belediyesinin değerli daire amirleri, komisyon ve meclis başkanlarına, Uyum Meclisi Başkanı değerli kardeşim Nedim Kalembaşı’na, bize gönlü kadar evini de açan değerli hemşerimiz Turgay Tahtabaş’a, ADD Siegen Şube Başkanı Kadir Koçyiğit’e, iki kent arasında ekonomik ilişkilerin gelişimi ve mesleki eğitimin önemi konularında ufuk açıcı yaklaşımlarda bulunan Siegen Olpe IHK (TSO) Başkanı Felix Hensel’e, IHK Müdürü Klaus Gröebener’e, Viega firması sahibi Walter Viegener’e, Siegen İHK meslek eğitim bölümü eğitmenlerine, bizleri sahibi olduğu yapı elemanları fabrikasında gezdirerek bu alandaki son gelişmeleri anlatan Otto Quast’a, gezi boyunca rehberlik ve tercümanlık eden Caner Kalembaşı’na birlikte gezdiğimiz Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odasının değerli başkanı Zekai Kamitoğlu ve gezide bizlere eşlik eden iş insanı heyetine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Elde ettiğimiz sonuçların her iki ülke insanına hayırlı olmasını umuyor ve diliyorum” diyerek tamamladı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.