WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

   Germania… THY ve Atlas Global…

Bu haber 17 Haziran 2019 - 16:45 'de eklendi ve 7.595 kez görüntülendi.

Yaklaşık 15 yıl önce, dönemin Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen’i, Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Birliği(KASTOB) Genel Başkanı sevgili dostum Hasan Ekşi ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte ziyaret etmiştik. O dönemde, KASTOB bünyesinden Karabük’ü ben temsil ediyordum. Adapazarı, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Karadeniz’in tüm illerinin valilerini birer birer ziyaret ederek, KASTOB’un hedeflerini anlatmıştık.

Zonguldak Valisi Yavuz Ermen’i ziyaretimiz de, Safranbolu Kaymakamlığı yaptığı dönemden, yakın dostum olan sevgili Valimiz “Almanya’da Zonguldaklılar Gecesi var . Sen de bölgenin etkili bir gazetecisisin, birlikte gidelim.” Dediğinde, “Olur sevgili Valim” demiştim. Dönemin milletvekili Köksal Toptan, Vali Yavuz Erkmen ve bir çok Zonguldaklı ile birlikte Almanya’ya gittik. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı, Başta rahmetli İbrahim Erkal olmak üzere Türkiye’den de çok ünlü sanatçıların sahne aldığı muhteşem bir gece yapılmıştı. Dönemin Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı yanılmıyorsam Adem Çukur dostumuzdu. Gerçekten muhteşem ve etkileyici bir gece idi. Gecenin en önemli konusu, Almanya-Zonguldak uçuşlarının başlamasıydı. Bununla ilgili toplantılar yapıldı. Köksal Toptan, Yavuz Erkmen ve bir çok Zonguldaklı yetkili, Almanya’daki hemşehrilerimiz ile bu konuyu ele aldı. Zonguldak’da öyle ya da böyle bir havaalanı vardı, ama faal değildi. Henüz hizmete açılmamıştı.

Almanya’daki gurbetçi hemşehrilerimizin yoğun talepleri sonunda, Zonguldak Havaalanı faal hale getirildi. Uçakların inmesi için engel teşkil ettiği belirtilen bir tepe traşlanmaya başlandı. Aylarca, yıllarca süren uğraşlar sonunda, tepe bir hayli traşlandı.

Bu çabaların sonunda, bir Alman firması olan Germania, Düsseldorf-Zonguldak seferlerine başladı. Germania’nın ilk uçağını karşılamak için binlerce insan Çaycuma’ya Saltukova’ya gelmişti. Biz de, BRTV olarak oradaydık. Henüz uyduda değildik ama konuyu yakından bildiğimiz için ilk uçağı karşılayanlar arasında yer aldık. Şu anda, BRTV Almanya temsilcimiz olan Ali İnan’da ilk uçakta Zonguldak’a gelen yolcular arasındaydı. Bayram havası içinde karşılandı ilk uçak… Artık, yüzbinlerce hemşehrimiz mutluydu. Almanya’dan kendi yörelerine doğrudan uçak seferleri başlamıştı. Germania tam 10 yıl yaz aylarında, on binlerce hemşehrimizi Zonguldak’a getirdi.

GERMANİA İFLAS ETTİ….

Germania ile birkaç kez biz  de Zonguldak’dan, Düsseldorf’a uçmuş, dönüşte de Zonguldak Çaycuma Saltukova’ya gelmiştik. Germania’nın Şubat ayı başlarındaki iflas haberini ilk kez ZONHAV Yönetim Kurulu Başkanı Recep Kahya dostumuzun sosyal medyasında gördüm. Kendisini arayıp detaylı bilgi aldım. Aynı gün, BRTV’de milli ve yerli hava yolu şirketlerimize, bölgemizin milletvekillerine, Valilerine ve hükümete yönelik bir çağrı içeren, kısa bir film hazırlattım.  BRTV’de çok yoğun bir kampanya başlattık. BRTV Almanya temsilcimiz Ali İnan, derhal Zonguldak, Karabük, Bartın, Çaycuma ve bu bölge ile ilgili tüm sivil toplum kuruluşlarının Almanya’daki başkan ve yöneticileri ile röportajlar yaparak, sorunu kamuoyuna anında ilettik. Bizzat, Sayın Ulaştırma Bakanı ile temasa geçtim. İktidar muhalefet Zonguldak, Karabük ve Bartın milletvekilleri ile bire bir temasa geçtim. Hatta, Bartın Milletvekilimiz Aysu Bankoğlu’na TBMM’de konuyu gündeme getirmesini rica ettim. Konu hakkında bilgisi yoktu, detaylı bilgilendirdim. Başta sevgili dostum Polat Türkmen olmak üzere Zonguldak Milletvekillerini, Bartın vekilimiz Yılmaz Tunç ile Karabük milletvekillerine konunun önemini anlattım. Almanya’dan gelen ZONHAV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Recep Kahya ve Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak ile Havaalanı Müdürü Hasan Özşahin ile BRTV’de buluştuk. Eski TBMM  Başkanımız Mehmet Ali Şahin’i konu ile ilgili detaylı bilgilendirdik. Konuyu Ulaştırma Bakanı ile Sayın Cumhurbaşkanımıza ileteceğini belirtti. Bölgede ve Almanya’da ciddi bir kamuoyu oluşmuştu. Bölgenin iktidar, muhalefet milletvekilleri, Valileri, Sivil toplum kuruluşları ile Almanya’da yaşayan yüzbinlerce gurbetçi hemşehrimiz, Almanya-Zonguldak uçuşlarını istiyordu.

VE MUTLU SON  ….

BRTV olarak, bölgemizin milli uydumuz TÜRKSAT’tan yayın yapan tek yayın kuruluşu olarak biz, kamuoyu oluşturma görevini, hatta bunun da dışına çıkarak, tüm yetkili ve ilgililer ile bire bir temasa geçerek, Avrupa’daki, Almanya’daki yüz binlerce hemşehrimizin haklı taleplerini kendilerine ilettik. Ve sonunda herkes görevini yaparak, önce Türk  Hava Yollarımız İstanbul-Zonguldak seferlerini başlattı. Ardından da Cumartesi günü, yine milli bir havayolu şirketimiz olan Atlas Global, Almanya-Zonguldak seferlerini başlattı. Azimle, kararlılıkla takip edilen büyük  bir sorunumuz  çözüme kavuştu. Elbette bazı sorunla var. Havaalanının pistinin uzatılması, daha önceki yıllarda traşlanan tepenin biraz daha aşağı indirilmesi gibi sorunlar var. Zamanla bunlarda giderilecektir. Şu anda, milli hava yolu şirketlerimiz THY ile Atlas Global, bölgemiz insanını Almanya başta olmak üzere İstanbul bağlantılı olarak Dünyanın her yanına uçabiliyor.

Cumartesi gün, Zonguldak ve Karabük valileri, iktidar muhalefet Zonguldak milletvekilleri, Atlas Global’in Avrupa Müdürü Ayşe Mısırlı Mirza başta olmak üzere, Almanya’daki dev Türk Acentası Euro Star Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Sarı bölgedeki STK temsilcileri ve çok sayıda bölge insanı ile birlikte Almanya’dan gelen ilk Atlas Global uçağını karşıladık. Muhteşem bir tören oldu. BRTV olarak dev bir sorunu başından, sonuna  kadar bizzat takip etmenin ve olumlu sonuç alınmasının mutluluk ve keyfini yaşarken, en güzel sözleri de Zonguldak Milletvekili sevgili Polat Türkmen aynen şu sözlerle söyleyerek BRTV’nin emeğinin hakkını teslim etti  ve şöyle dedi: “Siz çok önemli yayıncılık görevini yaptınız. Siz on yıl önce de, bugün de tebrik ediyorum. İşte, yörenin ve insanın sesi, kulağı duygusu olmak bu demektir bana göre. Yoksa yayıncılığı herkes yapabilir. Günlük gördüğü şeyleri… Ama, önemli hizmetlere imza atmanız nedeni ile sizi yürekten tebrik ediyorum.”

Bölgenin önemli bir siyasi aktörü böyle diyorsa, bize de mutlu olmak, gurur duymak ve çok daha  yeni hedeflere kilitlenmek düşer.

 

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ismail 7818 Haziran 2019 / 10:23Cevapla

oradan karabük’e bi de hızlı tren istanbul dan 2 saatde karabük tesiniz