WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

YÜCEL-RECEP ÖZÇELİK FEN LİSESİ….!

Bu haber 22 Eylül 2021 - 23:48 'de eklendi ve 7.581 kez görüntülendi.

Karabük sevdalısı, ömrü Karabük’te geçmiş, iş hayatında başarılı olmuş, şehir merkezinde kendi adını taşıyan modern bir İşhanı, ilimizin ve ülkemizin çeşitli yerlerinde gayrimenkuller edinmiş 87 yaşında bir büyüğümüzü yazmak istiyorum. Karabük’te belli bir yaşın üzerinde hepimizin bildiği, tanıdığı Recep Özçelik bu değerli büyüğümüzün adı. Recep amca, geçtiğimiz yıl ciddi sağlık sorunları yaşadı. Yapılan tedavileri sonunda şu anda çok şükür iyi durumda. Recep Özçelik’i şunun için yazıyorum. Kendileri, ilimize bir FEN LİSESİ yaptırmak istiyorlar. Bu isteklerini, önce eşi Yücel hanım ve ailesi ile konuştuktan sonra, ilgililere Karabük’e bir FEN LİSESİ yaptırmak istediğini, yer bulunması halinde inşaata derhal başlayacağını belirtiyor.

İlimizdeki ilgililer ve yetkililer, Recep amcaya “İlimizde bir Fen Lisesi var. İkinci bir Fen Lisesi’ne ihtiyaç yok. Başka alanda okullara ihtiyacımız var, o okullardan birini yaptırır mısınız?” diyorlar. Recep Özçelik, net konuşuyor “Fen Lisesi yaptırmak istiyorum, Fen Lisesi’nden başka bir okul yaptırmayı düşünmüyorum.” Konunun tam bu safhasında, Recep Özçelik amcamızın aklına BRTV geliyor, biz geliyoruz. Bize bir mesaj gönderiyor… Mesaj aynen şöyle:

“Sayın Çetinkaya

Kardeşim Karabük’te FEN LİSESİ Yapmak istedim. Önce il genel meclisi ile sonra İl Milli Eğitim Müdürü ve müspet cevap alamadım. Sonra AK Parti İl Başkanı ve Milletvekili  Sn. Niyazi Güneş ile başka okul diye, Fen lisesine sıcak bakmıyorlar. Az önce Niyazi bey ile telefon görüşmemizde isterseniz Milli Eğitim Bakanı veya Sayın CUMHURBAŞKANI’na konuyu taşıyarak müspet neticeyi alırsınız dedim. Fen lisesi yaparsam dışarıdan da çocuğu veya çocuğu ile ailesi de gelir. Müsait zamanınızda telefon görüşelim. Konuştuklarımı anlatırım. Karabük ruhunu kaybetti. İyi akşamlar dilerim.”

Bu mesajı aldığım anda, Recep Özçelik amcamızı aradım. Gelişmeleri anlattı. Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, AK Parti İl Başkanı İsmail Altınöz ve AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş ile yaptığı görüşmeleri anlattı. Biz de, hemen ardından sözü geçen dostlarımız ile görüştük. Milli Eğitim Müdürümüz, konuyu en iyi bilen ve il Milli eğitiminin başındaki yetkili olarak, bize Karabük’te bir Fen Lisesi olduğunu, şu anda ikinci bir Fen Lisesi’nin ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel izni ile yapılabileceğini belirtti. AK Parti İl Başkanı ve Sayın vekilimiz Niyazi Güneş’te Milli Eğitim il Müdürü’nden aldıkları bilgiler çerçevesinde, Recep Özçelik amca ile konuştuklarını belirttiler. Biz konu ile ilgili, bir haber yaptık. Yaptığımız haberi de, uzun yıllardan bu yana tanıdığımız Milli Eğitim Bakanı dostumuz Prof. Dr. Mahmut Özer’e ilettik.

BİZ NEDEN MÜDAHİL OLDUK…

Şimdi şehirde ilgili, ya da ilgisizler diyebilirler ki, “sana ne Recep Özçelik’in okul yaptırmasından. Sen neden karışıyorsun bu işe…” neden karıştığımızı kısaca özetleyelim. 1980’lı yıllar Eflani’de Yatılı Bölge Okulu inşaatı yıllarca yarım kalmış, umutlar kesilmiş inşaat çürümüş durumda iken, çok genç bir gazeteci iken sorunu dönemin efsane Milli Eğitim Bakanı rahmetli Avni Akyol’a TRT’de Cumhuriyet tarihinin ülkemizdeki Araştırmacı-Gazeteciliğinin en önemli isimlerinde Uğur Dündar’ın sunduğu Hodri Meydan programında canlı yayında ilettik. 3 ay içinde, okulun ihalesi yapıldı. 1.5 yıl içinde lojmanları ile birlikte tamamlandı. Şu anda, KBÜ Eflani Meslek Yüksek Okulu olarak halen hizmet veriyor.

Yine yıllar önce, Yücel Ailesi çok iyi niyetler ile Yenişehir’de Huzurevi inşaatına başladı. Temeli atıldı, su basman seviyesine geldiğinde, aileye dediler ki, “Burası SİT alanı imiş, buraya inşaat yapamazsın.” Ve, ardından da inşaatı mühürlediler. Yücel Ailesi bir basın bildirisi ile durumu kamuoyuna açıkladığı ve huzurevini yapmaktan vaz geçtiği anda, devreye girdik. Basın bildirisinin bize ulaştığı gün, dönemin Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Devlet Bakanı dostumuz, bölgemizde ve ülkemizde önemli hizmetleri bulunan Hasan Gemici’ye ulaşıp, ertesi gün rahmetli Genel Müdürümüz Remzi Tüfekçi ile birlikte Ankara’ya giderek sorunun 24 saat içinde çözümüne katkı verdik. Mühür kalktı, inşaat hızla devam etti. Yenişehir’deki Yücel Huzurevi 20 yılı aşkın bir süreden bu yana hizmet vermeye devam ediyor.

Bir çok örnek daha var ama, son örneklerden biri de Safranbolu’da yapımı yeni tamamlanan Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi… Tam bir yılan hikayesine dönen, bu okulun yapımında en az 3 kez devreye girdik. Yer konusunda oluşan ve iki yıldan fazla zaman kaybına neden olan sorunun çözümü için bizzat içişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya giderek Bakan emri ile sorunun çözümünü sağladık. İsim sorunu oldu, yine devreye girdik. AK Parti iktidarları boyunca ilimize birçok hizmetine bizzat tanıklık ettiğimiz, dostumuz, Ağabeyimiz TBMM eski Başkanı Mehmet Ali Şahin’e sorunu bir bilgi notu ile ilettik. Sayın, Başkanımız Yüksek İstişare Kurulu toplantılarında iki kez konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza arz etti. Hatta, ikincisin de, bir bürokratın “Sayın Cumhurbaşkanım YÖK’ün isim verme konusunda bazı prensipleri varmış. O yüzden veremiyorlarmış” dediğinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın “Ayet mi varmış?” diye haklı bir tepki gösterdiğini de biliyoruz. İşte, bu yüzden sanırız Recep Özçelik amcamız da, ilimize yaptırmak istediği Fen Lisesi konusunda çıkan sorunun çözümü için, bize önemli bir görev yükledi. Ve, biz bu yazıyı kaleme alırken, onur duyacağımız bir mesaj daha gönderdi bize. O mesajı da aynen şöyle:

“Fen Lisesi yapılması konusunda benim adıma tam yetkili olup; gereken yerlerde gerektiği gibi yazar ve TV yayını yapabilirsiniz. Teşekkür ederim. Recep Özçelik. Karabük merkezde tabii…”

ÇOK HIZLI ÇÖZÜLMESİ GEREKEN BİR PROBLEM…

Recep Özçelik amcamız 87 yaşında, Allah’tan kendilerine sağlıklı uzun ömür diliyorum. Karabük’e Fen Lisesi yapılması konusundaki iradesi ve kararlılığı kesin. Eşi, Yücel hanımefendi de Recep amcanın bu konudaki kararına içtenlikle destek veriyor. Yapılacak olay, çok hızlı biçimde Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Sayın Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Mahmut Özer’in iradesi ile ilimizdeki ikinci Fen Lisesi’ne izin verilmesidir. Fen; fizik, kimya, matematik ve yaşam biliminin ortak adıdır. Fen, yaşamın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, Karabük’te ikinci bir Fen Lisesi olmaz, başka okul yapın diye kestirip atmak işin kolay yönüdür. Zor olanı, bu problemi çok hızlıca çözüp, YÜCEL-RECEP ÖZÇELİK FEN LİSESİ’nin ilimize kazandırılmasıdır.

Biz, konunun takipçisiyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türker İnanoğlu’nun adının yaptırdığı İletişim Fakültesine verilmesindeki sorunun çözümü sırasında “Neden Türker beyin adı verilmiyormuş, Ayet mi varmış” şeklindeki kararlı tutumu ve iradesinde olduğu gibi Karabük’te ikinci bir Fen Lisesi olmaz diye bir “ayet” olmadığına göre, YÜCEL-RECEP ÖZÇELİK FEN LİSESİ olur, hem de çok güzel de olur…!

 

 

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.