WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

Yalancı Baharmış!

Köşe yazıları

BATI KARADENİZ’İN KALBİ CUMHURİYET KENTİ KARABÜK

Bu haber 22 Ağustos 2023 - 15:10 'de eklendi ve 2.548 kez görüntülendi.

Bugün kardeşim Osman ve Genel Müdürümüz Zafer Acar ile birlikte ilimizin yeni Valisi Mustafa Yavuz’a “hayırlı olsun” ziyaretinde bulunduk. Sayın Valimizin son derece sıcak ve samimi karşılamasının ardından, Karabük ile ilgili detaylı bir sohbet imkanı bulduk. Biz, Karabük’ü anlattık. Karabük’ün önemli günlerini 3 Nisan 1937 tarihinin Türkiye’de sanayinin başlangıç tarihi olduğunu ve Karabüklüler olarak top yekün, bu tarihin Türkiye’de Sanayi Günü olması için mücadele verdiğimizi belirttik. Sayın Valimiz, “Türkiye’de Sanayi Günü yok, bildiğim kadarı ile mükemmel olur.” dedi. Karabük’ün il olduğu tarihi olan 6 Haziran 1995’de Karabüklülerin heyecanını anlattık. Karabük’ü il yapan dönemin Başbakanı Sayın Prof. Dr. Tansu Çiller ile zaman zaman görüştüğümüzü, özellikle Karabük’ün il olduğu tarih olan her yıl 6 Haziran tarihlerinde Sayın Çiller ile röportaj yapıp Karabük halkı ile buluşturduğumuzu belirterek, sabahtan yine bir telefon görüşmesi yaptığımızı ve kendilerine başarı dileklerini ilettiğini belirttik.

Sayın Valimize, Valilik makamına oturduğunda yaptığı basın açıklamasında, Karabük için “BATI KARADENİZ’İN KALBİ” nitelendirmesi yaptığını hatırlattık. Sayın Valimiz, “Batı Karadeniz haritasını elinize aldığınızda Karabük ilimizin; Sinop, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Bolu, Düzce illerinin tam ortasında yer aldığını görürsünüz. Dolayısı ile Karabük Batı Karadeniz’in kalbidir” dedi. Karabük için Cumhuriyet Kenti Karabük sloganını kullandığımızı, başına “Batı Karadeniz’in kalbi” ni de eklediğimizde “BATI KARADENİZ’İN KALBİ CUMHURİYET KENTİ KARABÜK nasıl olur Sayın Valim”dediğimizde “Evet, mükemmel olur” dedi Sayın Valimiz.

Karabük’te önümüzdeki dönemdeki moda değimi ile mottomuz, bizim bildiğimiz tabiri ile sloganımız “BATI KARADENİZ’İN KALBİ CUMHURİYET KENTİ KARABÜK” olacak artık. Günlerden bu yana “Karabük’te yeni dönem” derken işte bunun için diyoruz. Yeni, milletvekilleri, yeni Rektörümüz, yeni bürokratlar ve yeni Valimiz ile birlikte yeni döneme girdik. “Sahipsiz Karabük” diye üzüldüğümüz çok kötü bir dönemden, yeni ve umutlu bir döneme başlıyoruz.

Sayın Valimiz sohbetimizin bir bölümünde de, Safranbolu başta olmak üzere bölgemizin film ve dizi çekimleri için son derece ideal bir yer olduğunu belirterek “Bir dizi için ya da film yapımcısı için aranan bütün özellikler Karabük’te ve çevresinde var. Karabük sanayi kenti, Safranbolu Türkiye’de eşine rastlanmayacak güzellikte bir tarihi dokuya sahip.. Karabük’ün hemen bir saat yakınında, Fatih Sultan Mehmet’in ‘Lala Lala Çeşm-i Cihan bumu ola..?’ dediği Amasra var. Yine bir saat uzaklıkta, Zonguldak’ta yer altı maden ocakları var. Bir saat yakınımızda doğa cenneti Bolu ilimiz var. Hemen yanı başımızda, Pınarbaşı’nda Dünya’nın ikinci büyük kanyonu olan Valla kanyonu sinemacılar için bulunmaz bir güzellik.” dedi. “Bir zamanlar Çukurova” dizisinin Adana ve Mersin’de çekildiğini, diziyi çekenlere her türlü kolaylığı sağladıklarını anlatarak “Safranbolu merkezli bölgemizde de mutlaka filmler ve diziler çekilmeli. Bu konuda birlikte çaba harcamalıyız” dedi.

Dün Karabük üniversitemizin yeni rektörü ile görüştüğünü belirten Sayın Valimiz Mustafa Yavuz, Karabük üniversitemizin çok daha gelişmesi ve Türkiye’de gıpta ile bakılan bir bilim yuvası olması ve Karabük halkı ile bütünleşmesi konusunda Rektörümüz Prof. Dr. Fatih Kırışık ile görüşme yaptıklarını belirtti.

Karabük’ün Türkiye’nin her yerinden gelen çok değerli vatandaşlarımız tarafından oluşturulmuş ve birbirine çok iyi kaynaşmış bir il olduğunu kısa zamanda gözlemlediğini belirten Valimiz Mustafa Yavuz, “bu kardeşlik-birlik ve beraberlik duygularının daha da güçlenmesi için hep birlikte çaba harcayacağız” dedi.

Pazar günü Karabük’ün bazı mahallelerini ve şehir merkezini gezdiğini, halkın sıcak ve samimi ilgisinden çok mutlu olduğunu belirterek “Soğuksu mahallemizde 12-13 yaşındaki çocukların asker selamı vermeleri dikkatimi çekti. Hoşuma da gitti”dedi. Soğuksu mahallesinde çocukların neden asker selamı vermiş olabileceklerini bize sordu.

Henüz Karabük’te göreve başlamadan, Valilik konutuna bitişik arazide ilimize yapılması uzun yıllar önce planlanan ve yıllar önce temeli atılan Tapu Kadastro binası temelini gördüğünü, ilgili müdürden konu ile ilgili bilgi aldığını ve en kısa zamanda oraya bir çözüm bulunacağını belirterek, yayınlarımıza karşı duyarlılığını da göstermiş oldu.

Sayın Valimiz ile sohbetimizde en çok dikkatimizi çeken ve bizi mutlu eden, yeni dönemde Karabük’te “ortak akıl”ın ön planda olacağını bizzat kendilerinden duymamız oldu. Eskilerin deyimi ile “Meşveret” kültürü artık Karabük’te hakim olacaktır. Meşveret, istişare demektir. Ortak akıl demektir. Bir konu hakkında konuyu bilenlerden fikir almak, işin ehline danışmaktır.

Ziyaretimizin son bölümlerinde Karabük dışındaki özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük ille başta olmak üzere ülkemizin hemen her ilinde Karabüklülerin olduğunu, Karabük’teki nüfusumuz kadar il ve ülke dışında da Karabüklülerin olduğunu kendilerine anlattık. Almanya ve Avrupa’daki Karabüklüler ilgili bilgiler verdik. Almanya’daki Karabüklüler Derneğimizin varlığını anlattık.

Sayın Valimizi en çok mutlu eden bilgilendirmelerimizden biri de, Karabük’ü kalbi olarak nitelendirdiği Batı Karadeniz bölgesindeki tek Türksat uydu kanalı olan BRTV’nin Karabük merkezli olması oldu.

40 yıllık gazetecilik deneyimim ve iddia ile yazıyorum ki, Mustafa Yavuz Valimiz Karabük’te görev yaptığı süre içinde mutlaka Karabük’te eserler bırakacaktır. “Ortak akıl” ile yönetilen şehirlerde huzur olur, başarı olur. Bu duygularla, İlimizin Valisi Mustafa Yavuz’a “BATI KARADENİZ’İN KALBİ CUMHURİYET KENTİ” Karabük’te başarılar diliyoruz.

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.