WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ GURURUMUZ OLDU

Bu haber 05 Eylül 2020 - 21:55 'de eklendi ve 5.936 kez görüntülendi.

 

Karabük’te gazeteciliğe başladığımız 1980’li yıllarda, Zonguldak’ın ilçesi olan Karabük’ün hayalleri vardı. Hedefleri vardı. Son derece dinamik STK’ları vardı. Öz Çelik İş Sendikası Karabük ilçesinin ordusu gibiydi. Ticaret Odası, Esnaf Odaları ve diğer sivil toplum kuruluşları gerçekten çok dinamikti. Şehirde, oturup kalkmasını bilen, fikir üreten, sözleri dinlenen, arkasına kitleleri katabilen lider vasıflı insanlar vardı.

Zonguldak’a ulaşım ancak tren ile gerçekleşebiliyordu. Karayolu ile gitmek için, başka bir ilin sınırlarından geçerek(Bolu ya da Bartın) kendi ilimize ulaşabiliyorduk. Karabüklüler, il olmak için çok büyük mücadeleler verdi. İlimize gelen her siyasi parti liderine “İl olmak istiyoruz” diye haykırdı. Çeyrek asır önce, 6 Haziran 1995 tarihinde Karabük il oldu. Bu yıl, 25. Yılını BRTV olarak çok özel bir program ile kutladık. Karabük’ün il yapıldığında Başbakan olan Sayın Tansu Çiller, o dönemin SHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı olan Sayın Murat Karayalçın, Tansu Çiller’in Genel Sekreteri ve Enerji Bakanı Sayın Şinasi Altıner’i arayarak o günleri konuştuk. İlimizde, görev yapmış Valilerimizi tek tek arayarak hepsi ile konuştuk. Sayın Çiller başta olmak üzere, Sayın Karayalçın ve Sayın Altıner ile tüm Valilerimize 25. Yıl anısına birer plaket yaptırdık. Zafer Acar ile birlikte yaptığımız 3 saati aşan canlı yayınımız büyük yankı uyandırdı.

Karabük’ün il olmasının dışında, sürekli zarar eden teknolojisi tamamen eskiyen Karabük Demir Çelik Fabrikalarının da kurtarılması ve düzlüğe çıkması için çok büyük mücadeleler verildi. İl mücadelesi gibi, Karabüklüler olarak Kardemir’i de bugünkü noktasına getirmeyi el birliği ile sağladık.

ÜNİVERSİTE HAYALİ İÇİN YANIP TUTUŞTUK…
İl olma, Kardemir’in verimli bir kuruluş olması, orada çalışan emekçi kardeşlerimizin ve ailelerinin huzur ve güven içinde olmaları hayallerimizin yanı sıra Üniversite hayalimiz vardı. Bir yandan Karabük’te Teknik Eğitim Fakültesi, diğer yandan da Safranbolu’da Turizm Meslek Yüksekokulu açıldı. Karabüklüleri yüksekokullar tatmin etmiyor. Üniversite hayalleri kuruyordu. Her Karabüklü için Üniversite bir aşk, hatta bir kara sevda gibiydi. Ve, nihayet Karabüklüler 29 Mayıs 2007 tarihinde çok arzu ettikleri üniversitelerine kavuştu. Şehirde topyekün bir seferberlik başladı. Biz, BRTV olarak yine o günlerde, Karabük Teknik Eğitim Fakültesi’nin sınıf, anfi gibi bir çok bölümünün yapılmasında kampanyalar başlattık. Şehirdeki yardımsever insanlara tek ulaşıp, her birinin birer ikişer sınıf ve anfi yapmasına sağladık. Bugün, KBÜ Teknik Eğitim Fakültesi’ndeki sınıfların girişince yazan isimler o günlerin birer anısıdır.

Karabük’te hayırsever iş adamları ve özellikle de Kardemir, büyük bir hızla yeni fakülte binaları yapmaya başladılar. Karabük’ün en büyük şanslarından biri, Karabük Üniversitesi’nin rektörlüğüne genç, dinamik ve vizyon sahibi Prof. Dr. Burhanettin Uysal gibi idealist yöneticinin atanması oldu. Bir şantiye şefi gibi, Karabük Üniversitesi kampüsünü bir yandan dizayn ederken, diğer yandan da şehirle bütünleşerek, yeni yeni fakülte binalarının yapılmasını sağladı. O dönemde, Başbakan Yardımcılığı, TBMM Başkanlığı gibi çok önemli görevlerde bulunan Mehmet Ali Şahin’in ve dönemin milletvekilleri, Belediye Başkanı ve Karabük’ün yönetiminde söz sahibi olanların da çok yakın ilgileri ile Karabük Üniversitesi Anadolu’daki diğer üniversitelerden çok öne geçti.

Burhanettin Uysal’ın görev süresinin sona ermesi ve Karabük milletvekili olarak TBMM’ye girmesi ile birlikte, yerine Prof. Dr. Refik Polat rektör olarak göreve başladı. Sessiz, sakin ancak derinden giden Refik Polat, uluslararası öğrencilerin Karabük Üniversitesi’ni tercih etmeleri için Türk Dünyası, Afrika, Asya’da bir çok ülkede adeta mekik dokudu, KBÜ’ye ziyaret ettiği ülkelerden, gelecek vaad eden öğrenciler getirdi. Kaliteli eğitime ağırlık verilmesi yönünde çalışmalar başlattı.

Karabük Üniversitesi 2 yıldan bu yana, uluslararası üniversite derecelendirme kuruluşlarından biri olan Times Higher Education(THE) tarafından, Dünyadaki ilk 1000 üniversite arasında gösteriliyor. Türkiye’den ilk 1000’de 11 üniversite alıyor. Karabük Üniversitesi Ankara ve İstanbul dışında bu büyük başarıyı elde eden tek Üniversite… Karabük’te bu başarı büyük mutlulukla karşılanırken, elbette ihtiyatla yaklaşanlarda var. Kim ne şeklide yaklaşırsa yaklaşsın, bir üniversite derecelendirme kuruluşu, ilk bin üniversiteyi açıklamış ve Karabük Üniversitemizde, Türkiye’den 11 üniversite içinde yer almışsa biz bundan mutluluk duyarız.

Yıllar önce, üniversite hayali ile yanıp tutuşan ve üniversiteyi çok arzulayan, Karabüklülere bugün bu büyük başarıyı yaşatan başta KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat olmak üzere, tüm yöneticilerine, bilim adamlarımıza, öğretim görevlilerimize, idari ve teknik personele ve on binlerce öğrencimize teşekkür ediyoruz. Tebrikler KBÜ….

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.