WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

Yalancı Baharmış!

Köşe yazıları

KBÜ’DE YENİ DÖNEM…

Bu haber 09 Ağustos 2023 - 17:45 'de eklendi ve 5.054 kez görüntülendi.

Karabük Üniversitesi’nde yeni bir dönem başladı. İki dönem, Rektörlük makamında bulunan Prof. Dr. Refik Polat’ın görev süresinin dolmasının ardından, Prof. Dr. Fatih Kırışık Rektör olarak atandı.

Bugün Genel Müdürümüz Zafer Acar ile birlikte, Karabük Üniversitemizin yeni Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık’ı ziyaret ettik. Uzun bir süre çok detaylı sohbetimiz oldu. 28 yıllık geçmişi olan ve son 10 yıldan bu yana uydu yayıncılığı ile Batı Karadeniz Bölgemizin tek Türksat uydu kanalı olma özelliğini taşıyan BRTV’yi anlattık.

Karabük Üniversitesi’nin rahmetli kurucu rektörümü Prof. Dr. Burhanettin Uysal döneminde başta Kardemir olmak üzere, Karabük’teki sanayiciler, iş dünyası, Karabük Basını ve Karabük halkı ile son derece barışık ve uyum içinde olduğunu, ancak son yıllarda üniversitemizin Karabük halkından kopuk bir görünüm sergilediğini dile getirdik.

Karabük Üniversitemizin yeni rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık ile yaklaşık bir saat süren görüşmemizde, kendilerinin karşısındakini can kulağı ile dinlediğini, önerilere açık olduğu ve Karabük halkı ile en kısa zamanda üniversitemizi bütünleştirme arzusu içinde olduğunu çok büyük memnunlukla gözlemledik. Uzun yılların bazı alışkanlıklarını bir anda silmek, yok etmek elbette zor. Ancak, gözlemleyebildiğimiz kadarı ile çok süratli biçimde, üniversiteyi Karabük halkından koparan yönetim anlayışı sona erecek. Karabük’ün çok önemli değerlerinden ve markalarından biri olan Karabük Üniversitemiz yeniden her Karabüklünün gurur duyacağı bir üniversite haline gelecek.

Görüşme sırasında, Uluslararası öğrenciler konusunda da yeni rektörümüzün sayıdan çok, nitelikli öğrenciye ağırlık verileceğini belirtmesi bizi ayrıca mutlu etti.

Görüşme öncesinde, Karabük’teki arıcılarımızın üniversitemiz bünyesinde “Arıcılık Y.O.” açılması ile ilgili önerisini kendilerine ilettik. Bölgemizin ıhlamur ormanları ile kaplı olduğunu, 180-200 ton/yıl bal üretildiğini belirterek, bu bölgelerde sadece Düzce’de benzeri bir okul olduğunu, Karabük’te de açılmasının faydalı olabileceğini dile getirdiğimizde, yardımcılarına ve ilgililere “İki yıllık bir Arıcılık Y.O. ile ilgili araştırma yapalım” dedi.

Görüşme de Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz ile Genel Sekreter Lütfü Köm’de hazır bulundu. KBÜ Eğitim Araştırma Hastanesi ile yeni rektörümüzün bizzat ilgilendiğini, hastanenin Karabük halkına daha verimli hizmet verebilmesi için çaba harcayacaklarını belirtmesi de son derece önemliydi.

Almanya başta olmak üzere Avrupa’daki Karabüklülerden, Zonguldak, Bartın ve Batı Karadenizli hemşehrilerimizin kulaklarını çınlattık. Onların, 60 yıl önce iş aş için Avrupa’ya gittiklerini, günümüzde artık 4. nesilin Avrupa’da olduğunu ve bir çoğunun “Batı Avrupalı Türkler” olarak Avrupa’da yerleşik düzene geçtiklerini konuştuk. Bizim, daha önceki yıllarda da hayalimiz olan Zonguldak, Karabük ve Bartın üniversitelerimizin ilgili birimlerinin Avrupa’daki bölge insanlarımız ile ilgili sosyolojik bir araştırmayı birlikte yapmaları önerimizi dile getirdik. İlk fırsatta, Almanya’daki Karabüklüleri ziyaret etme konusunda da sohbetimiz oldu.

Görüşmenin sonunda, Karabük içindeki ve yurt içi-yurt dışındaki hemşehrilerimize kısa bir haber niteliğinde çekim yapma isteğimize de Sayın rektörümüz olumlu baktı. Haber bültenimiz için ziyaretimiz ile ilgili bir çekim gerçekleştirdik. Ayrılımdan önce, ayak üzeri bir süre daha görüştük. Karabük basınındaki tüm arkadaşlarımız için üniversitemizin, her birimizin gözbebeği kadar önemli olduğunu, rahmetli Prof. Dr. Burhanettin Uysal döneminde üniversite Rektörü ve yönetimi ile basınımızın çok yakın ilişkiler içinde olduğunu, sık sık biraraya gelindiğini ve Karabük basınının o günleri özlediğini belirtik, kısa bir süre içinde Sayın rektörümüzün Karabük basını ile bir araya gelmesinde çok büyük fayda olacağı önerisinde bulunduk. Bu önerimize de çok sıcak baktı.

Görüşmenin ardından Genel Müdürümüz Zafer Acar ile yaptığımız değerlendirmede, Karabük Üniversitesi’nde yeni bir döneme girildiğini, yeni rektörümüzün uzun süredir Karabüklülerden kopuk olan üniversitemizi en kısa sürede Karabük halkı ile yeniden bütünleştireceği izlenimi edindiğimizi düşündük. Özellikle, Zafer Acar hislerinde yanılmaz. Benim de izlenimim ve gözlemim bu yönde. Bu dileklerle, KBÜ üniversitemizin yeni rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık’a hayırlı olsun dileklerimizi bir kez daha iletiyoruz. Dileriz, rahmetli Prof. Dr. Burhanettin Uysal gibi Karabük halkının gönlünde taht kurar. Son dönemlerde, hep Karabüklü rektör isteği dillendirildi, hatta bu konuda siyasi bir takım söylemlerde de bulunuldu. Fatih hocamız, umar ve dileriz her Karabüklünün gönlünde “Fahri Karabüklü” olarak yer alır ve görev süreleri dolduğunda, ardından çok güzel sözlerle anılır.

 

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.