WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

Yalancı Baharmış!

Köşe yazıları

MOBESE GÖRÜNTÜLERİNDEN RAHATSIZ OLANLARA İTHAF OLUNUR…!

Bu haber 29 Ağustos 2023 - 18:11 'de eklendi ve 13.713 kez görüntülendi.

30 Haziran 2022 tarihinin ilk saatlerinde, Karabük-Safranbolu karayolunun Bulak Kavşağı mevkiinde elim bir trafik kazası meydana geldi. Safranbolu’dan Karabük yönüne gece 01.12 sıralarında gelmekte olan Karabük Valisi Fuat Gürel’in oğlu Ali Emre Gürel’in kullandığı araç ile Salih Portakal’ın kullandığı araç Bulak kavşağında çarpıştı. Görüntülerden anlaşıldığı kadarı ile Safranbolu’dan Karabük yönüne doğru gelmekte olan araç, 5000 Evler’den 100. Yıl yönüne gitmek için Bulak kavşağını geçmekte olan aracın arka kısmına aşırı süratle çarptı.  Feci kaza sonunda Karabük’te çok sevilen emekli öğretmenlerimizden Salih Portakal ile eşi Behiye Portakal kaza sonunda feci şekilde vefat ettiler.

Aradan bir yıldan fazla bir süre geçti ve Bulak kavşağındaki feci kaza Karabük ve Türkiye gündemine yeniden geldi. Öncelikle, olayın yeniden gündeme gelmesinin en önemli nedeni acılı Portakal ailesine bir sigorta şirketi tarafından Kastamonu İcra Dairesi’nden gönderilen 174 bin TL. lik ödeme emridir. Acılı ailenin yakınları tarafından bu durum bana bildirilince, bırakın bir gazeteciyi insan olarak şok oldum, üzüldüm. Kazada rahmetli olan Behiye-Salih Portakal çiftinin oğlu Erdem Portakal’a ulaştım. Çok üzgündü. Konuştukça üzüntüsünün daha da arttığını hissettim. Ve, konuşmasının bir bölümünde, “Biz Portakal ailesi olarak bu kazadan sonra kendimizi çok yalnız hissettik” dedi. Son derece haklıydı. Bir yanda, Karabük ilinin Valisinin oğlu ve elbette ilin Valisi… Bir yanda, herkesin dürüstlüğü ile tanıdığı ve son derece mütevazi bir insan olan Salih Portakal ve eşi Behiye Portakal.. Ve, son derece terbiyeli yetiştirildiği her halinden belli geride kalan iki evladı.. Karabük basını olarak biz o dönemde, kaza haberini bir iki gün yayınlamakla yetindik. Mobese görüntülerine o günlerde ulaşamadık.

Portakal ailesinin evlerine icra gönderilmesi ve ardından bizim yaptığımız araştırmalar sonunda, olay anı mobese görüntülerine ve olay yerine ilk gelen araç sürücüsünün ifadesine ulaştık. Mobese görüntüleri elimize 23.08.2023 Çarşamba akşam saatlerinde ulaştı. Bir gün sonra da, BRTV’nin haber bültenlerinde kamuoyu ile görüntüleri paylaştık. Bir iki gün, Karabük gündeminde yoğun biçimde konuşulmaya başlanan feci kazanın mobese görüntüleri ulusal basının da dikkatini çekti. Bize ulaşan, ulusal basındaki dostlarımıza da görüntüleri ve olay ile ilgili bilgileri ilettik. Dün ve bugün, olay ülke gündeminde geniş kitlelere ulaştı. Milyonlarca insan BRTV olarak bizim ulaştığımız görüntüleri izledi.

Bugün de, Karabük eski Valimiz Fuat Gürel sosyal medyasında, “Dostlar, geçen sene oğlumun karıştığı bir kaza üzerinden, birkaç gündür bazı basın yayın organlarında ve kişiler tarafından asılsız ve tek taraflı bilgi ve belgeler üzerinden algı oluşturma, yıpratma ve linç kampanyası düzenlenmektedir. Olayın doğrusunu birde bizden dinleyin… Rabbim kimseye bela kaza yaşatmasın.” diyerek avukatının yaptığı basın açıklamasını yayınladı. Biz de BRTV internet sitemizde avukatı aracılığı ile yapılan açıklamayı aynen yayınladık. Açıklamada, “İstanbul Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi tarafından tali yoldan ana yola girerken kendisine kırmızı ışık yanan Salih Portakal’ın asli kusurlu, ana yolda seyreden ve kendisine sarı fasılalı ışık yanan Ali Emre Gürel’i ise tali kusurlu bulunduğu” vurgulanmıştır. Açıklamada ayrıca, Vali Gürel’e karşı kişisel menfaatleri ve basın ahlak kurallarını hiçe sayan kişiler tarafından Karabük yerel basınında ve ulusal bazda yayın yapan kişi ve kuruluşlardan söz edilmiştir. Açıklamanın tamamı internet sitemizde mevcuttur.

Söz konusu açıklamada, Valinin oğlunun alkollü ve uyuşturucu kontrolünün yapıldığından bahsedilmesi de ayrıca dikkat çekicidir. BRTV olarak bizim yayınlarımızda ve takip edebildiğimiz kadarı ile ulusal basında ne alkol ne de uyuşturucudan söz eden basın yayın organı olmamıştır. Belki bazı sosyal medya kullanıcıları, “acaba böyle bir durum var mıdır?” şeklinde yorum yapmış olabilirler. Kaldı ki, zaten kazadan sonra ilgili merciler ve sağlık kuruluşları gerekli kontrolleri yapmışlar ve raporlarını tanzim etmişlerdir.

Biz, gazetecilik görevimiz gereği kamuoyunu aydınlatmak, bilgilendirmek için Portakal ailesinin evine gelen 174 bin TL lik icra konusunu ve olay anının mobese görüntülerini yayınladık. Bunları yayınlamakta bizim kamu vicdanı adına hem gazetecilik, hem de insanlık görevimizdir. Mobese görüntülerinde, Sayın Valinin oğlunun yaptığı aşırı hız her vicdan sahibi vatandaş tarafından zaten görülmüştür.

Karabük yerel mahkemesindeki yargılama tamamlanmış, yerel mahkeme kararını vermiş ve Portakal ailesi tarafından yerel mahkemenin kararı İstinaf mahkemesine taşınmıştır. Yargı süreci yerelde tamamlanmış, ancak üst mahkeme olan İstinaf’ta devam etmektedir.

KIRMIZI FASILALI IŞIK, SARI FASILALI IŞIK ASIL SORUN OLAN…

Karabük eski Valisi Fuat Gürel’in avukatının yaptığı açıklamada bizde can alıcı yerlerden biri, Bulak Kavşağı’nda Valinin oğlu Ali Emre Gürel’in sarı fasılalı ışıkta tali kusurlu, olayda rahmetli olan Salih Portakal’ın ise kırmızı fasılalı ışıkta asli kusurlu olduğu bölümüdür.

Bize göre, bir başka kusurlular daha vardır. Karabük-Safranbolu karayolu gibi gece geç saatlerde de çok yoğun olan bir karayolunda ve tali olarak adlandırılan 5000 Evler’i, 100. Yıl Mahallesine bağlayan Bulak kavşağında “sarı fasılalı” “kırmızı fasılalı” ışıkları adeta gece yarısı PAVYON IŞIĞI gibi pır pır her sürücünün gözlerini alacak şekilde yakanlardır asıl kusurlu olanlar. Bu kadar yoğun olan bir karayolunda sinyalizasyonu gece 24.00’den sonra neden, Sarı-kırmızı fasılalı bizim tabirimiz ile Pavyon ışıkları gibi yanıp söndürdünüz? 2 hemşehrimizin feci şekilde can verdiği kaza sonrası sinyalizasyonu hemen neden 24 saat çalışır hale getirdiniz? Sorumlu olarak ilk akla Karayolları yetkilileri gelmesine rağmen, feci kazanın taraflarından birinin babası olan Karabük Valisi Fuat Gürel’in bu ihmalde sorumluluğu, vebali, ihmali yok mudur? Mobese görüntülerini yayınlayan ve bu feci olayın görüntülerini Türkiye’ye duyuran yerel ve ulusal basın mensuplarına soruşturma açılsın… Ama, Bulak Kavşağı’nda ihmali olanlara da soruşturma mutlaka açılmalıdır. Orada, ışıklar Sayın avukatın açıklamasında olduğu gibi “sarı fasılalı, kırmızı fasılalı” halkın daha iyi anlayabilmesi için bizim deyimimiz ile “Pavyon ışıkları” gibi gece 24.00’den sonra neden yanıp sönüyordu. Bu kadar yoğun bir kavşakta, sinyalizasyon kaza anında neden çalışmıyordu? Çünkü, gece 24.00 olunca, pır pır pır sabaha kadar tuhaf ve ürkütücü bir görüntü vardı o kavşakta… Kaza olduktan sonra, neden 24 saat sinyalizasyon çalışmaya başladı? Bunun sorumlusu ya da sorumluları kimlerdir? İki kişinin can verdiği bu kazanın ana nedenlerinden biri olan sinyalizasyonun çalışmamasının hesabını kimse vermeyecek midir?

Sonuç olarak, 30 Haziran 2022 gecesi saat 01.12’de meydana gelen ve iki hemşehrimizin feci şekilde can verdiği bu feci kaza ile ilgili ihmali, kusuru olanların da mutlaka araştırılması yasalar önünde hesap vermeleri sağlanmalıdır. “Geçmiş, geçmişte kaldı. Olan oldu, ölen öldü” diyerek geçiştiremeyiz. Ayrıca, bizim kaza anı mobese görüntülerini önce Karabük ardından da Türkiye kamuoyuna duyurabilmemiz hem gazetecilik, hem de insanlık görevimizdir. İnsanlıktan nasibini almamış, yaşamları yalakalıkla, soytarılıkla geçmiş hiç kimse bunu anlayamaz, biz de zaten anlamalarını beklemeyiz. Nokta.

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Yılmaz Gülce29 Ağustos 2023 / 19:19Cevapla

Karabük ”ün ilk okullu gazetecilerinden birisisin.Meslegine ilk başladığın Batı Karadeniz Ekspres gazetesi de o yıllarda bölge gazetesi olarak Karabük basınına farklı bir bakış açısı getirmişti.Beraber güzel ve etkili bir çalışma ortamı yaratmıştık.Sonrradan ben asıl mesleğime döndüm.Sen o günlerden bu güne aynı heyecan ve aynı meslek anlayışı ile işine devam ediyorsun.Sen işini yamaya devam et.Toplum seni takdir ediyor.