WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

RAFET VERGİLİ İLE 15 YIL…

Bu haber 14 Mayıs 2024 - 11:35 'de eklendi ve 2.562 kez görüntülendi.

Karabük’te 3 dönem Belediye Başkanlığı yapan değerli dostumuz Rafet Vergili, Karabük halkının iradesi ile dördüncü seçiminde koltuğunu Özkan Çetinkaya’ya devretti.

Karabük’ü 2009-2024 yılları arasında 15 yıl yöneten Rafet Vergili’nin Belediye Başkanlığı dönemini özetle yazmak istiyorum. Ancak, Belediye Başkanlığı’ndan önceki yaşamından çok kısa bir özet verelim.

Rafet Vergili, Karabük’ün tanınmış sanayicilerinden rahmetli Mehmet Vergili’nin oğlu olarak 1959 yılında dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Karabük’ün güzide eğitim kurumu TED Koleji’nde tamamladı. Henüz 19-20 yaşlarında iken çalışma hayatına başladı. Çok genç yaşlarda, sanayiciliğe en alt kademesinden başladı. Genç yaşlarında sanayici oldu. Dünyanın çeşitli ülkelerinde demir çelik sektöründe faaliyet gösteren haddehaneler, fabrikalar kurdu. Karabük’te 137 günlük Demir Çelik grevinin yaşandığı ve Karabük için zor günlerin başladığı 1989-1992 yılları arasında Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevinde bulundu. Bu dönemde, Karabük’ün geleceğini ilgilendiren önemli çalışmalar yaparak iz bıraktı. Ardından, ticari faaliyetlerine İstanbul ve yurt dışında devam etti. Öncülüğünü yaptığı Karabük Organize Sanayi sitesinin kurulmasının ardından, kendisi de sanayi sitesinde önemli yatırımlar ile yerini aldı.

2009 yerel seçimleri öncesinde, yakın dostları ve Karabüklülerden gelen yoğun talepler üzerine MHP’den Karabük Belediye Başkan adayı oldu. O dönemde, AK Parti’nin Karabük’teki oy oranı yüzde 60’lar, MHP’nin ise yüzde 10-15 arasındaydı. Herkesin “AK Parti kimi aday gösterirse göstersin, kesin kazanır” diye düşündüğü 2009 yerel seçimlerinde çok az bir farkla da olsa Belediye Başkanlığı’nı kazanmayı başardı. Karabüklülerin hiç de alışık olmadığı, projelerle seçmenin karşısına çıkması, Karabük’ü yürüyerek adım adım gezmesi, seçim öncesi hem partisinin birlik bütünlük içinde olması hem de kendi yakın çevresinden kurduğu dinamik, başarılı bir ekip oluşturması, rakibinin seçimi kesin kazanmış havasına girip hata üzerine hatalar yapması gibi etkenler bir araya gelince 3 dönem sürecek Belediye Başkanlığı dönemi başladı.

Sanayici olan, daha önce işverenler Sendikası yöneticiliği, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı gibi görevlerde bulunmasının de verdiği öz güven ile Karabük’te köklü ve kalıcı eserler bırakmaya yönelik çalışmalar başlattı. Uzun süre kent meydanı olarak kullanılan, şimdilerde ise Millet Bahçesi yapılacak alandaki Kardemir’e ait 38 Evler’in bir gecede çeşitli engellemelere rağmen yıkılması Vergili’nin Karabük’te kalıcı eserler bırakmaya kararlı olduğunun ilk göstergelerinden biri oldu. Karabük’ün tam ortasından geçen tren nedeni ile yol sık sık tıkanıyordu. Tren yolunun altına “battı çıktı” yapmak için proje hazırlattı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden bu proje için red yazısı geldi. O dönemde, Karayolları Genel Müdür Yardımcısı olan değerli dostumuz İsmail Kartal’a Sayın Vergili ile birlikte giderek, projenin onaylanmasında bizim de katkımız oldu. Çok yoğun bir çalışma sonunda, günümüzde “iyi ki yapılmış” denilen o battı çıktı yapıldı. Kayabaşı merdivenleri o semtte oturanları canından bezdiriyor, özellikle belli yaşın üzerindekileri çok yoruyordu. Merdivenlerin dibinden, en üst kesimine kadar olan yere dev bir asansör yaparak insanların yaşamını kolaylaştırdı. Bir çok mahallede de aynı uygulamayı yaptı. Şehir merkezinden Yenişehir’e çıkan merdivenleri yürüyen merdiven haline getirerek insanların kolayca Yenişehir’e ulaşmasını sağladı. Engebeli bir araziye sahip olan kentimizin çeşitli mahalleri arasında çelik köprüler ile ulaşımı kolaylaştırdı. Bir ara, Karabük’te adı “Köprülü Rafet Paşa” olarak anılmaya başlandı.

Uzun yıllar 5000 Evler’de oturduğum için hep hayalini kurduğum, Safranbolu-5000 Evler arasındaki kanyonun üzerine yaptığı dev çelik köprü ile Karabük ile Safranbolu’yu birbirine bağladı. Ardından, kanyonda önemli çalışmalar yaparak gelecek nesillerin dinlenebilecekleri piknik yapabilecekleri bir hale getirdi. Aynı, bölgeye yaptığı düğün salonu ile önemli bir ihtiyacı giderdi.

Karabük’ten Safranbolu’ya kesintisiz ulaşım en büyük hayaliydi. Balıkpazarı mevkiinde yaptığı battı çıktının ardından Balıklar Kayası mevkiinde de zaman zaman ölümlü kazaların olmasını da göz önüne alarak battı çıktı yapmaya karar verdi. Adı üzerinde, çok kayalık bir bölgeydi. Buna rağmen, çalışmalara başlandı. Kayalar günlerce, aylarca kırılarak o battı çıktı da yapıldı.

Karabük’ün içinde en küçük bir rüzgarda bile toz toprak, pislik yuvası haline gelen Devlet Demir Yolları arazilerini mevcut berbat durumundan kurtarmak ve Karabük’ü güzelleştirmek için uzun süre mücadele etti. Bu mücadele sonunda, DDY Arazilerini Karabük Belediyesi’ne kazandırdı.

Göreve geldiğin kentin doğru dürüst bir dolmuş durağı, mezbaha, hal binası yoktu. Onları yaptı. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Karabük’e harika bir şehir kütüphanesi binası yaptı. Kendinden önce, Yeşil Mahalle’ye yapılan Belediye Binası’na taşınmayacağı yolunda söz vermişti, sözünde durarak o binaya taşınmadı. Yeni bir Belediye Binası yaptı. Kent Orman Parkı, Şehir Parkı ve mahallelere çok sayıda park yaptı. Şehiriçi ulaşımın aksamadan yapılabilmesi için çok sayıda yeni ve modern otobüs ve minibüsler satın aldı. Hemen her mahalleye Sosyal Yaşam Merkezleri yaptı. Kentsel dönüşüm projelerinde TOKİ ile işbirliği yaparak birçok gece kondu bölgesinde kentsel dönüşüm gerçekleştirdi. Özellikle, Soğuksu bölgesindeki kentsel dönüşüm ile gece kondu sahipleri modern yeni evlerine kavuştular. Soğuksu projesi içine 1000 öğrencinin barınabileceği bir yurt projesine öncülük etti. Günümüzde Kız Öğrenci Yurdu olarak kullanılan binada bin dolayında kız öğrenci barınmaktadır.

Şehir içi park ücretleri başta olmak üzere çeşitli kaynaklardan elde edilen gelirler ile yüzlerce, binlerce öğrenciye burs verilmesini sağladı. Gerek bursu, gerekse mahallelerde yaptığı fakir fukara yardımlarını asla gösteriş için yapmadı ve adeta kimse duymadan yaptı. Hatta, BRTV olarak bizim de haber bültenlerimizde yer almasını asla istemedi.

15 yıl gibi yerel yönetim için çok uzun sayılabilecek bir dönemde, Sayın Vergili Karabük Basını ile hep yakın ilişki içinde oldu. Zaman zaman çok küçük gerginlikler yaşasa da kısa sürede tamir etmeyi bildi. 29 yıl önce dayısı rahmetli Nazım Çapraz ile birlikte sahibi olduğu ve bize devir ettikleri Batı Karadeniz Bölgesi’nin tek Türksat uydu kanalı BRTV ile de yakın ilişki içinde oldu. Belediye’nin yaptığı çalışmalar düzenli olarak BRTV ekranlarında yer alırken, kendisi de ortalama ayda bir kez Genel Müdürümüz Zafer Acar’ın canlı yayın konuğu olarak ay içinde yapılan çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. BRTV yayınlarının yurt içinde ve yurt dışındaki Karabüklüler tarafından yakından takip edilmesi nedeniyle, Vergili Karabük içinde olduğu kadar Karabük dışındaki Karabüklüler ile de BRTV ekranları aracılığı ile gönül bağı kurdu.

Rafet Vergili 3 dönem, yani 15 yıl Karabük Belediye Başkanlığı yaptı. Kentimize çok sayıda Karabük ölçeğinde mega sayılabilecek hizmet yaptı. Rafet Vergili aslında bir dönem önce bile Belediye Başkanı olmaya niyetli değildi. Ancak, Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin devam etmesi yönündeki isteğini kıramayarak devam etti. Aynı şekilde, bu dönemde de Zonguldak ve Bartın’da olduğu gibi Cumhur İttifakı’nın tek bir aday ile seçimlere girmesi ve her iki siyasi partinin üzerinde uzlaşabileceği bir aday belirlenmesi taraftarıydı. Karabük’te ittifak olmayınca, genel merkezinin “adayımızsın” belirlemesi ile dördüncü kez aday oldu. 31 Mart 2024 tarihinde Karabük halkının iradesi ile 15 yıllık Belediye Başkanlığı dönemi sona erdi.

Rafet Vergili, 3 dönem alnının akı ile yaptığı belediye başkanlığı döneminin ardından Sanayiciliğe aktif olarak yeniden döndü. Yurt dışı ve yurt içinde önemli projeler yapmaya ve Türk sanayisine katkıda bulunmaya devam edecek. Karabük’ün en uzun dönem Belediye Başkanlığı görevini başarı ile yapan değerli dostumuz Rafet Vergili’ye BRTV ailesi olarak yaptığı hizmetler için teşekkür ediyor, sanayi alanındaki çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.