WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

TOKATLI KÖYÜ’NDEKİ KAVGA…

Bu haber 26 Nisan 2021 - 20:39 'de eklendi ve 10.178 kez görüntülendi.

Geçtiğimiz hafta Safranbolu Tokatlı Köyü’nden, köylüler aradı. Telefonda sorunlarını anlattılar. “Bölgenin bir televizyon kanalı olarak, bizim sorunumuzu dile getirin” diye rica ettiler. Köylülerin anlattığına göre, Köy mezarlığına yıllar önce bir Mescid ve yemekhane yapılmış. Yapılış amacı, cenazelerde, bayramlarda, hıdırellezde ve çeşitli zamanlarda köylüler bir araya gelince, namaz kılınsın, yemek yapılsın…

Tokatlı Köyü’nün bir bölümü Safranbolu Belediyesi sınırları içine geçip, mezarlığın hemen üst kısmına bir de kredi yurtlar kurumu tarafından kız yurdu yapılınca, mezarlıktaki Mescit ve Yemekhanenin bulunduğu kısım, tam da cam terasın bulunduğu Tokatlı Kanyonu manzarası ile dikkat çekici hale gelmiş. Köyün muhtarı oralarda bir takım çalışmalar yapmış. İddialara göre, Mescid ile yemekhane Kafeterya haline getirilmiş ve muhtar tarafından yapılan ihale ile bir işletmeciye verilmiş. Köylüler de, bu duruma isyan ediyorlar. “Mescid”lerinin, “Kafeterya” haline getirildiğini öne sürüyorlar. Konu şu anda, Safranbolu Kaymakamlığı ve Karabük Valiliği tarafından yakından takip ediliyor. Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş’in de yakın takibinde. Bu satırları yazarken, televizyonumuzu ziyaret eden Karabük Milletvekillerimizden Niyazi Güneş, BRTV’ye yaptığı açıklamada, mezarlıkların Türk toplumunda çok önemli ve kutsal yerler olduğunu belirterek “Konuyu yakından takip ediyoruz, Valimiz ve Kaymakamımızda takip ediyor. Bir çözüm bulunacak” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, bahsi geçen alanı köy muhtarlığından ihale sonucu kiralayan işletmeciler televizyonumuzu ziyaret ettiler. Kendileri, her şeyin yasal olduğunu, muhtarlığın açtığı ihaleye girdiklerini ve ihaleyi kazandıklarını belirttiler.  Biz de, kendilerine söz konusu yerin köyün mezarlığı olduğunu, daha önceki yıllarda Hıdrellez ve bazı önemli günlerde köylülerin orada buluştuklarını ifade ederek “Mezarlıkta yapılan ticari faaliyetlerden hayır gelmez.” diye dostça kendilerine görüşümüzü ifade ettik. Kendileri de, İstanbul’da Haliç manzaralı “Pierre Loti’nin de mezarlıkta olduğunu ifade ettiler.

Köy Muhtarı ihale yapmıştır. Her şey usulüne uygundur, yasaldır. Baktığınızda böyle gözükebilir. Ama, Tokatlı Köylüleri, biz mezarlığımızdaki ‘Mescid’ imizi , yemekhanemizi geri istiyoruz dedikleri anda aslında konu kapanır. Konu uzadıkça ve dallanıp budaklandıkça, cılkı çıkar. Aslında, köylüler bu durumdan rahatsızlıklarını belirttikleri anda konunun kapanması daha iyi olurdu. Konu bölgemiz ve ulusal televizyonlar, gazeteler aracılığı ile ülke gündemine yansımıştır.

İktidara muhalif bazı basın yayın organları, ulusal basında çıkan haberleri biraz daha derinleştirmek istemişler, CHP Safranbolu ilçe Başkanı Emekli Öğretmen Bahtiyar Acar’dan bilgi almak istemişler, Sayın Acar’da ya konuyu bilmediği, ya da o anda aklı şehir mezarlığındaki kazı işlerine gittiği için “Ben bilmiyorum, yok böyle bir şey, ben bilmem Anadolu Ajansı’ndan Ahmet Özler bilir” diyerek, iktidar muhalifi bir televizyon kanalının bu olayı mercek altına almasına engel olmuştur. Biz de bu vesile ile, Türkiye’de bazı televizyon kanallarının, illerde Vali, ilçelerde de Kaymakam varken, CHP ilçe başkanından haber teyidi yaptıklarını öğrenmiş olduk..! Safranbolu gibi çok önemli bir ilçede, mezarlıktaki Mescid’in, Kafeterya yapıldığı haberinin ulusalda yer alması hiç de hoş bir durum olmazdı. Bu yüzden, CHP ilçe Başkanı Bahtiyar Acar bilerek, ya da bilmeyerek çok güzel bir iş yapmış..! Zaten başka bir ilde, mezarlıktaki Mescid’in, Kafeterya yapıldığına dair köylülerin bir iddiası olsa, o ilin muhalefet il başkanları çoktan ortalığı ayağa kaldırır, konuyu genel merkezlerine aktarırdı. CHP il Başkanı Sayın Abdullah Çakır’da bu tür konularda genelde soğukkanlı, siyasi rakipleri ile iyi ilişkiler içinde..! Şu ana kadar, ne yerelde, ne ulusalda bu konu ile ilgili henüz bir görüş bildirmedi Sayın il Başkanı.. İyi Parti il Başkanı Erol Serin, önceki gün BRTV’de katıldığı canlı yayında, olayı kınadı, bizim gibi ihaleyi alan kişileri çok iyi bildiği halde “Orayı kimler almış bilmiyorum ama, orada yapılan uygulama uygun değil. Mescid iptal edilerek, kafeterya yapılmaz” diye tepkisini nazikçe dile getirdi.

Muhalefetin bu yumuşak tavrına karşılık, iktidar partisi milletvekilleri ve il Başkanı, televizyonumuzu ziyaretleri sırasında “Sorunu çözmeye çalışıyoruz. Valilik ve Kaymakamlık olayı çok yönlü araştırıyor. Bizim kişisel kanaatimiz, söz konusu mezarlığın bütünü ile köylülerin kullanımına açılması, mezarlık içine kafeterya vs. türü yerlerin yapılmasını da uygun görmüyoruz.” diye net bir tutum sergilemişlerdir. Bu nedenle, kendilerini yürekten kutluyorum.

Sorunun büyümeden çözümleneceğine inanıyorum. Çözüm uzadıkça, yukarıda da belirttiğim gibi cılkı çıkacaktır. Bir Mescid’in Kafeterya haline getirildiği iddiası bile tüyler ürperten iddiadır. Sorun Karabük Valiliği ve Safranbolu Kaymakamlığı tarafından bir an önce, çözümlenerek, kamuoyuna sonucu açıklanmalıdır.

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Kemal27 Nisan 2021 / 00:18Cevapla

Hıdırlık geçmişte namazgah olarak imar edilmiş 2 tane türbe (Hıdır paşa ve Dr Ali yaver atamanın anıt mezarı) tam ortasında da iki tanede mezar var. Benim çocukluğumda hidirallezde orada çarşı sakinleri toplanır hidirallez yapardı.Geri kalan günlerde de içki ve fuhuş yuvası gibiydi.
Belediye şuan orayı turistik işletmeye çevirdi kimsenin sesi çıkmadı geçmişte yıllarca canlı müzik yapıldı orada buna rağmen belediye sahip çıktı içki ve fuhuş yuvası olmaktan kurtuldu diye dua edildi.
Kaldı ki Tokatlı köyü belediye sınırları içerisinde olsaydı ve orayı belediye böyle bir işletmeye cevirseydi kim ne diyebilirdi.Bütün Safranbolu halkı takdir ederdi böyle güzel biyeri turizme kazandırıldığı için