WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

TOKİ’NİN DEV BİNASI…!

Bu haber 25 Ağustos 2021 - 22:21 'de eklendi ve 4.879 kez görüntülendi.

Karabük’ün Soğuksu Mahallesi’nde gece kondu bölgesinde, kentsel dönüşüm yapılırken Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, ilimizde büyüyen üniversite ve öğrenci yurdu ihtiyacını da göz önüne alarak,  TOKİ ile yaptığı anlaşmaya bir öğrenci yurdu inşaatı da koydurdu. 2017 yılında inşaat tamamlandı. Aradan geçen yıllar içinde, 26 bin metrekare kapalı alanı olan, dev öğrenci yurdu binası bir türlü faaliyete geçemedi. Belediye Başkanı Rafet Vergili,  eski TOKİ Başkanı’nın binayı kendilerinden talep ettiklerini ve Belediye olarak kendilerini verdiklerini daha önce açıklamıştı. TOKİ’nin elinde bulunan bina uzun süre atıl olarak durmaya başlayınca,  BRTV’de, sorunu sürekli gündemde tutarak hem Karabük’te kamuoyu oluşturduk, bir yandan da ikili temaslarımız ile atıl duran bu binayı Ankara’da ilgililere ilettik.

         26 Aralık 2020 tarihinde, “Sizi Sayın Cumhurbaşkanımızın selam ve sevgileri ile arıyorum” diyen, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Sayın Öznur Çalık hanımefendi ile ilimizin sorunlarını konuşurken, bu konuyu da gündeme getirmiş ve binanın yıllardır boş durmasından bizim ve kamuoyunun rahatsızlığını dile getirmiştim. Sayın Çalık ile yaptığımız telefon konuşmasından yaklaşık yarım saat sonra, telefonum çaldı. Arayan, TOKİ Başkan Yardımcısı Ayhan Karaca idi. “Mehmet bey, Karabük’teki TOKİ binasını Sayın Cumhurbaşkanımıza iletmişsiniz. Çok iyi de yapmışsınız. Ben o binayı en az 3-4 defa gezdim inceledim. Bina, yurt amaçlı yapıldı. Ancak, Kredi Yurtlar Kurumu üniversiteye uzak olduğu gerekçesi ile o binayı istemedi. Bina da elimizde kaldı.” Dedi. TOKİ Başkan Yardımcısı Ayhan Karaca, soruna bir çözüm bulmaya çalışacaklarını, bizim de atıl duran binayı gündeme getirmemizin çok faydalı olacağını belirtti. Ardından, biz yaptığımız bu temaslar ile ilgili olarak Karabük Milletvekillerimizi ve Sayın Valimizi bilgilendirdik. Sayın Valimiz ve vekillerimiz, “çok iyi olmuş” diyerek bizi tebrik ettiler.

         Aradan bir süre zaman geçti, henüz bir gelişme olmadı. Yaklaşık 2-3 ay önce, Bolu’nun Gerede ilçesinde, Sayın Cumhurbaşkanımıza çok yakın bir isim ile uzun, önemli ve bölgemiz adına verimli bir görüşme yaptık. Bir çok sorunu iletme imkanı bulduk. Bunlardan biri de elbette, “heyula” gibi Soğuksu’da yıllardır boş duran TOKİ binası konusu oldu. Görüştüğümüz kişi “Çok yazık. Olacak iş değil. Bizzat ilgileneceğim.” Dedi. Bizim yanımızdan, Gençlik ve Spor Bakanı ya da yardımcısına, mesaj yazdı. Hatta, biz bilgi olarak mesajı yazdık. O da, iletti. Bizzat benim yazdığım bilgi notu şöyle idi: “Karabük ili Soğuksu mevkiinde TOKİ 12 katlı, 501 odalı, 1004 öğrenci kapasiteli bir yurt yaptı. Yıllardır atıl duruyor. Bir süre daha boş durursa, çürümeye terk edilmiş olacak. Devletin malı, yazık günah. Konuyu TOKİ Başkan Yardımcısı Ayhan Karaca bey yakından biliyor….”

         Ağustos ayının ilk günlerinde, telefonum çaldı. TOKİ’den bir yetkili aradı. “Mehmet bey, sizi Emlak Konut’tan arayacaklar. Sizin bizzat ilgilendiğiniz Karabük’teki binamızı 13 Ağustos tarihinde açık arttırma ile satışa çıkaracağız.” dedi. Birkaç dakika sonra da, Emlak Konut’tan ilgili aradı, satış ile ilgili bir duyuru göndereceklerini bunun kanalımızda yayınlanması ricasında bulundu.

         Tam da bu günlerde, bir Pazar günü sabah saatlerinde telefonum çaldı. Arayan, Hürriyet Gazetesi’nden tanıdığım, ülkemizin önemli Gazeteci-Yazarlarından biri olan Saygı Öztürk idi. Selamlaşma faslından sonra, Saygı bey “Mehmetçiğim, bana bir mektup geldi. Karabük’te TOKİ tarafından yapılmış ve yıllardır boş duran bir bina varmış. Mektupta senden de söz ediliyor. Konu ile ilgilendiğini de yazmış okurumuz.” dedi.  Biz de, “okurunuzun yazdığı doğru, yıllardır bina boş duruyor. TOKİ binayı 13 Ağustos’ta satışa çıkardı. İnşallah uygun biri alır ve Devletin milyarları heba olmaz….” Şeklinde temenni de bulunduk. Saygı Öztürk, Karabük’teki TOKİ binasını haber yaptı. Hatta, haberin içinde bizden teyit aldığı için bizim adımız da geçti. Haber, birçok yazılı ve görsel basında da yer aldı. 13 Ağustos’ta yapılan ihaleye giren olmadı.

         Bu gelişmeleri şunun için özetliyorum. Bugün, AK Parti Karabük İl Başkanı Sayın İsmail Altınöz, bir basın açıklaması yaparak, TOKİ binasının Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından alınarak, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrenci Yurdu olarak kullanılacağını açıkladı. Anladığımız kadarı ile henüz yazılı bir protokol falan yok. Sayın Spor Bakanımızın bu konudaki bir beyanı var. Belli ki, daha üst makamlardan “Bu konuya bir çare bulun” talimatı gelmiş ve daha önce ‘bu yer üniversiteye uzak gerekçesi ile bu yurt binasını kabul etmeyen KYK bu kez, olur efendim’ demiş… Umarız ve dileriz, sorun çözüme kavuşur. Sorun henüz net olarak çözümlenmiş değil. Ancak, siyasi olarak çözümleneceği yönünde ciddi bir irade var ortada. Açıklamayı yapan, Sayın İl Başkanının teşekkür bölümünde Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcılarına ve TOKİ yöneticilerine teşekküründen anlaşılacağı üzere, sorunun çözümü için ciddi bir siyasi irade oluşmuş.

         Sorunun çözümünde, yani çorbada zerre kadar bir tuzumuz olduysa ne mutlu bize… Bu dev binayı gündemde tuttuğumuz için zaman zaman bize kızanlar oldu, ama amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemekti. Dileriz, yıllardır “heyula” gibi duran, o dev binada çok yakında yüzlerce öğrencinin huzur içinde barındığı, geceleri ürkütücü bir biçimde değil, ışıl ışıl duran bir yer olarak görürüz. Yapılış amacı, Öğrenci Yurdu olan binanın, aylardır “Sağlık alanı mı yapalım, Sosyal Hizmetler binası olarak mı kullanılsın, Otel olur mu” şeklindeki boş laflardan sonra, tekrar Öğrenci Yurdu olarak kullanıma açılacağının AK Parti il Başkanı tarafından açıklandığında yaşanan bu gelişmeler bize, “Yine yeşillendi fındık dalları” diye başlayan ve “Zaten yeşildi fındık dalları” diye sona eren türküyü hatırlattı. Hayırlı olsun.

Bir sonra ki yazımızda da, Karabük’ün orta yerinde, meteor çukuru gibi duran, Tapu Kadastro Binası inşaatı konusunu ele alacağız. Dere yatağına, bu bina neden yapılmaya kalkılmış, yıllardır neden bir türlü temelden öteye gidilememiş? Oraya ne kadar para harcanmış? Söz konusu binanın yapımından vaz mı geçilecek? Tapu Kadastro hizmetleri yeni Hükümet Konağı içinde mi yürütülecek? Bu konuları ele enine boyuna ele almaya çalışacağım.

 

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.