WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

TOSYALI, FİLYOS VE KARABÜK…

Bu haber 29 Ağustos 2020 - 20:48 'de eklendi ve 19.733 kez görüntülendi.

Bölgemizin dev projelerinden olan Filyos’ta tamamlanmak üzere olan liman ile birlikte, liman çevresindeki Endüstri Bölgesinin alt yapı, üst yapı ve işletmesinin verildiği Tosyalı Holding son günlerde sürekli Karabük gündeminde. Kardemir’in yönetiminin Tosyalı Holding’e verileceğinden tutun, hisselerinin Tosyalı Holding tarafından alınacağına kadar birçok söylenti ortalıkta dolaşıyor. Ayrıca, Tosyalı Holding’in yönetiminde olduğu Varlık Fonu’na da Kardemir’in devredileceği yönünde söylenti ve dedi-koduların da ardı arkası kesilmiyor.

Biz de, işin doğrusunu en yetkili kaynaktan öğrenelim diye, Tosyalı Holding’in başarılı Yönetim Kurulu Başkanı, Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Tosyalı ile 10 dakikaya yaklaşan uzun bir telefon görüşmesi yaptık. Türk Demir Çelik sektörünün devlerinden biri olan, kaliteli çelik alanındaki dev yatırımları 3 kıtada bulunan Fuat Tosyalı’ya, Kardemir, Filyos ve Kardemir’in Varlık Fonu’na devredileceği yönündeki söylentileri sorduk.

Tosyalı, Kardemir’i alacakmış, yönetimine gelecekmiş, ya da Kardemir hisselerini topluyor şeklindeki söylentilerden başlayalım. Sayın Tosyalı, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Tosyalı Holding’in Kardemir ile ilgili herhangi bir düşünce ve çalışmasının olmadığını net bir dille ifade etti. Ancak, Kardemir’in Türkiye ekonomisi için önemini, Türk Demir Çelik sektörünün ilk ve çok önemli bir kuruluşu olduğunu, Devletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bizzat Kardemir’in gelişip, güçlenmesi konusunda bizzat ilgilendiğini vurguladı.

Filyos konusunda ise, Sayın Tosyalı Filyos’un önemini vurgulayarak “Devletimiz Filyos’a çok güzel bir liman yaptı. Bu liman bitmek üzere. Gerçekten çok güzel bir liman oldu. Bize de, orada oluşacak Endüstri Bölgesi’nin alt yapı, üst yapı ve işletmesi ile ilgili görev tevdi edildi. Biz, o bölgenin çevre duyarlılığını da göz önüne alarak, çevre ile barışık, kaliteli çelik üretimi konusunda çalışmalara başladık. Orada, çok kaliteli bir çelik kümelenmesi olacaktır. Çevreye zarar vereceği kaygıları bize ulaşıyor. Bizim, bütün yatırımlarımız çevre ile barışık yatırımlardır. Filyos Vadisi’nde de böyle olacak. Kimsenin kaygı duymasına gerek yok.” dedi.

Filyos Vadisi başta olmak üzere, Zonguldak, Bartın ve Karabük’ü doğrudan ilgilendiren ve ülke ekonomisi için gelecekte çok büyük önem taşıyacak olan Filyos ile ilgili Sayın Tosyalı’nın proje tamamlandığında, ülke ekonomisi için sağlayacağı katkıları anlatırken büyük heyecan duyduğunu hissettik. Ayrıca, çevre hassasiyeti, kendi tesislerindeki titizliği de bizi ayrıca mutlu etti. Filyos Endüstri bölgesinde kaliteli çelik üretimi yapılacak çelik kümelenmesinin olacağını, bu havzanın zaten Erdemir ve Kardemir gibi iki dev Entegre Demir Çelik tesisine sahip olduğunu, Filyos’taki üretimin ise Dünyada adından söz ettirecek kaliteli çelik olacağını vurguladı.

Kardemir’in Varlık Fonu’na devredilmesi ile ilgili söylentileri sorduğumuzda ise, “Kesinlikle böyle bir şey asla gündeme hiç gelmedi. Ben Varlık Fonu’nun Yönetim Kurulu üyesiyim. Böyle bir şey asla gündeme gelmedi.” Diyerek, bu konunun tamamen bir söylentiden ibaret olduğunu vurguladı.

FUAT TOSYALI KİMDİR?
Türkiye’nin lider demir-çelik şirketi Tosyalı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, 1961 yılında Hatay’da doğdu. Babası Şerif Tosyalı’nın 1952 yılında 9 metrekare bir dükkânda başlattığı ticaret hayatına, 1967’de ilköğretim döneminde çıraklık olarak katıldı.

Fuat Tosyalı, vizyoner kimliği ve daima yeniliklerin peşinden koşan kişiliğiyle Tosyalı Holding’i bu gün 3 farklı kıtada üretim yapan, 80’i aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiren 10 binden fazla kişiye istihdam sağlayan bir Global demir-çelik devine dönüştürdü.

Tosyalı Holding bünyesindeki görevinin yanı sıra; Türkiye Cumhuriyeti Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Müstakil Sanayi ve İş Adamları Derneği (MÜSAİD) Genel Başkan Yardımcılığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Üyeliği. Türkiye-Cezayir İş Konseyi Başkanlığı görevlerini de başarıyla sürdürüyor. Filyos Endüstri Bölgesi’nin alt yapı, üst yapı ve bu bölgedeki kaliteli çelik üretilmesi için başlatılan dev organizasyonun da başını çekiyor.

TOSYA İLE BAĞLANTISI VAR MI?
Fuat Tosyalı’nın kökenlerinin Kastamonu’nun Tosya ilçesinden olduğu, ancak çok uzun yıllar önce aile büyüklerinin Hatay’a göç ettikleri belirtiliyor. Kastamonu’dan bir gurup üst düzey STK yöneticisinin kendisini ziyaretinde, Fuat Tosyalı şöyle bir anısını anlatıyor.

“Okulda kızım Şeyda’nın soyadanın Tosyalı olması nedeniyle öğretmeni, “artık bize Tosya’dan pirinç getirirsin” demiş. Kızım da, Amerika’daki ağabeyine ulaşarak, öğretmeninin bu isteğini yerine getirmek için ne yapabilirim diye sormuş. Daha sonra, internetten Tosya’da bir pirinç satıcısına ulaşmışlar. İstanbul’a çuval pirinç siparişi vermişler. Siparişi alan, Tosya’daki pirinç satıcısı, talepte bulunan kızımın soyadının Tosyalı olduğunu öğrenince “kızım içimdem geldi, buna ücret almayacağım. Benim hediyem olsun” demiş. Kızım bunu bana anlatınca, çok etkilendim. Tosya’lıların, kökenlerimizin ne kadar kadirşinas insanlar olduğunu düşündüm. O tarihten bu yana hep Tosyalılara, Kastamonululara sempatim vardır.”

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı rahmetli babası Şerif Tosyalı’nın yanında henüz 7 yaşında iken bir çırak olarak çalışma hayatına başlamıştır. Yarım asırdan bu yana çelik sektörünün içindedir. Başta, Fuat Tosyalı olmak üzere Tosyalı ailesi tartışmasız Türk Demir Çelik sektörünün liderlerinden biridir. Zaman zaman, Filyos Vadisi’nde oluşturulacak olan kaliteli çelik üretimi ve burada oluşturulacak Endüstri Bölgesi’nin yönetiminin, Tosyalı Holding’e verilmesi eleştiri konusu olmaktadır. Biz geçtiğimiz yıl yazdığımız bir yazıda da belirtmiştik, Dünya’da bütün ülkeler artık kaliteli yatırımcı arıyor. Bölgemize de, çelik sektörünün tartışmasız kaliteli ve güçlü bir yatırımcısının gelmesinin kimseye zararı olmayacağı gibi, bölgemize de ülkemize de yararı olacaktır. Aynı, yıl(1961) doğumlu olduğumuz, çalışma hayatı başarılarla dolu Fuat Tosyalı’ya sağlıklı yıllar ve başarılarının daha da artarak devamını diliyoruz.

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.