WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

Safrana Dil Uzatan Aktarlar Başkanı Tüm Safranbolulular ve Karabüklülerden Özür Diledi

Bu haber 27 Haziran 2019 - 19:07 'de eklendi ve 8.631 kez görüntülendi.

Safranbolu Safranı….

Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Federasyonu Genel Başkanı Halit Özdemir, talihsiz bir açıklama yaparak Safranbolu’da başta safran üreticileri olmak üzere hem Safranbolu, hem de Karabüklüler olarak hepimizi üzdü.

Bu ve benzeri konularda duyarlılığımızı bilen, vatandaşlarımız konuyu bize ilettiler. İlk olarak, Safranbolulu turizmci ve tanınmış işadamı Hüseyin Ünal, BRTV’yi arayarak, şehir dışından bir haber geldiğini, Safranbolu safranını kötüleyen, kalitesiz olduğunu belirten talihsiz bir açıklamanın olduğunu belirtti. Konu önce Kastamonu ve ilçelerinde olan kardeşim Osman Çetinkaya’ya, ardından haber müdürümüz Nazan Yılmaz’a ulaştı. Nazan hanım, bana konuyu iletirken “Mehmet abi tam senlik önemli bir konu var. ” dedi. Söz konusu kişinin açıklamalarını okuduğumda şok oldum. Bölgede 35 yıllık gazetecilik yaparım ve Safranbolu safranı ile ilgili gerek kendi yayın organlarımızda, gerekse gençlik yıllarımızda ulusal basına onlarca, yüzlerce haber yaptığım için, Safranbolu safranının değerini, önemini bilirim. Ayrıca, Safranbolu’ya da adını veren “safran”ımızın küçümsenmesi, karalanması kimin haddine diye hemen temaslara başladım. Karabük İl Tarım Müdürümüz Çetin Ayvalık ile temasa geçtik.  Bu sıralar, il müdürlerine basın yasağı dönemi yaşadığımız için, konuyu Valilik makamına bildirmesi gerektiğini söyledi. Biz de, ilimizin önemli bir değerine, “safran”a bir saldırı olduğunu belirterek, duyarlı olunması gerektiğini belirttik. Netice de, Valilik internet sitesine bir açıklama konulmasına katkımız oldu. Bir yandan da, BRTV haber bültenleri ile konuyu bölge ve tüm  kamuoyuna duyurduk. O kadar büyük tepkiler yükseldi ki, söz konusu Federasyon başkanı bugün 13.30 haber bültenimizde, başta Safran üreticileri olmak üzere tüm, tüm Safranbolulular ve Karabüklülerden özür diledi. Bize bu konuyu ileten Hüseyin Ünal, bir bakıma aradan 24 saat bile geçmeden “özür dilenme” safhasına gelinmesinde önemli rol oynadı. Karabük İl Tarım Müdürümüz Çetin Ayvalık çok duyarlı davrandı.  Çok güzel bir açıklamanın, Valilik internet sitesinde yayınlanmasını sağladı. Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, anında tepkisini ortaya koydu. Yine, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar, haberin BRTV ana haber bültenimizde yayınlanmasının ardından da, Ankara, İstanbul ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki Karabüklüler, Safranbolulular çok büyük tepki gösterdiler. Dün Safranbolu’da bulunan “Bitkilerin Efendisi” olarak tanınan Kastamonulu hemşehrimiz Prof. Dr. Ahmet Maranki’de Safranbolu’nun adını Safrandan aldığını, Safranbolu safranının kalitesinin tartışılmaz olduğunu BRTV’ye yaptığı özel açıklama ile dile getirdi. Haberimizi Almanya’da izleyen, Yeniceli hemşehrimiz Yalçın Yirmibeş, bu talihsiz açıklamaya şiddetle kınadığını belirterek “Ben Almanya’da Safranbolu safranı satıyorum. Hem Türk hem de Alman tüketicilerimiz çok memnunlar. Böylesine talihsiz bir açıklamayı Almanya’dan kınıyorum” dedi.

İlimizin önemli bir değeri olan Safran bitkisine karşı yapılan saldırıyı, 24 saat bile geçmeden püskürtmüş olduk. Aktarlar ve Baharatçılar Federasyonu Başkanın özür dilemiş olmasında BRTV olarak katkımız büyük olmuştur.

Bir kaç gün önce de, Üniversitemizin mezuniyet töreninde yaşanan bazı aksaklıklar ile Bafra Gazeteciler Derneği Başkanı İbrahim Alaçamlı’nın, Samsun’a döndüğünde kendi yayın organlarında yaptığı haberlerden yola çıkarak, kendisi ile bir telefon bağlantısı yapmış ve konuyu Karabük gündemine taşımıştık. Önce Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, ardından da Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat, yapılan eleştirileri dikkate alacaklarını ve önümüzdeki yıldan itibaren tedbirler alınacağını açıkladı.

BİZİM GAZETECİLİK ANLAYIŞIMIZ BU….

Biz gazeteciliğe başladığımız 1980’li yıllardan itibaren, gazetecilik anlayışımız ilimiz ve ilçelerimiz için hep böyle olmuştur. İlimizde ve ilçelerimizde, bizzat öncülük ettiğimiz saymakla bitmeyecek emeklerimiz vardır. Şu an, Karabük Üniversitesi’ne bağlı olan Eflani’deki yüksekokul binalarının, dönemin Milli Eğitim Bakanı rahmetli Avni Akyol’a TRT ekranlarında canlı yayında ileterek, yapımını sağlamak ile başlayan süreç, daha çok yakınlarda Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi binası konusunun tıkandığı noktada, bizzat İçişleri Bakanı’na giderek çözen biziz. Bölgemizdeki Zonguldak Hava Alanı’na Almanya’dan uçuşlar durduğu anda, yine devreye girip aylarca süren mücadeleden de sonuç alan bölgenin tek uydu kanalı olarak yine biziz.

Biz mesleğe başladığımızda da aynı heyecan içinde, ilimize ilçelerimize, bölgemize hizmeti kutsal bir görev olarak bildik. Bugün de aynı heyecan ve çok büyük bir deneyim ile bölgemize hizmet etmeye devam ediyoruz.

Elbette süreç içinde engellerle karşılaşıyoruz. Zaman zaman ilimize gelen bazı bürokratlar ile sorunlar yaşıyoruz. Açık sözlü ve gözümüzü budaktan esirgemeyen bir yapımız olduğu için, akılları sıra bizi sansürlemeye çalışanlar ve onların soytarıları ile fikir uyuşmazlıklarına düşebiliyoruz. Bu duygularla, 24 saatten bu yana Safran’ımıza uzanan dilin, özür dilemesi safhasına gelinceye kadar oluşan muhteşem kamuoyuna, yayınlarımıza destek veren ilgili kişi ve kuruluşlar ile saygıdeğer halkımıza teşekkür ediyoruz.

 

 

 

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.