WhatsApp Hattı:
Frekans Bilgileri: TÜRKSAT 4A Frekans:12265 Polarizasyon:Vertical(Dikey) Sembol Rate 27500 FEC: 5/6
SON DAKİKA

YENİCE’YE DİKKAT…

Bu haber 28 Mayıs 2019 - 19:26 'de eklendi ve 12.523 kez görüntülendi.

YENİCE’YE DİKKAT…

Yenice ilçemiz ilimizin doğal güzellikleri, orman zenginliği, mesire yerleri  başta olmak üzeri bir çok özelliği ile çok önemli bir ilçesidir. Son aylarda, Yenice’den hiç iyi haberler almıyoruz. Bazı sorunlar var. Bu sorunlar ile ilgili tedbirler alınmazsa, yakın gelecekte Yenice ilçemizde çok daha ciddi sorunlar yaşanabilir.

Bir süreden bu yana Yenice köylülerinden bize ulaşan şikayetlerden biri, Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinden oradaki iktidar partisi mensupları tarafından istenmeyen kişi ilan edilip, bürokratik tabir ile sürgün ile Yenice’ye gönderilen Orman İşletme Müdürü. Bu müdürün köylülere ağır dille konuştuğu, “Geri Zekalı” gibi tabirler kullandığı, kendisine sorunları iletmeye çalışanlara kin beslediği şeklindedir. Pazar günü birlikte, Yenice’ye gittiğimiz Karabük Milletvekiline de gerek ilgili muhtarlar, gerek Orman Kooperatif Başkanları gerekse de köylüler sorunlarını bire bir anlattılar.

Diğer sorunlardan biri de kısa dönem askere giden Kaymakam ile ilgili. Yenice gibi, çok önemli ilçeye biraz daha deneyimli Kaymakamların görevlendirilmesi gerektiğini uzun yıllardır hep söyleriz. Belki, Ovacık, Eflani gibi ilçelerimiz deneyimsiz Kaymakamlar için ilk görev yerleri olabilir ama Yenice gerek nüfusu, gerekse çeşitli sorunlarla boğuşan bir ilçemiz olduğu için mutlaka deneyimli Kaymakamlar atansa daha iyi olur düşüncesindeyiz. Örneğin geçtiğimiz haftalarda, bizzat bizim randevu almamıza ve şu saatte gelsin demesine rağmen, randevu saatinde yaş ortalaması 70-80 dolayında olan 4 Yeniceli vatandaşımızı makamından içeri almaması, kapıdan geri çevirmesine bizzat tanık olduk ve tepkimizi gösterdik. Bu konu şu anda İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturuluyor. Ancak, görünen o ki, “Yenice’de o gün Şeker Kanyonu ile ilgili keşif vardı. Kaymakam beyin kafası bozuktu. Kafası oradaydı.” Diye bir koruma ile konu kapatılacak gibi geliyor bize… Elbette biz konunun başında takipçisi olduğumuz gibi, sonuna kadar da olmaya devam edeceğiz.  Tıpkı, köylüye “Geri Zekalı” diye hakaret eden Orman Müdürü konusunu takip ettiğimiz gibi bu konuyu da bir kamu görevlisi bilinci içinde takip edeceğiz.

BELEDİYE’YE KESİLEN 72 BİN TL. CEZA… ve 5 KATI DA SANIRIZ YOLDA…

Yenice’de bir başka sorun da, yeniden Belediye Başkanlığı’nı kazanan Zeki Çaylı ile Ak Parti Yenice ilçe teşkilatı arasında yaşanıyor. Yenice ilçe Başkanı’nın görevden alınması ile başlayan süreç, ardından Yılmaz Kırık’ın atanmasına karşı çıkan ve çok net tavır koyduğu için Ak Parti’den ihraca kadar giden süreç… Ardından bir süre bağımsız kaldıktan sonra, son yerel seçimlere MHP adayı olarak giren ve seçimi tekrar kazanan Zeki Çaylı ile Ak Parti İlçe Başkanı Yılmaz Kırık arasındaki mücadele her geçen gün  kızışıyor.

Yenice Belediyesi Filyos çayından kum aldığı için 72 bin Tl. Karabük İl Özel İdaresi tarafından ceza yazılıyor. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız kişilerin, özet görüşlerini yazıp değerlendirmemizi sona bırakacağız.

ZEKİ ÇAYLI-YENİCE BELEDİYE BAŞKANI: Seçim öncesi gençlerin yararlanması için Belediye olarak yaptığımız Halı Sahayı mühürleyenler, şimdi de Yenice halkının hizmetinde kullanmak için Filyos çayından aldığımız kumlar için tutanaklar tutuyorlar, cezalar kesiyorlar. Ben Ak Parti Belediye Başkanı iken ceza kesmeyenler, bir den bire şimdi MHP’den seçilince ceza kesmeye başladılar. Yenice halkına yapacağımız hizmetleri engellemek için elinden geleni yapıyor lar. Ben şimdilik konuşmuyorum. İl Başkanımız Adem bey, sabırlı olalım, sakin olalım dediği için konuşmuyorum. Ama, bu  gidişle yakında patlayacağım. Yenice halkını iktidar gücü ile cezalandırmaya kimsenin hakkı yok.

  1. ADEM KAR- MHP KARABÜK İL BAŞKANI: Biz Cumhur ittifakının iki partisiyiz. Sayın Genel Başkanımız bir çok il başkanı ile birlikte beni İstanbul’da görevlendirdi. Biz İstanbul’da AK Parti adayının kazanması için çalışma yaparken, Yenice’de Belediye Başkanımıza iktidar partisi tarafından yapılan baskıları üzüntü ve kaygı ile takip ediyorum. Elbette Milliyetçi Hareket Partisi olarak yapılan bu baskı ve zulümlere sessiz kalmayacağız. Konuyu yakından takip ediyoruz. Belediye Başkanımıza sakin ve sabırlı olmasını rica ettim. Ak Parti İl Başkanı ve yetkilileri ile de görüşüyorum. Soruna bir çözüm bulmaya çalışacaklarını belirtiyorlar.
  2. İSMAİL ALTINÖZ: Orada kanun kural tanımayan bir Belediye Başkanı var. Kanunsuz işler yapıyorsa, ilgili makamlar yasal iş yapması için uyarıda bulunuyorlar. Bu kum meselesi de daha önce defalarca uyarılmış, ama kanunlara uymamış. Daha önce de AK Parti’de Belediye başkanı iken DSİ Müdürü Yasin beyi de sıkıntıya sokmuştu. Ülkenin yasaları var. Hepimiz uymak zorundayız. Ben kanun tanımıyorum demek olmaz.

YILMAZ KIRIK-AK PARTİ YENİCE İLÇE BAŞKANI: Yenice belediye Başkanı olan kişi, kanun kural tanımıyor. Kanunsuz biçimde işler yapıyor. Böyle olunca da Kaymakam talimat veriyor. Jandarma tutanak tutuyor ve Karabük il özel idaresi de ceza yazıyor. 72 bin lira ceza yazıldı. Aynı suçu işlemeye devam ettiği için, bu sefer tekrar tesbit edildi ve ceza miktarı 5 kat artacak. Bu sefer ki ceza sanırım 360 bin tl. olacak. Kanunsuz iş yapmak yok. Herkes kanunlara uyacak. Kırık, Orman Müdürü konusunda da, “Oraya geleli bir disiplin getirdi. Personel daha önce 10 30, 11 00 lerde işe geliyordu. Bir başı boşluk vardı onlari disiplin etti. Yenicelilere “geri zekalı” gibi laflar söyledi ise bunu araştıracağım, böyle bir şey dedi ise elbette Yeniceli hemşehrilerimin yanında yer alırım.” Dedi.

MEHMET UZUN-KARABÜK İL ÖZEL İDARE MÜDÜRÜ: Yenice Belediyesi daha önce bir kaz kez uyarıldı. Ama, ne uyarı dinliyor, ne kanun.. Yenice  Jandarması tutanak tutmuş, tutanaklar bize ulaştı. Böyle olunca biz de 72 bin Tl. ceza kestik. Suçun tekrarında cezalar katlanıyor. Hepimiz kanunlara uymak zorundayız. Kanunlara uymayıp, ceza kesilince de kimseyi suçlamaya gerek yok.

Evet, taraflar özetle bu şekilde görüş belirtiyorlar. Görünen o ki, Yenice’de sıkıntı daha da büyüyecek. 72 bin tl. lik cezanın ardından, 360 bin tl. lik ceza da kesilince, olaylar daha da büyüyecek diye düşünüyoruz.

Yasalara uymak hepimizin görevi… Ancak, yasalar sadece bir Belediye Başkanı iktidar partisinde olunca uygulanmayıp, bir başka partiye(kaldı ki iktidar ortağı konumunda) geçinde uygulanıyorsa bu biraz enteresan geldi bize.

Diğer pencereden, yani Ak Parti ve il özel idaresi penceresinden baktığımızda da, “herkes yasalara uysun” deniliyorsa, uysun elbette. Yasalara uymayın demek zaten yasa dışılığı savunmuş pozisyonuna sokar ki bizi, o duruma düşmek istemeyiz. Sadece biz, gerginleşen durumun Yenice ilçemiz için de, Karabük içinde iyi olmayacağı düşüncesi ile sorunu kamuoyu gündemine taşıdık. Gerisi, ilgisi siyasi partilerin, oradaki Kaymakamın, Karabük’teki il Özel İdare ve Valiliğin bileceği iştir.

 

Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkayamehmet@brtv.com.tr
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Gazeteciliğe Karabük'te Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'nde başlamıştır. 29 Mart 1996 tarihinde BRTV ile televizyon ve radyo yayıncılığına sektörüne girdi. 18 yıla yakın karasal yayıncılığın ardından; BRTV yayınları günümüzde milli uydumuz Türksat'ın kapsama alanındaki 70 dolayında ülkeden izlenmektedir. BRTV bölgemizin Dünya ya açılan penceresi olarak bilinirken, Mehmet Çetinkaya'da çeyrek asırdan bu yana Dünyayı gezmekte ve gittiği ülkeler ile ilgili yayınladığı gezi notları ile tanınmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.